מקלט מדיני למחבלים: חממת החיזבאללה בדרום אמריקה יוצאת לאור

האקרים המזוהים עם האופוזיציה בוונצואלה, שלפו את פרטיהם של פעילי הטרור מגוף הביון של המדינה • לפי הדו"ח המחבלים מקורבים לגורמי שלטון, ומעורבים במימון טרור

מקלט מדיני למחבלים: חממת החיזבאללה בדרום אמריקה יוצאת לאור

קבוצת האקרים המכנה עצמה Team HDP, ומזוהה עם האופוזיציה בוונצואלה, פרצה לבסיס הנתונים של גוף הביון במדינה - "הדירקטוריון המרכזי לריגול נגדי", בשמו הרשמי (DGCIM). הפצחנים שמו את ידם על פרטים אישיים של פעילי חיזבאללה לכאורה, השוהים במדינה בחסות הממשל הסוציאליסטי של הנשיא ניקולס מדורו, ומתנהלים בה ככל העולה על רוחם. כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

במשך שנים, מתריעים ארגוני מודיעין מערביים על נוכחותם של ארגוני טרור בינלאומיים בשטח ונצואלה, בעלת בריתה הגדולה של איראן בדרום אמריקה. המקום מוכר כמקלט מדיני למחבלים וללוחמי גרילה מקומיים, ואפילו שמו של טארק אל־האשמי, מי ששימש סגן הנשיא בעבר והיום מכהן כשר הנפט, נקשר לחיזבאללה.

ב־2017 הטילה מחלקת האוצר של ארה"ב סנקציות על אל־האשמי (46), והאשימה את הבכיר הוונצואליאני בהלבנת הון ובסחר בסמים. שנתיים מאוחר יותר, הוא הוכנס לרשימת המבוקשים של הסוכנות לאכיפת מכס והגירה האמריקנית (ICE), אשר פועלת תחת המחלקה לביטחון המולדת של ארה"ב.

הפצחנים מדגישים כי המבצע נעשה בשיתוף פעולה עם גורמים לשעבר בארגון הביון. החשיפה הנוכחית, ראשונה במספר, מגוללת את זהותם של פעילי חיזבאללה שנכנסו למדינה ברובם דרך האי מרגריטה. הם הגיעו כסטודנטים לספרדית "בכיסוי של תוכניות ממשלתיות ללימודי שפות", הסביר מקור בקבוצת ההאקרים.

מתוך תיקי הפרטים שנחשפו בסוף השבוע האחרון, ניתן לראות מעורבים לכאורה בסחר בנשק וכן בהלבנת כספים למימון טרור.

חלק ניכר מהמככבים בתיקים הללו נמנה עם משפחת מקלאד. מקורם בעיר הדרוזית א־סווידא שבדרום־מערב סוריה, בסמוך לגבול עם ירדן. "ג'לאל מקלאד", למשל, הוגדר "מחבל שיעי של חיזבאללה מא־סווידא, סוריה. מתגורר במדינת נואבה אספרטה". עוד צויין כי הינו מעורב "בסחר במחצבים בעלי חשיבות אסטרטגית, ובמימון טרור בינ"ל".

חייאן אל־מעת'ני, שם נוסף, הוא פעיל בקהילה הדרוזית ומתגורר בחצי האי מקנאו, במדינת נואבה אספרטה. גם הוא מעורב בעבירות דומות, אבל גם בסחר בנשק קרבי ובתחמושת ליעדים באיים הקריביים, הבריטיים וההולנדיים.

הפירוט ממשיך עם מג'די מקלאד, המעורב בסחר בנשק קרבי ובתחמושת, ועם פעילים נוספים בהם סאמח, ראפאת ועמאק מקלאד, וכן חאזם גנאים.

מקור נוסף מהאי מרגריטה העיד על היכרותו האישית, בלשונו, של חלק מהפעילים בדו"ח. לדבריו, בהדלפה השתתפו גם סוכנים פעילים בארגון הביון הצבאי. "משפחת מקלאד חיה שם ארבעה דורות, אך החיבור לחיזבאללה נעשה לא מזמן", פירט האיש ששמו שמור במערכת.

הדבר מקרין על דפוס פעולה מוכר בסוכנויות מודיעין מערביות, המתבססות על גיוס של מקומיים בקהילות מוסלמיות באזור למטרות טרור. "הם הבעלים הבלעדיים של שדה התעופה המקומי סנטיאגו מריניו", המשיך המקור לגלות, "ויש להם קשר ישיר עם שר הנפט אל־האשמי. הם מאוד מוגנים ולא יוצאים מהאי, זו הממלכה שלהם והם חסינים", הסביר.

אירועים שהתרחשו לאחרונה ממחישים את הקרבה בין ונצואלה לטהרן. שר החוץ האיראני הכריז ששתי המדינות יחתמו בקרוב על ברית אסטרטגית ל־20 שנה. בשבוע שעבר הפליגה מהמדינה מכלית נפט ועליה שני מיליון חביות, שמקורן בחברה הממשלתית של ונצואלה - PDVSA.

פעילי חיזבאללה בדרום אמריקהפעילי חיזבאללה בדרום אמריקה
לראשונה: הרצוג המריא הבוקר לביקור בבחריין
אמבולנס ממוגן ירי יועבר לשימוש כוחות ההצלה האוקראינים
"מרכז רבני אירופה" בקול קורא על משמר הדת וחיזוק הקהילות היהודיות
מאסק ערך סקר: האם טראמפ יחזור בקרוב ל'טוויטר'?
בהזמנת המלך: הרצוג יצא לביקור ממלכתי בבחריין
קבר אחים ענק מתקופת השלטון הקומוניסטי נמצא בטרנסניסטריה
ביידן: "לא סביר שהטילים שפגעו בפולין שוגרו מרוסיה"
טראמפ הכריז על מועמדותו לנשיאות ארה"ב ב-2024: "הקאמבק מתחיל"
דרמטי: שני בני אדם נהרגו בעיר פרזבודו שפולין מפגיעת טיל רוסי
פרשת מות העיתונאית: ה- FBI האמריקני פתח בחקירה פלילית נגד ישראל