הלך לעולמו: רבה של יהדות סוריה, הרב אברהם חמרה ז''ל

ברוך דיין האמת: הלך לעולמו הרב אברהם חמרה אשר שימש כרבה הראשי של יהודי סוריה ולבנון. וחבר מועצת הנשיאות באיחוד הרבנים של מדינות האסלאם

הלך לעולמו: רבה של יהדות סוריה, הרב אברהם חמרה ז''ל הרב אברהם חמרה

הלך לעולמו הרב הראשי של יהודי סוריה ולבנון, הרב אברהן חמרה ז''ל כשהוא בן 78 שנים.


הרב אברהם חמרה נולד בשנת התש''ג בדמשק שבסוריה, שם למד עד שמונה לסגן הרב הראשי במדינה.


רבי אברהם למד אצל הרב שאול מנגיד, אשר רב ב'תלמוד תורה'. ועל כך סיפר המנוח: "לא הייתה בסוריה ישיבה כמו במדינת ישראל או בניו-יורק. בעצם לא היו בסוריה ישיבות. הלימודים לא התנהלו כלימודי יהדות, הם התקיימו במסגרת השעות שהוקדשו לתפילה. "למדתי אצל הרב שאול מנג'ד בביתו שנים רבות. למדנו הלכות ב'שולחן ערוך' בעיקר את 'אורח חיים' ואת 'אבן העזר', עיינו גם בתלמוד, במסכתות כמו ברכות, קידושין, שבת, הקשורות לענייני הלכה הנוהגים בכל ימות השנה.


הרב אברהם פעל רבות למען יהודי סוריה, עד שברבות הימים פעל להסדרת העלייה ארצה אשר הייתה אסורה בסוריה על פי החוק. בשנת ה'תשנ"ד זכה ועלה ארצה.


בעלותו ארצה, לא הפסיק בפעילותו למען בציבור ואף טרח להציל מסוריה את ספרי התורה וכתבים עתיקים ארצה. כאשר פעל רבות ונצורות מהעיר חולון.


הבוקר כאמור, השיב הרב אברהם את נשמתו ליוצרה לאחר מחלה קשה.

יהי זכרו ברוך.


הראשון לציון, הגאון הרב יצחק יוסף ספד למנוח: "קבלתי בצער רב את הידיעה על פטירתו של הרב אברהם חמרה זצ״ל שהיה הרב הראשי ליהודי סוריה ולבנון ומאחרוני רבני דמשק, הרב חמרה עמד על משמר היהדות בכשרות, הנישואים והחינוך של בני הקהילה בסוריה תוך שהוא מקיים קשרי ידידות עם הנשיא ובכך סייע רבות לשימור הקהילה".


עוד הוסיף: "מאז שעלה לארץ ישראל מסר נפשו למען בני הקהילה בסוריה כאש לפני המחנה במטרה להוציאם מסוריה ולעלותם לארץ ישראל וכן פעל לשמירת והעלאת אוצרות המורשת היהודית המפוארת של קהילות אלו".


יו"ר ש"ס השר אריה דרעי ספד: "בצער רב נתבשרתי על פטירתו של הגאון רבי אברהם חמרה זצ"ל רבה הראשי של יהודי סוריה ולבנון".


"המנוח הצדיק מסר נפש למען יהודי סוריה ולקח חלק בהעלאתם לארץ הקודש. פעל רבות למען קדושת השבת והפצת מסורת ישראל בקרב בני העדה. תנחומיי למשפחתו הכבודה, במורשתו אשר השאיר אחריו תנוחמו, תהא נשמתו צרורה בצרור החיים".


שר הדתות, יעקב אביטן הספיד: "בצער רב התבשרנו הבוקר על פטירתו של הגאון הצדיק רבי אברהם חמרה זצ״ל אשר שימש כרבה הראשי האחרון של הקהילה היהודית בדמשק שבסוריה ושל יהודי סוריה בישראל".


עוד אמר כי: "המנוח זצ״ל פעל במסירות נפש במשך שנים רבות למען חיזוק התורה והיהדות בדמשק שבסוריה בהקמת תלמודי תורה וישיבות, ואף פעל מול הנשיא חאפז אל אסד להצלת יהודי סוריה ולאפשר את עלייתם לישראל. לאחר מכן דאג להעלות ארצה עשרות ספרי תורה יקרי וכתבים עתיקים ויקרי ערך. זוהי אבדה גדולה לקהילה היהודית בארץ ובתפוצות. יהי זכרו ברוך".


שר ירושלים, רפי פרץ הספיד: "הרב אברהם חמרה זצ"ל שנפטר היום היה אדם עם מאור פנים, תלמיד חכם שלקח חלק בהצלת יהדות סוריה ובהעלאת יהודי סוריה לישראל".

החל מכ''א תמוז: הקלות נרחבות בכניסת זרים
האדמו"ר מלעלוב ירושלים ערך "סעודת ראש חודש" בעיה"ק צפת‎‎ • גלריה
לצד השרים: בנט סיכם את פעולות הממשלה החדשה
שרת התחבורה מקדמת חוק לחילול שבת המוני
תיעוד: מעמד קבלת פנים בירושלים לאדמו"ר מבאבוב
סמוטריץ' על בנט: "אם היו מחברים לו פוליגרף החשמל בישראל היה נופל"
ירושלים: לקוי ראייה נפצע קשה מפגיעת רכבת קלה
מלכיאלי בירך את הח"כ מיש עתיד: "הצלחתך הצלחתנו"
בריקוד הדגלים: סמוטריץ' רקד עם קרעי בשער שכם • צפו
הסתיים ריקוד הדגלים: 2 שוטרים נפצעו,17 חשודים נעצרו