חיות הבר בסכנה עקב ''צייד ספורטיבי''

בישראל ישנם כ-2000 ציידים בהיתר, הצדים מדי שנה, בציד המוגדר "ספורטיבי", למטרות של פנאי והנאה, עשרות אלפי ציפורים וחיות בר אחרות, כתוצאה מכך, אלפי חיות בר, בהן גם מאות צבאים ודורבנים. המחאה:

חיות הבר בסכנה עקב ''צייד ספורטיבי'' בימה - המעודכנים מעדכנים

שלושת הארגונים – החברה להגנת הטבע, תנו לחיות לחיות ואנימלס, פנו לשרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל ולמנכ"ל רשות הטבע והגנים, בבקשה שיתמכו ביוזמה החדשה שלהם ויפעלו לביטול הציד הספורטיבי והחמרת הענישה על ציד בלתי חוקי. זאת, לקראת עונת הציד, שתיפתח בתחילת ספטמבר, למשך 5 חודשים.

"השבוע פורסם דוח חדש של האו"ם, שקבע שאם נמשיך לנצל את חיות הבר ולהרוס את המערכות האקולוגיות שלנו, אנחנו יכולים לצפות לזרימה קבועה של מחלות, שמגיעות מבעלי חיים, לבני האדם, בשנים הקרובות. אנחנו מצויים בעיצומו של אחד המשברים הגלובליים הגדולים שידענו ב - 100 השנים האחרונות. סדרי עולם משתנים לנגד עינינו, המצב הנוכחי מחייב לפעול, בדחיפות, לטיפול במחוללי המחלה, למזער סיכונים מיותרים ולהפסיק את הציד, המסחר והמאכל, של חיות בר בישראל".

שלושת הארגונים פותחים היום בקמפיין ציבורי, שמטרתו קידום חקיקה, שתאסור לחלוטין את הציד הספורטיבי בישראל ותחמיר את הענישה על ציד בלתי חוקי.

מלבד הפנייה לשרה גמליאל ולרשות הטבע והגנים (רטנ''ג), עליה חתומות המנכ"ליות של שלושת הארגונים, בשלב הראשון של הקמפיין הציבורי, שיוצא היום לדרך, מפיצים שלושת הארגונים את המידע לגבי ציד, על סוגיו השונים, ברשתות החברתיות, על מנת לגייס תמיכה ציבורית למהלך (2 דוגמאות לקמפיין מצורפות).

לאחר מכן, יגבשו הארגונים שינויי חקיקה והם מקווים כי באמצעות התמיכה הציבורית והלחץ הציבורי, על מקבלי ההחלטות, שינויי החקיקה יעברו ויאושרו בכנסת, בהקדם וכמה שיותר מהר.

בפנייה של שלושת הארגונים לשרה גמליאל ולרט"ג, נכתב: "אנו פונים אליכם, על מנת שתתמכו ביוזמת ביטול הציד הקרוי "ספורטיבי" בישראל, והחמרת הענישה על עבריינות הציד, כך שתסייע בהרתעה ובהגנה על חיות הבר הייחודיות בישראל.

מהלך זה, אנו סבורים, נכון לא רק על מנת לשמור על הטבע בישראל, אלא גם על מנת להגן על בריאותם ואיכות חייהם של תושבי ישראל.

בימה - המעודכנים מעדכנים

"השבוע פורסם דוח של האו"ם, העוסק במניעת המגפה הבאה. הדוח מבקש להתריע שבעוד העולם עסוק (בצדק רב) בסימפטומים של משבר הקורונה, הוא מזניח במידה רבה את העיסוק במחוללי המחלה ובראשן – ציד, סחר ומאכל של חיות בר (מקור התפרצות נגיף הקורונה), פגיעה בטבע ומאפייני תעשיית המזון מן החי.

"'המדע ברור', קבעה בדוח אינגר אנדרסן, מנהלת ארגון הסביבה הבינלאומי של האו"ם (UNEP), "אם נמשיך לנצל את חיות הבר ולהרוס את המערכות האקולוגיות שלנו, אנחנו יכולים לצפות לזרימה קבועה של מחלות, שמגיעות מבעלי חיים לבני אדם, בשנים הקרובות."

"כידוע לכם, ציד ומאכל של חיות בר - חלקן בסכנת הכחדה - לא קורה רק במזרח, אלא גם ממש פה, בישראל. חלק מהציד מתקיים על פי חוק – ציד הידוע כ"ציד ספורטיבי" – למרות שציד אינו ספורט, כי אם פעולה אלימה, בעלת השלכות סביבתיות קשות, וחלקו מתקיים בניגוד לחוק. על פי הידוע לנו, מהערכות שנעשו ברשות הטבע והגנים בעשור האחרון, בכל שנה מוצאות את מותן עשרות אלפי חיות בר בישראל, כתוצאה מציד חוקי ובלתי חוקי.

בנוסף לעשרות אלפי ציפורים (חלקן בסכנת הכחדה), ניצודים באכזריות מאות רבות של צבאים, דורבנים, ארנבות ומיני בעלי חיים נוספים.

הרבה מחיות הבר הניצודות - נסחרות ונאכלות בישראל, ללא כל פיקוח.

"משנת 2010 עד 2014, המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים והארגונים החתומים על פנייה זו, שיתפו פעולה בקידום תיקון לחוק להגנת חיית הבר, שביקש לאסור את הציד הספורטיבי ולהחמיר את הענישה על עבריינות הציד.

החוק כלל עוד נושאים רבים שחשובים, על מנת להגן על חיות הבר, אך נתקע, לאור התנגדויות שונות, לקראת קריאה שנייה – שלישית בכנסת ולא אושר.

בימה - המעודכנים מעדכנים
חיפושים נרחבים כעת אחרי שני ילדים שנעלמו עקבותיהם בדרום הארץ
הנשיא ריבלין בפנייה נרגשת להורים "אל תגידו לי זה לא יקרה״
תחזית מזג האויר -חם מהרגיל לעונה, בשבוע הבא ייתכן גשם מקומי
1,055 חולים חדשים מאתמול בחצות מספר הנפטרים עלה ל573
האם החל טרור חטיפות? ניסיון חטיפה היום ביו"ש
החל שוב טרור הבלונים מעזה לעבר העוטף
מכונית עלתה באש במנהרת תל חדיד בכביש 6 ליד בן שמן
בני ברק: מעמד חלוקת קונטרסי חידושי תורה של תלמידי התלמודי תורה בעיר
תחמושת ואמלחים רבים נמצאו בישוב יפיע בצפון
קץ בישיבות: שר האוצר מתנגד לתקציב המיועד לבני הישיבות