משרד האוצר: לאן נעלמו 33 מיליון שקלים כספי פיקדון של עובדים זרים?

סגנית ראש עיריית תל אביב: "יש דור חדש של ילדי עובדים זרים שנולד כאן והם ישראלים לכל דבר, הם ירימו את ראשם וידרשו זכויות"

משרד האוצר: לאן נעלמו 33 מיליון שקלים כספי פיקדון של עובדים זרים?

בדיון בוועדה המיוחדת לעובדות ועובדים זרים שהתקיים היום (ג') בכנסת ועסק במימוש בכספי הפיקדון של עובדים זרים שעזבו את ישראל ולא דרשו את הכסף המגיע להם, אמרה רכזת תעסוקה באגף התקציבים במשרד האוצר, טובה ווסר, כי נכון לרגע זה למשרד האוצר לא ידוע מהו השימוש שנעשה ב-33 מיליון שקלים מהכספים האמורים. "אנחנו מבררים את הסוגיה בימים אלה", אמרה ווסר.

יו"ר הוועדה, ח"כ אבתיסאם מראענה: "העברתם את הכספים האלה מאוצר המדינה ואין לכם נתונים לאן הם הלכו? אני דורשת הצגת מסקנות בוועדה תוך חודשיים".

משרד האוצר קיבל מרשות האוכלוסין וההגירה את כספי הפיקדונות שלא מומשו עד שנת 2016. החל משנת 2016 מועברים כספים אלה לאפוטרופוס הכללי. כל הכספים מיועדים למטרות רווחה ובריאות של עובדים זרים וילדיהם בישראל.

עו"ד שושנה שטראוס מהלשכה המשפטית ברשות האוכלוסין וההגירה, ציינה כי 19 מיליון שקלים נוספים מכספי הפיקדון ללא דורש נמצאים בקופת הרשות וטרם נעשה בהם שימוש. זאת מכיוון שנדרשת בדיקה פרטנית האם שייכים לעובדים שקיבלו היתר להארכת שהייתם בישראל ועדיין זכאים לאותם כספים. "אני מניחה שתוך כחצי שנה נדע האם ניתן לשחרר את הכספים לשימוש האפוטרופסה הכללית", אמרה שטראוס.

האפוטרופסה הכללית במשרד המשפטים, עו"ד סיגל יעקבי, אמרה כי עד כה התקבלו במשרדה 2 מיליון שקלים מכספים אלה. הכספים שימשו בעיקר לסיוע ברכישת מוצרי מזון, רפואה והגיינה בתקופת הקורונה, בשיתוף עיריית תל אביב ומשרד הרווחה. "בעתיד ננתב את הכספים שיתקבלו עבור פתרונות הולמים לפעוטות "מחסני הילדים", ולא רק בתל אביב", הוסיפה יעקבי. "אנחנו מקפידים לבחור פרוייקטים שנותנים מענה לצרכים מהשטח", הדגישה.

במהלך הדיון התקיים סיור וירטואלי בצרכנייה בת"א, בה מקבלים עובדים זרים נזקקים מוצרי מזון בחינם. "הצרכניה מסייעת ל-600 איש שידם אינה משגת, ועוד מאות ממתינים להיכלל ברשימה", סיפרה העובדת הסוציאלית של ארגון "מסיל"ה", אביגיל הורביץ.

סגנית ראש עיריית תל אביב והממונה על השירותים החברתיים בעיר, חן אריאלי: "יש דור חדש של ילדי עובדים זרים שנולד כאן והם ישראלים לכל דבר, הם ירימו את ראשם וידרשו זכויות. ויש כאן גם דור שמזדקן. הם חייבים לקבל קצבאות וביטוח בריאות. יהיה זה גם חיסכון לקופה הציבורית, אחרת נגדל דור שני לנזקקות".

ד"ר שני בר טוביה, מקדמת מדיניות בארגון "אס"ף": "ניתן לפתור את כל המצוקות בהינף שרביט אחד: נתינת מעמד".

היועץ המשפטי למרכז למדיניות הגירה, עו"ד יונה שרקי: "יש הרבה מאוד ארגונים שפועלים במעטה של פעילות הומניטרית, ובפועל משמשים כר פורה לתמיכה בפעילות בלתי חוקית ובביסוס נוכחות של אנשים שהשהייה שלהם אינה חוקית".

יו"ר הוועדה ח"כ מראענה: "מי שטוב לו בארץ מוצאו, לא מהגר. אנחנו כמדינה חזקה צריכים להשתחרר מהפחד והחרדה מהזר ומהחשש לפגיעה ברוב יהודי".

וועדה לעובדים הזרים
אושר: 10 מיליון ל-10 ערים לפרוייקטים למניעת הגירה שלילית
שר האוצר חתם על צו לביטול מכסים למוצרי חלב
האם כ-100 עובדים זמניים הם צוואר הבקבוק ליוקר המחיה בישראל?
126 מיליון ש''ח: מבקר המדינה חשף את הגרעונות בכספי המפלגות
400 מיליון ש''ח: אומדן הנזק מפריקה בלתי יעילה בנמלים
ועדת הכספים אישרה את המיסוי על כלים חד-פעמיים מפלסטיק
16 מיליארד: נוספו לתקציב המדינה
אושר בטרומית: ניתן יהיה לשלם בתשלומים גבוה מ-250 ש"ח
משרד השיכון: חצי מיליון דירות חדשות בארבע השנים הקרובות
אושר סופית: העלאת מס הרכישה על דירה שנייה