חשיפה: איראן שלחה לתימן "רחפנים מתאבדים" המסוגלים להגיע לישראל

טהראן שלחה כטב"מים מסוג שאהד-136, המסוגלים להגיע למרחק של עד 2,200 קילומטרים, לאזור בתימן הנשלט בידי המורדים החות'ים

חשיפה: איראן שלחה לתימן "רחפנים מתאבדים" המסוגלים להגיע לישראל נשיא איראן, חסן רוחמני

על רקע המתיחות הגוברת באזור הים האדום, איראן שלחה לאחרונה לתימן כטב"מים (כלי טיס בלתי מאויש) מסוג שאהד-136, הידועים כ"רחפנים מתאבדים", המסוגלים להגיע למרחק של עד 2,200 קילומטרים – ובכך אפילו להגיע לישראל. כך פורסם היום (חמישי) במגזין האמריקני "ניוזוויק".

על פי הפרסום שמגיש ערן איציקוביץ בישראל היום, צילומי הלוויין, שככל הנראה צולמו ב-25 בדצמבר, שהגיעו לידי העיתון מראים כי משמרות המהפכה שלחו את הכטב"מים אל מחוז אל-ג'וף שבצפון-מזרח תימן, אזור שנשלט על ידי המורדים החות'ים, ארגון הטרור הנתמך בידי איראן.

בריאיון שדובר צה"ל, הדי זילברמן, העניק לאחרונה לאתר סעודי, הוא אמר כי איראן עשויה לתקוף את ישראל מאזור עיראק או מתימן. "יש לנו מידע שאיראן מפתחת כטב"מים וטילים חכמים שמסוגלים להגיע עד לישראל", אמר. בנוסף, הרמטכ"ל אביב כוכבי הנחה את צה"ל להכין תוכנית מבצעית חדשה לטיפול באיום הגרעין של איראן.

לפי מומחה שעוקב אחר הפעולות של איראן באזור, "בטהרן שלחו מל"טים מתקדמים לעמיתיהם בתימן. הם פורסים או מכינים את הרחפנים האלו כדי לבצע תקיפה נגד כמה מטרות שנמצאות בטווח שלהם". הכטב"מים שנשלחו לתימן ידועים ככאלה שמסוגלים לשאת משקל רב – ומכיוון שהם מסוגלים להגיע למרחק של עד 2,200 קילומטרים, הם מתרסקים, ובכך בעצם "מתאבדים", על המטרות שלהם.

"הם מנסים להשיג הכחשה מראש", אמר המומחה ל"ניוזוויק". "בכך שהם יתקפו יעדים אמריקניים, סעודיים או ישראליים, ההתחקות אחר יעד התקיפה יגיע לתימן, ובכך הם יוכלו להכחיש כל קשר להתקפות".

צילומי הלוויין מגיעים על רקע תרגיל צבאי גדול שהצבא האיראני קיים שלשום במפרץ עומאן, שבוע בלבד לאחר שבצפון-מזרח המדינה התקיים תמרון אווירי שכלל מאות כלי טיס, כוחות חי"ר ומערך ההגנה האווירית. הוא בוצע כשברקע ישנם איומים מצד איראן לבצע פעולות נקמה לציון שנה לחיסולו של מפקד כוח קודס, קאסם סולימאני.

הגנרל מוחמד בגרי, מפקד צבא איראן, אמר שלשום כי בכוונתו לשלוח ספינות מלחמה לסיורים באזור הים האדום. הוא אף ציין כי טהרן לא תאפשר ליריביה להתרברב ביכולותיהן מול הרפובליקה האסלאמית.

לפני כשבועיים פורסם בעיתון הערבי "דאר אל-חיאת", המתפרסם בלונדון שבבריטניה, כי ישראל וסעודיה לוחצות על נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לצאת לפעולה צבאית באיראן בטרם יסיים את כהונתו בשבוע הבא. הדיווח מבוסס על מקורות אמריקנים עלומים המצוטטים בכתבה כמי שמאשרים לעיתון, כי מאז ניצחונו של ג'ו ביידן בבחירות בארה"ב וההבנה בירושלים ובריאד כי ממשל ביידן המתהווה מתכוון להגיע להסכם גרעין חדש עם טהראן, "מפעילים גורמים ישראלים וסעודים בכירים לחץ כבד על הנשיא טראמפ לצאת לפעולה צבאית כירורגית ולתקוף את מתקני תוכנית הגרעין הצבאית של איראן".

בדיווח נטען אז כי הפרת ההסכם מצד האיראנים, שהעבירו לאחרונה בחקיקה בפרלמנט את החלטתם להעשיר אורניום לרמה של 20%, מהווה עילה לתקיפה צבאית אמריקנית.

לפי הדיווח, המצטט כאמור בכירים בוושינגטון, האפשרות שתקיפה אמריקנית באיראן אשר תסכל את התוכנית של הנשיא הנבחר ביידן ואנשיו להגיע להסכם גרעין חדש ומשופר עם טהראן, נידונה בשבועות האחרונים בין בכירים ביטחוניים סעודים וישראלים במפגשים חשאיים שנערכו בעיר הקייט ניאום שבצפון סעודיה שם נפגשו גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, יורש העצר הסעודי בן סלמן ומזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו. לטענת אותם מקורות, המפגשים התקיימו בידיעה ובתמיכה של בכירים בוושינגטון.

50,000 ש''ח: חרדי נשדד בביתר עילית
צפו: התאונה שקטעה את המרדף
הסלמה בדרום: שתי רקטות שוגרו לעבר אשדוד
בניגוד לקבינט: גנץ מלבין את הבניה לערבים ביו''ש
מסר לאיראן? ארה"ב העבירה את ישראל לאחריות פיקוד מרכז
משפחתו של אבי הרלב: "משוכנעים מהרגע הראשון שאבי נרצח"
תיעוד: כך נעצרו המתנקשים בגי'פ הצבאי
הידרדרות ביחסים בין ריאד לירושלים מאחורי הקלעים?
"ישראל נערכת לעימות אפשרי עם איראן"
אינדונזיה: לפחות שבעה הרוגים ברעידת אדמה