סקר מדד המחירים לצרכן: עלייה של 0.3% בחודש האחרון

מדד המחירים לצרכן לחודש האחרון עלה בשיעור של 0.3% לרמה של 100.9 נקודות, כך עולה מסקר שמפרסם כעת בנק הפועלים. בשנים-עשר החודשים האחרונים המדד עלה בשיעור ...

סקר מדד המחירים לצרכן: עלייה של 0.3% בחודש האחרון אילוסטרציה

מדד המחירים לצרכן לחודש האחרון עלה בשיעור של 0.3% לרמה של 100.9 נקודות, כך עולה מסקר שמפרסם כעת בנק הפועלים. בשנים-עשר החודשים האחרונים המדד עלה בשיעור של 0.8% והמדד ללא אנרגיה עלה ב-0.3%.

מחירי המזון עלו בשיעור של 0.7%, בהשפעת עליית מחירי הסחורות בעולם. מחירי הריהוט והציוד לבית המשיכו אף הם לעלות החודש בהשפעת התייקרות מחירי ההובלה. מנגד נרשמה ירידה של 1.2% במחירי התקשורת (מנויים לאינטרנט). סעיף שירותי דיור בבעלות ירד בשיעור של 0.2% ובשנה האחרונה הוא עלה ב–0.9%, לעומת עליה שנתית של 1.0% בחודש שעבר ו-1.5% לפני חודשיים.

מחירי הדירות, שאינם משתקללים במדד המחירים לצרכן, עלו בסקר האחרון בשיעור של 0.8% (נתונים ארעיים), ובשנה האחרונה הם עלו ב-4.5%.

תחזית מדד המחירים לצרכן

האינפלציה ממשיכה להיות מושפעת בעיקר מגורמים עולמיים כמו מחירי האנרגיה, הסחורות וההובלה. אמנם טרם רואים השפעות על מחירי השירותים בכלל, ובפרט על מחירי השכירות שהם בעלי משקל גדול בסל המוצרים והשירותים. אך ההערכה היא כי מגמה זו תשתנה ובהדרגה נראה עלייה במחירי השירותים, לצד התייצבות של מחירי הסחורות.

העלייה החדה במחירי הנדל“ן צפויה להעלות גם את מחירי השכירות בשנה הקרובה. כמו כן, על פי ההערכה אנו צפויים לראות עליות מחירים בשירותים כמו נופש והארחה, עריכת מסיבות, וארוחות מחוץ לבית.

השינויים הטכנולוגיים ממתנים את האינפלציה וזה ניכר בסעיף התקשורת לדוגמה שירד בשנה האחרונה ב–4.8%.

האינפלציה השנה מתקרבת למרכז היעד, אבל יש לזכור שחלק מההתייקרויות הן תגובה להוזלות מחירים והנחות שניתנו אשתקד בעת הסגרים. על פי הצפי תהיינה אינפלציה בשיעור של 1.4% ב–12 החודשים הקרובים.

השפעה על המדיניות המוניטרית

האינפלציה הופכת בהדרגה לגורם שהוא ”ניטראלי“ להחלטות הריבית, זאת בניגוד לשנים האחרונות בהן אינפלציה נמוכה הייתה שיקול מרכזי להרחבות מוניטריות. השווקים הפיננסיים מגלמים עתה אינפלציה שגבוהה מ–2% לאורך כל עקומי התשואות. העלייה בציפיות לאינפלציה לא ייחודית לישראל והיא משקפת חשש של המשקיעים מהמשך ניהול מדיניות מוניטרית ופיסקלית מרחיבה, בתקופה בה המשק שב לצמוח.

שוק הנגזרים עבר לגלם עליית ריבית בישראל במחצית הראשונה של שנה הבאה. ההערכה היא כי בנק ישראל לא ימהר להשתמש בכלי הריבית, גם אם האינפלציה בפועל תחצה את רמת ה–2%, אך סיכוי גבוה שתכנית רכישות האג“ח לא תוארך.

מתכננים בר מצווה? המרכז לצילום אירועים מספק לכם הכל במקום אחד
תיקון של טעות קטנה תחסוך לכם מאות אלפי שקלים
שליחויות מהיום להיום זה לא רק עניין של מהירות
בזכות מחלת הקורונה: רופאה תפוצה במאות אלפי שקלים
למה לבצע הובלות קטנות עם חברת הובלות?
מעלים משפחות על המסילה
אושר: הקלות באגרת פתיחת תיק חדלות פירעון ליחידים
חיים בבועה: עיצוב חדר הרחצה המושלם
הטיפול הנכון בעור יבש לאחר עונת הקיץ
"פתרון הווירטואליזציה שלנו למכשירים מקושרים יופעל במיליוני רכבים"