למרות הבטחת לפיד: עלייה נוספת בתשלום ההורים

כפי שדיווחנו מעל 'בימה' זו, לפיד הבטיח הבוקר כי הממשלה תאבק ביוקר המחייה כאשר חרף הבטחות אלו הוחלט על עליית תשלומי ההורים בביטוח התאונות האישיות בבתי הס...

למרות הבטחת לפיד: עלייה נוספת בתשלום ההורים ראש הממשלה לפיד

כפי שדיווחנו מעל 'בימה' זו, לפיד הבטיח הבוקר כי הממשלה תאבק ביוקר המחייה כאשר חרף הבטחות אלו הוחלט על עליית תשלומי ההורים בביטוח התאונות האישיות בבתי הספר.

לפיד אמר הבוקר: "ההממשלה הזו תוביל מערכה נחושה ביוקר המחיה. מה שקורה עכשיו זו רק ההתחלה. יוקר המחיה הוא מכת מדינה ואנחנו נחושים לטפל בו".

עוד טען: "לא יכול להיות שתהיה פה מדינה עשירה עם אזרחים שלא גומרים את החודש. 15 שנה המאבק ביוקר המחיה הוזנח לחלוטין - פשוט לא עשו כלום. את זה אנחנו משנים עכשיו. כמו שעשינו עם הקורונה, אנחנו נוביל מאבק ממוקד, נלך פרט פרט.

כאמור, ועדת החינוך, התרבות והספורט בניהולו של מ"מ היו"ר ח"כ משה טור-פז, דנה היום (א') בתשלומי ההורים עבור ביטוח תאונות אישיות לתלמידים.

בסוף חודש מאי, הוועדה אישרה להעלות את תעריף ביטוח התלמידים ב-8 ₪ לשנה – מ- 49 ₪ בשנה שעברה, ל-57 ₪ לשלוש השנים הבאות. לאחר שהוועדה אישרה את התעריף, החברה למשק וכלכלה של מרכז השלטון המקומי פרסמה מכרז לבחירת חברת ביטוח, אולם טרם נקבע זוכה במכרז.

לאור המצב שנוצר בו טרם נקבע זוכה למכרז, שרת החינוך פנתה לוועדה בבקשה דחופה לאשר להעלות את תעריפי הביטוח לשנת הלימודים תשפ"ג ולתקופות נוספות עד שנתיים, ל-69 ₪ לשנה. השרה נימקה את חיוניות אישור העלאת התעריף, על מנת שהחברה למשק וכלכלה של מרכז השלטון המקומי תוכל לקיים הליך מכרזי נוסף לבחירת חברת ביטוח שתבטח את התלמידים.

מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ משה טור-פז אמר, "אנחנו שואפים לחינוך חינם, נגיש, עם שוויון הזדמנויות לכולם. המשרד מבקש להעלות את התעריף העלאה נוספת. אמרנו למשרד החינוך שאנחנו מצפים לראות מתווה שיראה הפחתה בתעריפי הרשות. יש אוכלוסיות שאין להם ביטוח מפני תאונות אישיות ולכן, בראיה חברתית, חשוב שהביטוח יהיה אמין ורציני. לתת הכל לכולם, זה לא לעשות שוויון. כיסוי ביטוחי טוב הוא אינטרס ראשון במעלה. לכן זה עיקר ההישג שאנחנו צריכים לצאת איתו כאן היום. ח"כ טור-פז אמר שהוא קיבל התחייבות של מנכ"לית משרד ראש הממשלה, שכלל תשלומי ההורים לא יעלו. אני פונה ליו"ר הוועדה לקיים את הדיון בתשלומי ההורים בהקדם".

מנכ"לית משרד החינוך דלית שטאובר אמרה, "אם לא נצא למכרז נוסף, בתחילת השנה ילדי ישראל לא יהיו מבוטחים. בשל הכשל של המכרז הקודם, אנחנו מבקשים לאשר פרמיה של 69 ₪. השרה הודיעה שהיא פועלת עם שר האוצר לכך שכלל תשלומי ההורים לא יעלו. הרגישות לנטל התשלומים בראש מעיננו לכן הנטל לא יעלה. שטאובר הזכירה כי בשנת 2015 אושרה פרמיה של 75 ₪. ההחלטה להגיע לוועדה הייתה בהתייעצות עם ארגון ההורים. לדבריה, הדחיפות היא מאחר ואנחנו בנקודת זמן אפס ערב פתיחת שנת הלימודים".

ח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת) אמר, תשלומי ההורים, תשלומי החובה ותשלומי הרשות הם דבר פסול. הייתה הסכמה כאן בוועדה על מתווה שיציג הפחתה בתשלומי ההורים דיברו גבוה גבוה על הפחתה, אולם בפועל התעריפים רק עולים, זו יריקה בפרצופם של ההורים בתקופה של יוקר המחיה וירידה בשכר. אם העלאת התעריף תאושר, אני קורא להורים להשבית את הלימודים.

יו"ר הנהגת ההורים מרום שיף אמר, תשלומי ההורים לא ירדו בעשור האחרון. נאמר פה בוועדה שלא יאשרו העלאות בתשלומי ההורים, אולם לא נעשה כלום לא מקצצים כלום בתשלומים. אל תבקשו שנאמין לכם שתחזירו לנו את ה-20 ₪. אם המכרז יכשל, המשרד יחזור לפה ובנק ההורים ישלם שוב יקר יותר. במדינה מתוקנת משלמים מיסים לפי גובה ההכנסה. אנחנו לא בנק ואין לנו כסף.

עו"ד נעם וילדר מהמועצה לשלום הילד אמרה, אנחנו נגד תשלומי ההורים לחלוטין שסותרים את עקרון השוויון ומרחיבים את הפערים. צריך לצמצם את תשלומי ההורים באופן הדרגתי.

ח"כ משה טור-פז אמר בסיום הדיון, כיסוי ביטוחי טוב, הוא אינטרס ראשון במעלה של כלל ילדי ישראל והוא דואג במיוחד לאלו שאין להם כיסוי ביטוחי פרטי. ועדת החינוך מחליטה לאור הכשל במכרז, לקבל את הבקשה להעלות את התעריף. אנחנו מקבלים את הבטחתם של מנכ"לית משרד ראש הממשלה ושל מנכ"לית משרד החינוך שבסה"כ, ההורים לא ישלמו יותר. אני אומר כאן, אם נצטרך שרוה"מ עצמו יתערב בדבר, זה מה שייקרה.

כאמור, ברוב של חמישה ח"כים שתמכו בבקשה, מול התנגדותם של שני ח"כים, הוועדה אישרה את בקשת השרה להעלות את תעריפי הביטוח לתלמידים.

ח''כ משה טור פז מיש עתיד, מחייך בעת הדיון על עליית תשלומי ההורים
"הזוי": יעקב אשר על "התכנית למאבק בהדרת נשים בתח"צ"
"בבחירות נדיר אותה ממשרד התחבורה": אבוטבול על מירב מיכאלי
"נתונים מטורפים, הון שלטון": קרעי על יוקר המחיה • צפו
ביבי על המחירים ששוברים שיאים: "הכל עולה" • צפו
פרשת גלעד קריב: נאום האזהרה מהשחיתות של הרפורמים • צפו
יעקב אשר עקץ את גדעון סער: "המחנה הממלכתי הפך למחנה פליטים" • צפו
בן גביר פותח מפלגה - סמוטריץ׳ נלחץ
סופית: בנט התפלג מימינה
"גזענות ואפליה": בן גביר מסר בתגובה להרס הבתים ברמת מגרון
חברי הכנסת על מינוי מני מזוז ליו"ר הועדה למינוי בכירים