מאמצים למנוע מהרשויות באנגליה לנתק את מכשירי הנשמה מפעוטה חרדית

פעוטה ישראלית במרכזו של מאבק משפטי חוצה יבשות לאחר שבית המשפט באנגליה קבע כי אפסו הסיכויים ויש לנתק אותה ממכשירי ההנשמה • כל הפרטים וההוראה של שר התורה

מאמצים למנוע מהרשויות באנגליה לנתק את מכשירי הנשמה מפעוטה חרדית אילוסטרציה

הסיפור שמסעיר את בריטניה: אחרי 8 שנות ציפיה היא נולדה להוריה הישראלים אברהם וחיה פיקסלר, חרדים המתגוררים בלונדון, אך למרבה הצער, במהלך הלידה כתוצאה ממחסור בחמצן נגרם לה נזק מוחי בלתי הפיך. מאז, במשך שנתיים היא מאושפזת בבית החולים ומונשמת. לטענת המשפחה, המלצתם של רופאים מומחים רבים היא לשחררה לביתה עם עזרה סיעודית אבל בית החולים מסרב ודחה את הבקשה.


"ביום בהיר אחד ללא הודעה מוקדמת העבירו את אלטע מהפגייה לאחר ששהתה שם 15 חודשים למחלקת ילדים ללא שהתבצע תיאום בין הרופאים שמטפלים באלטע והרופאים של מחלקת הילדים" מספר בן משפחתה. "כתוצאה מכך לאחר כשבוע אלטע חוברה שוב למכשיר הנשמה, אחרי שכבר נגמלה ממנו וקיבלה סיוע של חמצן בלבד. היא הועברה לטיפול נמרץ ומאז היא מחוברת למכשיר הנשמה. זמן קצר לאחר מכן הרופאים קבעו שאלטע ולכן יש לנתק אותה ממכשיר ההנשמה ולסיים את חייה.


חוות דעת של רופאים מהמחלקה בה היתה מאושפזת לאחר הלידה קובעת אחרת וממליצה כאמור לשחררה לביתה עם חמצן. המשפחה מסרבת לניתוק הפעוטה מהמכשירים, והרופאים העבירו את ההחלטה להכרעת בית המשפט חרף העובדה שהוריה, האפוטרופוסים החוקיים – מתנגדים.


החלטת בית המשפט


במשך שלושה ימים שמע השופט את טענות בית חולים וטענות המשפחה ולבסוף השבוע נתן השופט פסק דין בו ציין שלכאורה אלטע סובלת כפי שסבורים הרופאים המטפלים וכי יש לנתק את מכשיר ההנשמה – על אף שהרופאים הודו בדיון שהפעוטה יכולה לחיות עוד מספר שנים בסיוע המכשור.


טענות ההורים שהם ואלטע אזרחים ישראלים ועל כן מבקשים להעבירה לישראל נדחתה. כמו כן ההסבר כי הם משתייכים לדת היהודית האוסרת המתת חסד נפל על אזניים אטומות.


ההורים אף ציינו שהם רוצים לשוב להתגורר בארץ עם אלטע וכשיגיע זמנה להחזיר נשמתה, הם רוצים שתטמן בארץ ללא שום עיכובים. השופט דחה את כל בקשותיהם ונימק שהיא ילדה קטנה שאינה יודעת ומבינה מהי דת ויהדות – ולפיכך אין להתחשב בטיעון זה כלל. השופט אף הוסיף וקבע כי לא קיימת הוכחה שאלטע היתה מתנהגת בחיים שלה כיהודיה, ומכיון שנולדה באנגליה עצם היותה אזרחית ישראלית לא מהווה הגנה מפני החוק הבריטי.


עד-8 ליוני עתיד בית המשפט להשיב למשפחה אם היא זכאית להגיש ערעור לבית המשפט העליון באנגליה.


מאמצים גדולים להציל את הילדה


בימים האחרונה פנו ההורים לציבור בישראל וביקשו כי כל מי שבידו לסייע להם להציל את הילדה שיפעל להביא לאישור העברתה לארץ. הרבנים הראשיים לישראל, שרים וחברי כנסת נרתמו למשימה לצד יועצים רפואיים ועסקנים. 


לבקשת בני המשפחה, מרן שר התורה הגאון רבי חיים קנייבסקי שליט״א הורה לפעול למען הילדה ואמר כי "מוכרחים לעשות הכל להביאה לארץ. זו הצלת נפשות".


הרב יוסי ערבליך, יו"ר ארגון "למענכם" פנה במכתב לרבנים הראשיים לישראל, הרב יצחק יוסף פנה לארכיבישוף מקנטרברי, דמות דתית בכירה באנגליה, על מנת שיפעיל את השפעתו בממלכה וינסה למנוע את ניתוק מכשיר ההנשמה.


ח"כ ישראל אייכלר פועל אף הוא בניסיון להציל את הפעוטה ומסר "אנחנו פנינו לשר הבריאות וליועץ המשפטי לממשלה. מבחינתנו זה רצח. אנחנו ביקשנו להביא אותה לארץ. אני מקווה בעזרת השם שנצליח להביא אותה לארץ, אם יש מושג של הצלת חיים במובן הכי פשוט של המילה זה פה. מדובר פה בילדה שחיה ואסור להרוג אותה".

ברוך דיין האמת: הלך לעולמו בנו של ה'בבא חאקי'
מאה שערים: בת שמונה נפלה מסולם
מאות ליוו למנוחות את החסיד אשר שימש את אדמור''י ביאלא
רגע לפני הקפיצה למים: טיפים לטיול בטוח
ממצווה למצווה: כך תבנו בבטיחות את הסוכה
אבל בחב''ד: הלך לעולמו הצייר ברוך נחשון ז''ל
ככלות השבעה: תולדות חיי הרבנית אהובה שרעבי ז''ל
ישיבת אהלי תורה חנכו את הבנין החדש • גלריה
ראיתם אותו? נעדר חרדי ממודיעין עילית
לאחר שעקצו אלפי קשישים: החברה נקלעה לחדלות פירעון