מדהים: 0 נפטרים על דו-גלגלי ב-2 ערים חרדיות בשנה האחרונה

שנת שיא במותם של רוכבי האופנועים והקטנועים ברחבי הארץ לעומתם 0% בשני ערים חרדיות

מדהים: 0 נפטרים על דו-גלגלי ב-2 ערים חרדיות בשנה האחרונה

בסוף השבוע האחרון נהרגו בתאונות דרכים שני רוכבי אופנוע ורוכב נוסף נהרג אתמול. שנת 2021 היא שנת שיא קשה וכואבת במותם של רוכבי האופנועים עוד בטרם הסתיימה כשבמהלכה נהרגו בתאונות דרכים 79 רוכבי אופנועים, זאת לעומת 68 שנהרגו בכל שנת 2020 שגם היא הייתה שנת שיא במותם של הרוכבים.

28.4% מהנפגעים בתאונות דרכים בעיר גבעתיים בחמש השנים האחרונות הם רוכבי אופנועים וקטנועים, נתון שמציב אותה במקום הראשון והגרוע מבין כל הערים הגדולות בישראל.

בעמותת אור ירוק ניתחו את נתוני ההיפגעות של רוכבי האופנועים והקטנועים בתאונות דרכים בחמש השנים האחרונות (2016-2020) בערים מעל 50 אלף תושבים ואת חלקם היחסי של הרוכבים הנפגעים מכלל נפגעי תאונות הדרכים בעיר.

אחרי גבעתיים (100 רוכבים שנפגעו בתאונות דרכים בחמש השנים האחרונות) ניצבת במקום השני רמת גן כאשר חלקם של הרוכבים שנפגעו בתאונות דרכים נאמד בשיעור של 24.4% מכלל הנפגעים בעיר (393 רוכבים שנפגעו בתאונות דרכים). תל אביב-אביב-יפו ניצבת במקום השלישי כאשר חלקם של הרוכבים שנפגעו בתאונות דרכים נאמד בשיעור של 24.4% מכלל הנפגעים בעיר (2,003 רוכבים שנפגעו בתאונות דרכים).

חלקם של הרוכבים באילת מכלל הנפגעים בעיר נאמד ב-20.9% (76 רוכבים שנפגעו בתאונות דרכים). חולון (16.4%) סוגרת את חמשת הערים האדומות לרוכבי האופנועים והקטנועים בישראל (347 רוכבים שנפגעו בתאונות דרכים).

ירושלים, למרות ריבוי הרוכבים שנפגעו בתאונות דרכים (854) נמצאת במקום ה- 11 עם שיעור רוכבים נפגעים של 11.5%. חיפה ( 305 רוכבים שנפגעו) נמצאת במקום ה-22 עם שיעור של 7.7% רוכבים נפגעים מכלל הנפגעים בתאונות דרכים בעיר. מודיעין עילית (0%), ביתר עילית (0%) סוגרים את הרשימה עם ללא נפטרים כלל.

אילוסטרציה

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "המדד שיצרנו מדרג את הערים הבטוחות והמסוכנות לרוכבי האופנועים והקטנועים. בערי גוש דן יש ריבוי של רוכבים ולכן על ראשי הערים מוטלת האחריות לפעול לצמצום הרוכבים שנפגעים בתאונות דרכים. יש לסמן את נקודות התורפה ולטפל בהן באופן כזה שייטיב עם בטיחות הרוכבים".

"שנת 2021 מציבה בפני הממשלה תמונת מצב קודרת ועגומה כאשר אוכלוסייה אחת בולטת לרעה בהיפגעות הגבוהה ואלו הם רוכבי האופנועים והקטנועים. במשך שנים המדינה הפקירה את הרוכבים והתוצאה היא עליה חדה ורצופה במספר הרוכבים ההרוגים מתאונות דרכים", הוסיף.

"במשרד התחבורה והבטיחות בדרכים חייבים להכין תכנית לצמצום הקטל בקרב הרוכבים. יש להחזיר את הכסף שנלקח מפרויקט התקנת פסי ההגנה במעקות הבטיחות ולהשקיע אותו לא רק בכבישים חדשים אלא גם בכבישים הישנים שבם נהרגים רוכבי רבים", אמר.

לסיום דרש: "יש להגביר את המודעות בקרב הרוכבים לרכיבה בטוחה ועידוד התקנת מערכות בטיחות בכלי הרכב הדו גלגליים. שילוב של הסברה וחינוך, שיפור התשתיות ושיפור מיומנויות הנהיגה יובלו לצמצום היפגעותם של הרוכבים ויצילו חיים".

שנת שיא במותם של הרוכבים

68 רוכבי אופנועים וקטנועים נהרגו בתאונות דרכים בשנת 2020 לעומת 66 רוכבים שנהרגו בשנת 2019. יש לזכור ששנת 2020 הייתה שנת קורונה וסגרים אשר כללה ירידה חדה בנסועת כלי הרכב. בנוסף לכך, מגמת העלייה ברוכבים ההרוגים נמשכת זו השנה הרביעית ברציפות וכבר עתה ניתן לומר כי שנת 2021 היא שנת שיא במותם של רוכבי האופנועים והקטנועים בתאונות דרכים. מתחילת שנת 2021 עד ה-2.11 נהרגו 77 רוכבי אופנועים וקטנועים, יותר מאשר בכל שנת 2020 ועוד חודשיים שלמים לפנינו.

על הממשלה לקחת לתשומת ליבה את האחריות על מנת ששנת אסון זו לא תחזור על עצמה עוד. בהחלטתה להטיל מס גודש על מטרופולין תל- אביב, תגזור בעצמה גזרת מוות בעקבות ריבוי רוכבי האופנוע אשר יעדיפו כלי זה בכדי להמנע מאגרה נוספת.

תאונה קטלנית מודיעין עילית
באמצע הכביש: המשטרה עצרה חרדים והאשימה אותם
מכת הזיופים: נתפסו נערים שביצעו קניות בשטרות מזויפים בב''ב
עצורים בהתפרעויות במזרח ירושלים: "נפעל ביד קשה"
אלו השינויים בתנועה בעקבות הילולת רשב''י
פעם שלישית בשלושה ימים: גבר במצב קשה בעקבות הכשת נחש
יהודי נפצע קל לאחר שהותקף בעיסאוויה על ידי פלשתינים
שוב: נציב הכבאות אוסר להדליק מדורות בל''ג בעומר
הובא למנוחות לוחם הימ''מ נועם ז''ל
בג״ץ קבע: פרויקט הרכבל ייצא לדרך
החל ממחר: תרגילי התרעות ברחבי הארץ