טעות קריטית: שני קציני צה"ל נהרגו מירי כוחותינו

הקצינים ביצעו נוהל מעצר חשוד וזוהו בטעות כמחבלים • אחד החיילים מהכוח שלהם פתח עליהם באש

טעות קריטית: שני קציני צה"ל נהרגו מירי כוחותינו אילוסטרציה

טעות קטלנית בזיהוי: שני קציני צה"ל נהרגו אתמול בסביבות השעה 23:00 בלילה (רביעי) מאש כוחותינו סמוך לבסיס צה"ל בבקעת הירדן. השניים, מפקדי פלגות ביחידת הקומנדו אגוז, נהרגו כתוצאה מטעות בזיהוי שהובילה לירי דו-צדדי, כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

על פי דובר צה"ל, תת אלוף רן כוכב, התאונה התרחשה באזור המטווחים של נבי מוסא. התאונה הקטלנית לא התרחשה במהלך אימונים או במסגרת מבצעית. מדובר בירי של לוחם על לוחמים שלנו.

מפרטים ראשוניים עולה כי שני מפקדים מהכוח יצאו למשימת אבטחה לא רחוק מהמאהל, כשבשלב מסוים הם זיהו דמות חשודה וביצעו נוהל מעצר חשוד, הכולל ירי באוויר. אותה דמות חשודה - שהתבררה בהמשך כלוחם מאותה יחידה - זיהה את הירי באוויר כפעילות חבלנית עויינת שבוצעה לעברו וירה בתגובה.

תא"ל כוכב התראיין הבוקר ברשת גל"צ ואמר כי "הרמטכ"ל בדרך למקום האירוע כדי לתחקר באופן אישי. בהמשך היום נודיע על האופן שבו הדבר ייחקר. בדרך כלל מקימים ועדת חקירה במקביל לחקירת מצ"ח, בראשות מפקד בכיר. נחבק את אותו קצין, וננסה להבין איפה הייתה הטעות".

בראיון נוסף שהעניק לרשת כאן, דובר צה"ל הוסיף פרטים על הטרגדיה. "לילה קשה, כואב ומצער", אמר כוכב והוסיף כי "בסיומו של אימון של אחת היחידות המיוחדות, בשטחי האש של נבי מוסא במזרח מדבר יהודה, שני מפקדים מהכוח יצאו לסיור, ביצעו נוהל מעצר חשוד וירו באוויר. לוחם מהיחידה מזהה את הפעילות כפח"ע".

עוד סיפר כי: "כתוצאה מהירי נהרגו שני מפקדים. שני המפקדים - מטובי בנינו, זו אבדה כואבת. אחת לכמה שנים קורה אירוע כזה בשוגג. כשמדובר בלוחמים וקצינים ביחידה מובחרת זה כואב שבעתיים. בעבר היו יותר אירועי ירי דו-צדדי. נדע להקטין את המספרים".

תת אלוף עופר וינטר, המשמש כמפקד עוצבת האש, הוסיף פרטים נוספים: מדובר בשני קצינים משמעותיים ביחידת הקומנדו, שסיימו אימון בשטחי היחידה בנבי מוסא. האירוע מתרחש אחרי סיום האימון. שני המפקדים מהכוח יצאו לפטרול מסביב למחנה, וכשזיהו דמות חשודה, ביצעו נוהל מעצר חשוד שהסתיים עם ירי באוויר.

הלוחמים מהיחידה מזהים את האירוע ואת הירי כפעילות של מחבלים, ואחד הלוחמים שחשב שירו לעברו, פתח באש. החייל שירה הוא חלק מהיחידה שבה שירתו הקצינים.

רק בשבוע שעבר נהרגו שני טייסי חיל האוויר, סא"ל ארז שחייני ורס"ן חן פוגל, בהתרסקות מסוק עטלף שאירעה מול חופי חיפה. באירוע נפצע סרן רון בירמן, קצין סיור של חיל הים שהיה במסוק עימם והספיק להיחלץ ממנו לאחר שהמסוק פגע במים.

שר הביטחון, בני גנץ הגיב: "‏צער עמוק הבוקר על מותם של שני קציני צה"ל מיחידת אגוז בבקעת הירדן. לצערי, אין דבר שיוכל להשיב את האובדן הגדול למשפחות, לחברים ולרעים לנשק. צה"ל נמצא כבר מהלילה בעיצומו של תחקיר מקיף ואנו נעשה הכל כדי שאסון כזה לא יחזור. יהי זכרם ברוך."

ראש הממשלה, נפתלי בנט: "זהו בוקר עצוב מאוד. אני מבקש למסור תנחומים מעומק הלב למשפחותיהם של שני הקצינים אשר נהרגו הלילה בתאונה טראגית".

עוד אמר: "עם ישראל כולו אבל על לכתם. צה"ל מתחקר את האירוע הקשה והלקחים הנדרשים יופקו. יהי זכרם ברוך".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב: "אנחנו קמים לבוקר נורא עם בשורות קשות מנשוא. אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחות הקצינים שנפלו הלילה ואיבדו את היקר מכל, חיבוק לצה״ל וללוחמיו כולם, וחיזוק ליחידת הקומנדו שאיבדה שניים מבניה ומפקדיה. כואב יחד עם כל עם ישראל את האבידה הנוראית".

חבר הכנסת איתמר בן גביר הגיב: "‏הלב נשבר לשניים, למשמע הידיעה על מותם של שני קציני קומנדו מיחידת אגוז. בשעה קשה זו, אני שולח חיבוק ותנחומים כנים ומשתתף בצער המשפחות".

עוד אמר: "נתפלל יחד שתקרית כזו לא תחזור ובקרב האמיתי ננצח את אויבנו המבקשים לכלותינו. משתתף בצער המשפחות על האבידה הנוראית, הצער קשה מנשוא. בשעה קשה זו אני שולח חיבוק ותנחומים כנים. מן השמיים תנוחמו ולא תוסיפו לדאבה עוד". יהי זכרם ברוך!".

ח"כ אופיר סופר הגיב לאירוע: "טרגדיה כואבת מאוד בבקעת הירדן. אירוע קשה עם אובדן שני מפקדים בצה"ל. ביום הקשה הזה מחזק את צה"ל ומפקדיו ושולח תנחומים מעומק הלב למשפחות היקרות".

נהג אוטובוס נפצע באורח קל מזריקת אבנים בירושלים
"לקיים שגרת חיים מלאה": מפכ"ל המשטרה סייר יחד עם הממ"ז בירושלים
תג מחיר: 5 רכבים נשרפו כליל בסמוך לירושלים
שב״כ סיכל פיגוע מטען בישראל ע״י תושב רצועת עזה
פיגוע דריסה בבאר שבע: נער נפצע באורח בינוני
"הלחץ עבד, ישראל לא נתנה דבר בתמורה": גופתו של טירן פרו הוחזרה
נס גדול: בלון גז הוצמד למטען נפץ אך לא התפוצץ
גנץ: "זמנם של מבצעי, מתכנני ומממני הפיגועים - קצוב"
נתניהו: "נעשה הכל כדי להחזיר את הביטחון לאזרחי ישראל במהרה"
לפיד על הפיגוע: "אנחנו נמצה עם המחבלים את מלוא חומרת הדין"