הוועדה לעניין נגיף הקורונה: התנהלות הכנסת תייצר קטסטרופה בחורף הקרוב

יו"ר הוועדה הוועדה לעניין נגיף הקורונה, ח"כ יפעת שאשא ביטון:"הגדלת התקנים במעבדות באופן חלקי ורק לארבעה חודשים, תייצר קטסטרופה בחורף הקרוב"

הוועדה לעניין נגיף הקורונה: התנהלות הכנסת תייצר קטסטרופה בחורף הקרוב אילוסטרציה

הוועדה המיוחדת בראשות ח"כ יפעת שאשא ביטון, קיימה היום דיון דחוף בטיפול המעבדות בעקבות ההתפרצויות החוזרות ולקראת היערכות לגל השני. אחת מטענות יו"ר עובדי המעבדות, אסתר אדמון: "אין לנו כל שיתוף פעולה עם משרד הבריאות. מפברואר ביקשנו להיערך להגדלת הבדיקות אך יש מאתנו התעלמות מלאה"

יו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשא ביטון: "מגמת הגידול במספר הבדיקות נכונה וחשובה לקטיעת שרשרת ההדבקה ויש להמשיך ולהרחיב אותה. האתגר הגדול של המעבדות בהיערכות לגל שני הוא בביצוע בדיקות הקורונה לצד בדיקות רגילות שבשגרה, בעוד בגל הראשון היו המעבדות ממוקדי קורונה".

ח''כ מסבירה את הצורך: "הדבר ממחיש את פוטנציאל העומס הצפוי על המעבדות, עוד יותר מהיום - דבר שמחייב היערכות הן בתקנים של כוח אדם והן בתשתיות.

ומסיימת את מסקנותיה המעשיות: "כמו כן, המעבדות צריכות להיות ערוכות למתן מענה מהיר של תשובות גם בבדיקות אבחון שלא פעם מתעכבות מספר ימים, וגם בבדיקות החלמה כדי לשחרר אנשים מבידוד".

בדיון השתתף מנכ"ל קופ"ח לאומית, ניסים אלון. המנכ''ל תקף את משרד הבריאות ואמר: "העברת האחריות של הבדיקות לידי קופות החולים, היא בסיסמאות ולא במעשים. יש ברדק בכל התהליך. אין כל ממשק ישיר בין המעבדות לקופות החולים והכל עובר באמצע דרך משרד הבריאות. עד שלא יסודר העניין הזה, הבלגן יימשך."

ניסים אלון ממשיך ומגיע למעשה: "משרד הבריאות צריך להקצות לכל קופה את המעבדה שרק איתה היא תעבוד. כל המעבדות של מדינת ישראל חייבות לעבוד 24-7 או 18 שעות. איך זה הגיוני שבשעה 4 הולכים הביתה? זה פשע".

יו"ר עובדי המעבדות, אסתר אדמון, התייחסה לבקשה להגדלת מכסת הבדיקות :"אני שומעת לראשונה כעת בוועדה מנציגי משרד הבריאות שקיים מחסור לריאגנטים לשלושה מכשירים שתפוקתם ליום היא 3600 בדיקות. אנחנו רצים אחרי משרד הבריאות מחודש פברואר – מאז שדיברו על פרוץ הנגיף, על מנת לבצע תכנית והיערכות"

עוד טוענת אסתר אדמון: "אין לנו כל שיתוף פעולה עם המשרד, אין תכניות ויש התעלמות מלאה. פתאום ביום בהיר קיבלנו דרישה להגדיל ממאה בדיקות לאלף. אין כל היערכות מראש. הכל רק כיבוי שריפות".

חיים הופרט, אגף התקציבים באוצר התגונן: "ביקשנו מהאוצר 96 תקנים למעבדות בבתי חולים ממשלתיים ועוד 110 תקנים לקופות חולים ובתי חולים שאינם ממשלתיים. כעת אושר 40 תקנים לביה"ח הממשלתיים ומתקיים שיח עם האוצר לגבי השאר. אנחנו עושים עבודה פרטנית מעבדה אחר מעבדה לבדוק כמה חסר".

חיים הופרט הוסיף נתון מעניין: "לצד זה, לקופות חולים יש מבחן תמיכה של יותר ממאה מיליון ש"ח עם תמריץ גבוה כדי לבצע את הבדיקות בלוחות זמנים מרגע ההפניה ועד התוצאה הסופית. כמו"כ, הקופות מקבלות מהמשרד את כל הריאגנטים בחינם וחלק גדול מהמכונות שבמעבדות נרכשו ע"י משרד הבריאות".

לאחר שמיעת נציגי קופות החולים, אנשי המעבדות ונציגי משרדי הממשלה, סיכמה יו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשא ביטון: "הבדיקות הן האינטרס הלאומי של מדינת ישראל בהתמודדות הקורונה כדי למנוע סגר נוסף על האזרחים ועוד משבר כלכלי שיבוא בעקבות כך".

השעון מתקתק ועל כך הוסיפה ח''כ שאשא: "הזמן פה הוא קריטי ולכן על משרד האוצר לא להתמהמה אפילו יום אחד ולאשר במידית עוד תקנים למעבדות ע"מ שיעמדו ביעדי הבדיקות. משרד הבריאות צריך לקיים שיח אמיתי עם ראשי המעבדות ולתכנן את העומסים בצורה נכונה מראש".

לסיום חותמת ח''כ יפעת שאשא ביטון: "עדיף שאנחנו ננהל את המציאות ולא המציאות תנהל אותנו. גם על קופות החולים מוטלת החובה להוכיח רצינות במניעת פרוצדורה מיותרת בביצוע הבדיקות. ברגע שרופא מהקופה מאשר ביצוע בדיקה, אין שום סיבה להמתין לעוד אישור ממקור אחר בקופת החולים".

ליצמן בתגובה לגוב ארי - "זורע פחד על חרדים לצורך יחסי ציבור"
בצלמו: 'לא נוותר לתומך בטרור' - 'יש להשהותו לחצי שנה מהכנסת'
מינויים חדשים ביהדות התורה: ח"כ ברוכי ישמש כסגן יו"ר הכנסת, פינדרוס ישמש כיו"ר יהדות התורה
אייכלר: בשם הקורונה - זורעים פחד ואימה - מפני "הנגיף החרדי"
בג''ץ: שוב אפליה נגד חרדים
ממשלת אחדות? ראשי הממשלה בעימות
החוק הנורבגי הביא פנים חדשות לכנסת - 4 חכי"ם חרדים
משרד האוצר: החזרת מס בסך של כחצי מיליון ש''ח לראש הממשלה
אבוטבול: במדינה יהודית לוקחים את המיסים שלנו לבזות את קדושי ישראל
הצצה פנימה: נחשפו שיחות בין נתניהו לראש השב"כ בקבינט הקורונה