חומר המצוי בתות שדה עוזר לאלצהיימר

הפלבנול הטבעי פיסאטין עוזר לריפוי מחלת אלצהיימר במסלול עוקף פלאקים עמילואידיים // מאת: דר' מרדכי הוכברג ז"ל, מראשוני התזונאים בארץ

חומר המצוי בתות שדה עוזר לאלצהיימר בריאות המוח, אילוסטרציה

באזורי מוח הקשורים לזיכרון יכול להיווצר סבך של פלאקים (סתמים) שעשויים מסיבים מפותלים של חלבון טאו. במחלת אלצהיימר, הצורה היותר שכיחה של דמנטיה, ישנה תחיד הופעה של פלאקים עמילואידיים. תהליך זה פוגע בחשיבה, זיכרון והתנהגות. מחלה זו משפיעה לרעה על מהלך חיי היומיום וברכישת מיומנויות חדשות, עד כדי אובדן צלם אנוש.

כעת, גילויים חדשים מלמדים שמחלה זו ניתנת לבלימה. יש חומר המצוי במספר מיני פירות וירקות. הנקרא בשם פיסאטין, שיכול לגרום למוח לעקוף חסימה זו של הפלאקים ולפעול באופן עצמאי לשמר זיכרון בתאי העצב של המוח. הוא מפעיל מחדש מסלולי זיכרון.

תאי העצב פועלים יחדיו במסלולים רבים

במוח האדם ישנם כ- 100 ביליוני תאי עצב פעילים והם מתקשרים ביניהם בדרכים רבות. הגנה על תאים אלו חשובה מאוד. יש תאי עצב המתמחים בנושאים היותר מסובכים של ההוויה האנושית ובהם חושי ריח, טעם, שמיעה, למידה, חשיבה וזיכרון. הם פועלים יחדיו כמו בית-חרושת זעיר. הם מבצעים שלל פעולות כמו קליטת רכיבי תזונה, תקשורת בין תאית, יצירת אנרגיה, אצירת מידע וסילוק פסולת. למדענים היה קשה מאוד לגלות איך אנשים מסוימים מפתחים מחלת אלצהיימר עם הזדקנותם.

פיסאטין נמצא משפר זיכרון אצל עכברים חולי אלצהיימר

איך איכויות מיוחדות של חומר המצוי בפירות וירקות יכולות לעזור לעצור אובדן זיכרון, כפי שיש במחלת אלצהיימר? יש במספר צמחים פלוונול מסוים, פיסאטין, אשר אותו בודדו ואיתו נערכו ניסויים על עכברים חולי אלצהיימר. מדענים במכון ע"ש סלק למחקרים ביולוגיים גילו שמתן מנה יומיומית של חומר זה המופק מפירות וירקות יכול לעזור לעכברים לשקם את זיכרונם.

הפיסאטין הפתיע את המדענים – הוא נמצא כהבטחה לשפר זיכרון, אפילו כאשר יצירת הפלאקים העמילואידיים במוח התמשכה. הצטברות זו של חלבוני הפלאקים נשארה שכיחה אצל העכברים חולי האלצהיימר וחלבון זה המשיך לייצור ציפוי על תאי עצב, אפילו אחרי שפיסאטין ניתן להם, אבל זיכרונם השתפר ללא קשר ליצירת הפלאקים. תגלית חדשה זו מלמדת, שיכולה להיות דרך לטפל בתסמינים של מחלת אלצהיימר בלי לתקוף את יצירת הפלאקים העמילואידיים. לדברי החוקרת פאמלה מהר, החוקרת הבכירה בצוות המדענים במעבדות למחקר נוירו ביולוגי במכון סאל שניהלה את המחקר, החדש: "פיסאטין לא משפיע על הפלאקים, הוא פועל במסלול שונה, שלא נחקר עד כה ביסודיות, כחומר בעל יכולת ריפוי".

10 שנים קודם לכן, החוקרת מהר למדה שפיסאטין עזר להגן על נאורונים במוח וזאת, אחרי שבודדו אותו ובחנו את יכולותיו נוגדות הדלקות ונוגדות החמצון בתאי עצב. בניסויים שלה, פיסאטין נמצא מפעיל מסלול תאי מיוחד שמשפר את הזיכרון.

פיסאטין פועל במישור התאי

בשיתוף פעולה עם דייב שוברט, מנהל המעבדה לחקר נוירוביולוגיה תאית, ערכה החוקרת את ניסוייה על עכברים, להם יש שני גנים מוטנטיים שקשורים למחלת אלצהיימר.

אחרי שהאכילו עכברים בני 3 חודשים בפיסאטין, החלו החוקרים לבדוק איך חומר טבעי זה השפיע על העכברים במגוון של יכולות לימוד, כולל שחייה במים. נמצא שבגיל 9 חודשים, העכברים שלא קיבלו פיסאטין תיפקדו הרבה יותר גרוע במים. העכברים היו צפויים, בגיל של שנה, להראות בעיות זכרון, אבל אותם אלו שקיבלו פיסאטין תיפקדו ממש כמו עכברים נורמאליים, בגילאי 8 חודשים וגם בגילאי שנה. לדברי החוקרת מהר, "אפילו כאשר המחלה התקדמה, הפיסאטין היה מסוגל למנוע את הסימפטומים".

לשם מחקר מעמיק יותר, החוקרת חברה למדענים מאוניברסיטת קליפורניה בסן דיאגו שערכו מחקר מוקדם במולקולות המוח. הם מצאו שפיסאטין הפעיל מסלולים הקשורים למצבים דלקתיים במוח. באזורים מסוימים במוח, בכללם אלו הקשורים לזיכרון, נמצאו מולקולות נוגדות-דלקות. פיסאטין בלם פירוק של חלבון מסוים במוח, חלבון p35, שאחראי להפעלת מסלולים מולקולאריים רבים שם.

פיסאטין עשוי לעזור לחולי אלצהיימר. הכמות היותר רבה שלו מצויה בפירות תות שדה. אבל, כדי לקבל מהם מנה אפקטיבית יש לאכול מעל 35 פירות תות שדה ביום. אפשרות קלה יותר היא לצרוך אותו כתוסף מזון. נא לפנות ליבואני תוספי מזון או להזמין דרך האינטרנט אצל חברות המייצרות ומשווקות מוצר זה כתוסף, לא אלינו.

להזמנת חוברות תזונה פלוס ניתן להתקשר לרויטל הוכברג
052-8603617


מקורות
http://www.naturalnews.com/043915TwitterFacebookstupidity.html#ixzz2tN14GNzP
Natural flavonol compound in fruits and vegetables prevents Alzheimer's disease
Tuesday, February 04, 2014 by: L.J. Devon, Staff Writer
Tags: Alzheimer''s disease, fisetin, natural flavonol compound
http://www.naturalnews.com/043764Alzheimersdiseasefisetinnaturalflavonolcompound.html#ixzz2scVDB1rx
Sources for this article include:
http://www.salk.edu
http://science.naturalnews.com
http://www.naturalnews.com/043764Alzheimersdiseasefisetinnaturalflavonolcompound.html#ixzz2scTfTY76
Natural flavonol compound in fruits and vegetables prevents Alzheimer's disease
Tuesday, February 04, 2014 by: L.J. Devon, Staff Writer
http://www.naturalnews.com/043764Alzheimersdiseasefisetinnaturalflavonol_compound.html#ixzz2scVDB1rx

מהי הדרך היעילה להפחתת שומן תוך בטני עמוק בכרס?
נשיא המדינה המריא הבוקר לועידת האקלים
עזרה זדונית: מחקר חדש מגלה - כך "נעזור" לאדם שאנו מקנאים בו
איך לחסן הגוף מווירוסים? חובה לכל אדם
חוקרים פיתחו אלגוריתם הקורא את ה-DNA שלנו כשפה אנושית
משה ליאון לטובת שמירת צביון נקי לעיר ירושלים
מדהים: כך תתאפשר הפרדה מדויקת של חלקיקים ננומטריים
נעליים מודפסות בתלת מימד? חיבור בין החברות יאפשר חדשנות מדהימה
תחזית איומי הסייבר לשנה הבאה: מתקפות הסייבר מכוונות לכל היעדים
מיומנויות למידה או חשיבה במתמטיקה