דו"ח מיוחד: יש קשר ישיר בין חשיפה לזיהום אוויר לבין עלייה בתמותה ממחלת הקורונה

פרופ' חגי לוין בדוח מיוחד שהוגש לשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: קיים קשר ישיר בין חשיפה לזיהום אוויר לבין עלייה בתמותה ממחלת הקורונה

דו"ח מיוחד: יש קשר ישיר בין חשיפה לזיהום אוויר לבין עלייה בתמותה ממחלת הקורונה בימה - המעודכנים מעדכניםבימה - המעודכנים מעדכניםבימה - המעודכנים מעדכניםבימה - המעודכנים מעדכניםבימה - המעודכנים מעדכנים

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "הקשר בין זיהום אוויר לקורונה מתחדד. חובה עלינו לפעול להפחתת זיהום האוויר בריכוזי האוכלוסייה, כדי שנוכל להיות מוכנים טוב יותר להתפרצויות עתידיות של מגפות. חשיפה לזיהום אוויר גורמת לתחלואה ולתמותה"


זיהום אוויר מהווה איום חמור על בריאות הציבור, גורם לתחלואה משמעותית המעמיסה על מערכת הבריאות ואף לתמותה. המשרד להגנת הסביבה מפרסם דוח, המבהיר את הקשר בין זיהום אוויר לנגיף קורונה. את הדוח כתב עבור השרה להגנת הסביבה פרופ' חגי לוין, רופא מומחה בבריאות הציבור ויו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור.


חשיפה לזיהום אוויר גורמת לתחלואה ולתמותה ניכרת ברמת האוכלוסייה ופוגעת במיוחד באוכלוסיות רגישות כגון קשישים, ילדים, נשים הרות, חולים במחלות כרוניות. לפי הדוח של פרופ' לוין, זיהום אוויר יכול לגרום למחלות הרקע המהוות סיכון לתחלואה קשה ולתמותה מקורונה, כדוגמת תחלואה נשימתית או קרדיו-וסקולרית.


במחקרים מחו"ל נמצא קשר ישיר בין חשיפה לזיהום אוויר לבין עלייה בתמותה ממחלת הקורונה. לדוגמה, במחקר שבוצע ב-3,000 נפות בארה"ב נמצא, כי עלייה בזיהום אוויר של 1 מק"ג/מ"ק של חלקיקים נשימים מסוג PM2.5 (2.5 מיקרון) היה קשור בעליה של 8% בתמותה מקורונה.


הדוח מתייחס גם לחשיבות צמצום זיהום האוויר כאמצעי שיכול להקל על העומסים שפוגעים ביעילות מערכת הבריאות. הפחתת זיהום האוויר תשפר את ההיערכות של מדינת ישראל לקורונה, בין היתר על ידי פינוי מיטות טיפול נמרץ ואשפוז, לרבות מנשמים וצוות רפואי חיוני. הפחתה בזיהום האוויר תוכל להיות בעלת משמעות כלכלית עצומה, על-ידי העלאת הסף הקריטי של קיבולת הטיפול, כך שניתן יהיה לנקוט בצעדים פחות מחמירים ולפגוע פחות בכלכלה.

תחזית לימים הבאים: יום כיפור יהיה חםם
נשאי המוטציות הגנטיות PiZ ו-PiS נמצאים בסיכון גבוה לתחלואה קשה ותמותה מקורונה
אוסף גלויות ארץ ישראל הגדול בעולם נתרם לאונ' העברית בירושלים
בלבול במשרדי הממשלה: מי מוגדר עובד חיוני ומי זכאי שילדיו ישהו במסגרות יום
טיפול ניתוחי בגרורות בכבד מסרטן מעי גס
תיעוד נדיר של סב-ראש • צפו איך הוא מסובב את הראש ב-180 מעלות
מחקר חדש: חיסון שחפת עשוי להיות יעיל בפני נגיף הקורונה
מעניין: אילו שמות הכי אהבו בשנה החולפת?
בואו נחזיר את הערבות ההדדית נשמור על כללי הזהירות האישית ונעלים את הציניות
החוקרים: צפויה עליה מהירה במספר החולים קשה בימים הקרובים