העימות הבא? המועמד של שבתאי ממתין לאישור אוחנה

חילוקי דעות סביב המינוי הצפוי של תנ"צ נ' למפקד מרחב נגב • אחרי דיונים סוערים, ההחלטה הסופית עברה לשולחן השר

העימות הבא? המועמד של שבתאי ממתין לאישור אוחנה השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה עם המפכ

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יעקב שבתאי, מעוניין למנות את מפקד הימ"מ לתפקיד מפקד מרחב נגב, אך נתקל בסימני שאלה מכיוון מפקד המחוז הדרומי ובכירים נוספים שסבורים כי המועמד אינו מתאים. כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

עדיין לא ברור כיצד יפעל השר אמיר אוחנה כשיצטרך לאשר את המינוי, מכיוון שהקצין המיועד אמנם מנוסה בלחימה בטרור, אך מעולם לא עסק ב"שיטור קלאסי" ולא פיקד על תחנת משטרה.

עד כה חתם אוחנה על כל מינויי הקצינים הבכירים שהמליץ בפניו המפכ"ל, שאותו מינה לפני כחצי שנה, אולם היחסים בין השניים הצטננו לאחרונה על רקע תפקוד המשטרה בפרעות שהתרחשו ברחבי הארץ. ל"ישראל היום" נודע כי כעת נוסף למתיחות גם נושא מינוי תת-ניצב נ' למפקד מרחב נגב.

לפני כשבועיים העלה שבתאי את שמו של נ' בישיבת סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה. מקור מספר כי בדיון נמתחה ביקורת על הבחירה, לנוכח העובדה שלנ' אין היכרות עם המחוז הדרומי ויחידותיו ועם מחוללי הפשיעה שבו.

את שירותו החל נ' כלוחם ומפקד ביחידת שלדג. ב-1999 התגייס לימ"מ וביצע שורת תפקידים מורכבים ורגישים ביחידה עד שמונה למפקדה. מרחב נגב חולש על באר שבע, נתיבות, ערד, אופקים, דימונה ורהט ומתמודד עם התפשטות הפשיעה באזור ובפזורה הבדואית.

"קיים חוסר נוחות גדול מהמינוי, למרות שנ' איש מצוין", הסביר גורם המכיר את המחוז הדרומי. "ברור שהיינו מרגישים יותר נוח עם אדם שמכיר את המחוז והמרחב".

גורם בכיר במטה הארצי טוען כי המינוי של נ' זוכה לתמיכת מפקד המחוז. לדבריו, "מפקד הימ"מ הוא גיבור ישראל שהוביל אלפי פעילויות בתחום מאבק המשטרה בפשיעה ובסיכול הטרור. מינויו אינו תקדים: בעבר מפקדי ימ"מ מונו למפקדי מרחבים ואף מחוזות".

גורם המכיר את המחוז הדרומי מסר בתגובה: "קיים חוסר נוחות גדול מהמינוי, למרות שנ' איש מצוין. ברור שהיינו מרגישים יותר נוח עם אדם שמכיר את המחוז והמרחב"

עוד ציין כי: "הטענות שעולות מצד גורמים כאלה ואחרים בדבר המינוי מופרכות", מבהירים בצמרת המשטרה. "המפכ"ל עומד מאחורי המינוי ובטוח שתנ"צ נ' יבצע את התפקיד בהצטיינות".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "לא נותר לנו אלא להצר על הצגת הדברים באופן שחוטא לאמת. המינוי לא רק שאושר בספ"כ המשטרה, אלא זכה לגיבוי מלא של מפקד המחוז. מדובר בקצין מוערך, שמילא תפקידים מבצעיים. הליך הקידום והמיון של קצינים מתבצע באופן סדור ובהתחשב במכלול פרמטרים מקצועיים ואיכותיים, שנבחנים לאורך מסלול שירותו של הקצין. מדובר בהליך רב-שלבי המבטיח כי רק הראויים ביותר יקודמו".

בלשכת אוחנה סירבו להתייחס, אך ציינו כי "כשהמינוי יגיע לשולחנו של השר, הוא יישקל וייבדק".

סיכום חדשות החג: הכותרות שלא כדאי שתפספסו
"הקצין יינזף פיקודית על ידי מפקדיו"
צפו: תיעוד מעצר שני הנמלטים מכלא גלבוע מקסדת הלוחמים ומהאוויר
חשיפה: כישלון במשא ומתן על חילופי האסירים בין חמאס לישראל
בנט על תפיסת המחבלים: "את מה שהתקלקל - אפשר לתקן"
לאחר שבועיים: נתפסו שני המחבלים הנמלטים מכלא גבלוע
לאחר אינספור פריצות - הפורץ הסדרתי לחנויות נלכד על חם
בנט: אצא למבצע צבאי לעזה אם נצטרך גם עם הקואליציה הזאת
שקד: "אבו מאזן משלם כספים למחבלים שרוצחים יהודים"
שר המשפטים: "אין דבר מסוכן יותר לישראל אם ניכשל במשימה הזו"