האם המנהל האזרחי ילבין מבנים ערביים בלתי חוקיים?

רה"מ אמנם הכריז הבוקר על בניית 800 יחידות דיור חדשות בהתיישבות ביו"ש, אך ייתכן שהמדינה תאשר תוכניות בנייה של הרשות הפלסטינית

האם המנהל האזרחי ילבין מבנים ערביים בלתי חוקיים? חאן אל אחמר- הפלישה הבדואית שנתניהו

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הבוקר (שני) על אישור תכניות בינוי ל-800 בתים חדשים בהתיישבות ביהודה ושומרון. כך מדווח אריאל כהנא בישראל היום.

עם זאת, נודע כי במקביל המנהל האזרחי ילבין בשבוע הבא מאות מבנים לא חוקיים של פלשתינים ביהודה ושומרון.

ועדת המשנה לתכנון ורישוי במנהל האזרחי צפויה לדון ביום ראשון הבא בקידום הכשרת תכניות בניה לא חוקיות שהובילה הרשות הפלסטינית במסגרת "המערכה על שטחי C". תכניות אלו כוללות בניה לא חוקית בתוך שמורות טבע עליהן הכריזה ישראל על אדמות מדינה המיועדות ליישובים ישראלים. כמו כן תכשיר הוועדה שורת בתי ספר בלתי חוקיים, שהרשות הפלסטינית מגדירה "בתי ספר של המאבק בהתנחלויות".

תנועת רגבים, המובילה את המאבק בבניה הבלתי חוקית הפלסטינית, עתרה במהלך השנתיים האחרונות כנגד כמה אותם תיקים הצפויים לעלות לדיון הקרוב במנהל האזרחי. המנהל האזרחי הגיב לעתירות בבתי המשפט וטען כי הוא אוכף את החוק במקום "בהתאם לסדרי העדיפויות" וכי האכיפה תתבצע רק לאחר דיון בתכניות שהגישה הרשות הפלסטינית.

כעת מתברר כי בכוונת המנהל להוביל להכשרת הבניה למפרע – מה שיאפשר לרשות הפלסטינית לסמן הצלחה על המהלך הלא חוקי שיזמה לתפיסת השטח.

בין השאר, מדובר בבניה של בית ספר לא חוקי בתוך שמורת הטבע נחל מכוך שבמזרח חבל בנימין, בהלבנה של כפר לא חוקי "דאהר אל מאלק" בצפון השומרון, שהשתלט על אדמות מדינה ביישוב שקד, ובכך מונע את הרחבתו שאושרה לפני שנים רבות, הלבנת בניה נרחבת בלתי חוקית בכפר וואלג'ה שעל כביש המנהרות, הלבנת בניה בלתי חוקית בכפר קיסאן במזרח גוש עציון, ועוד.

"נתניהו מוציא כותרות על הרחבת ההתיישבות היהודית ב-800 יחידות דיור, וביד השניה מאשר תכניות בניה בלתי חוקית של הרשות הפלסטינית על מאות דונמים", אמר מאיר דויטש מנכ"ל תנועת רגבים. "המשמעות האסטרטגית פה ברורה ומחרידה: ההתיישבות היהודית צריכה להתכנס לתוך משבצות קטנות ומגודרות, בעוד שהרשות הפלסטינית מתפשטת על פני השטח, וגם מקבלת אישור לכך".

פורום ההתיישבות הצעירה מסרו בתגובה: "ראש הממשלה ממשיך לירוק בפרצופם של המתיישבים. לשפשף את העינים ולא להאמין - 'מנהיג הימין' איבד את זה כנראה. אחרי שניסה להלבין את הבניה הבדואית בנגב כחלק מדיל עם מנסור עבאס מעדיף נתניהו כרגע להיות שותף לתכנית ההשתלטות של הרש״פ ולהלבין את הבניה הפלסטינית העבריינית בשטחי C".

"כל זאת בזמן שהוא ממשיך להפקיר ללא תנאי מחיה וללא ביטחון מינימאלי את עשרות אלפי התושבים ביישובים הצעירים שאת הסדרתם הוא מעכב כבר חודשים. לצערנו גם שר הביטחון שהסתכל לנו בעיניים ואמר שיפעל להעניק לנו את תנאי המחיה להם אנו זכאים, מעדיף לעסוק בפוליטיקה קטנה ובזמן שהוא מסדיר לפלסטינאים אלפי יח״ד בלי למצמץ, את הסדרת ההתיישבות הצעירה הוא מתנה בשלל תנאים".

תגובת מועצת יש"ע: "שר הביטחון וראש הממשלה רוצים להכשיר השתלטות פלסטינית לא חוקית על שטחי C בניגוד להסכמים המדיניים, ומורידים מסדר היום הסדרה של התיישבות ישראלית שעלתה בצורה מתואמת על אדמות מדינה. מסתבר שבמנהל האזרחי יש כח אדם ותקציבים לאשר השתלטות פלסטינית על שטחי C, אבל נגמר התקציב כאשר צריך לקדם מדיניות ציונית לאומית בדרך של הסדרת ההתיישבות הצעירה".

"זו אפליה קשה ולעיתים גם מסכנת חיים, של אזרחים נורמטיבים ששווים בחובות למדינה אבל לא שווים בזכויות. ראש הממשלה ושר הביטחון. זו עת מבחן. עצרו את האפליה ואת הפגיעה במתיישבים, אשרו את ההחלטה המונחת על השולחן להסדרת ההתיישבות הצעירה".

לאחר שעתיים: תיעוד מרדף שודדי בסיס צבאי ממעוף המסוק
בג''ץ מונע את הרס בית רוצח אסתר הורגן ז''ל
עושק המילונים: כך עלו על עקבותיהם של הלווים הבלתי חוקיים
כמעט אסון: נתפסו חוטפי החרדי
ברגע האחרון: האמירויות חתמו על עסקת ה-F-35 עם ארה"ב
ירושלים: בן מיעוטים תקף קטין
גנב, חזר ונתפס: הסיפור מאחורי גנב האופניים
מחקר INSS: הישראלים מסמנים-איראן האיום הגדול ביותר
50,000 ש''ח: חרדי נשדד בביתר עילית
צפו: התאונה שקטעה את המרדף