"כמות בלתי נתפסת": זינוק באמל"ח הלא חוקי במגזר הערבי

בין ינואר לסוף יוני נתפסו כ-60 אלף פריטים, לעומת כ-40 אלף בתקופה המקבילה אשתקד • בכיר במשטרה: "92% מהחשודים שנעצרו השנה על עבירות נשק וסחר באמל"ח - ערבים"

"כמות בלתי נתפסת": זינוק באמל"ח הלא חוקי במגזר הערבי תפיסת נשק, אילוסטרציה

רשימה עדכנית של אמצעי לחימה שנתפסו מתחילת השנה במגזר הערבי מלמדת עד כמה כאב הראש העיקרי של המשטרה, גם בימים אלה, הוא העבריינים וארגוני הפשיעה מהרחוב הערבי. כך פורסם ב'ישראל היום'.

מהרשימה, שתוכנה המלא הגיע לידי "ישראל היום", עולה כי מתחילת השנה ועד 30 ביוני נתפסו במגזר הערבי 60,835 פריטי אמל"ח לא חוקי, לעומת 40,175 בתקופה המקבילה ב-2021 - עלייה של כ-33% (פירוט בטבלה בתחתית העמוד).

מספר האקדחים שנתפס עלה מ-534 ל-776; מספר הרובים צמח מ-160 ל-266; מספר מטעני החבלה גדל מ-113 ל-139; כמות רימוני היד זינקה מ-71 ל-176. במשטרה נדהמו גם מכמות כלי הנשק התקניים שנמצאו עד כה במסגרת מבצע "מסלול בטוח", שאותו מובילים המפכ"ל קובי שבתאי וראש האגף לחקירות ומודיעין: 104 תתי-מקלעים, 15,123 תרמילי רובה, 266 רובים מסוג M16 ו-833 אקדחים - שנגנבו מבסיסי צה"ל, בפריצות לכספות של חברות אבטחה ובפריצות לבתים, וגניבת כלי נשק משוטרים, מחיילים ומאנשי כוחות הביטחון. זאת בנוסף לכ-400 כלי נשק תקניים שנתפסו בגבולות.

הלחץ שהמשטרה מפעילה על ארגוני הפשיעה במגזר הערבי גורם לעליית מחירים של האמל"ח. אקדח גלוק מוברח או תקני נמכר כיום בכ-45 אלף שקלים. מחירו של נשק ארוך נע בין 100 ל-120 אלף שקלים. מחירם של כלי נשק בייצור מקומי נע בין 8,000 לכ-25 אלף שקלים. "הכמות בלתי נתפסת, בדגש על הנשק התקני, זה פסיכי", אמר ל"ישראל היום" קצין משטרה בכיר. "גם היום חלק לא מבוטל באוכלוסייה הערבית שואף להחזיק כלי נשק לצורך התגוננות".

"חשוב להמשיך במבצע"

יודגש כי האוכלוסייה הערבית מהווה רק כחמישית מכלל האוכלוסייה בישראל. "כדי להבין את עומק המעורבות של העבריינים הערבים בפשיעה בישראל צריך לבחון שני נתונים בסיסיים", אמר בכיר במשטרה. "92% מהחשודים שנעצרו מאז תחילת 2022 בפעילות משטרתית נגד עברייני נשק וסוחרי אמל"ח הם ערבים, שזה 3,561 מתוך 3,871 החשודים, ו-88% מהנאשמים בתיקים מהסוג הזה הם ערבים. כלומר, 926 מתוך 1,153 נאשמים. צריך להזכיר שוב שהם רק 20% מהאוכלוסייה הכללית, אבל נושקים ל-100% מעורבות בפשיעה בישראל".

בכירים במשטרה עונים לביקורת על כך שחרף המאמצים נמשכים מקרי רצח במגזר הערבי: "הדרך עוד ארוכה. אי אפשר לחסל פשיעה של שנים באבחה אחת. אנחנו מתמודדים גם בחברה הערבית עם דור צעיר שלא מכיר במשילות, שאינו נרתע מהמבנה המשפחתי המסורתי.

"זה בעיקר דור שמה שמניע אותו הם כסף וחיי מותרות. העיסוק באמל"ח, ובפשיעה בכלל, קורץ לצעירים. יש שבועות שבהם אנחנו מתמודדים עם אלימות קשה, אבל תוצאות צריך לבחון לאורך זמן, ולכן חשוב להמשיך במבצע ככל שיידרש".

מזג האוויר: מעונן חלקית עד בהיר בעננות גבוהה ובינונית
דרמה בנתב"ג: פלסטיני שב"ח ניסה לפרוץ את המחסום ונורה
זוועה: פלסטינים השפילו עוברי אורח חרדים בעיר העתיקה ונעצרו
מהיום: "נתיב פלוס" יחל לפעול בכביש 1
מזג האוויר: בהיר וחם מהרגיל
החובש יואל סוויסה ז"ל נהרג בתאונת דרכים קטלנית בדרום
ביהמ"ש שיחרר ממעצר פורעים שביצעו לינץ' במשפחה יהודית
הפעוט יאיר צפירה ז"ל בן 3 חודשים נמצא הבוקר ללא הכרה בביתו
רשות המסים והמשטרה סיכלו ניסיון הברחה של 20 ק"ג תכשיטי זהב בנתב"ג
מזג האוויר: מעונן חלקית ייתכן גשם מקומי בחוף בבוקר