בדרום מצפים לכל תרחיש: "הכבאים ערוכים לחידוש בלוני התבערה"

מפקד מחוז דרום במערך הכבאות: "גיבשנו פקודות מסודרות עם הצבא לגבי טרור הבלונים" • על ההיערכות לקיץ: "השריפות יתחילו אצלנו"

בדרום מצפים לכל תרחיש: "הכבאים ערוכים לחידוש בלוני התבערה" הפרחות בלונים היום מרצועת עזה, אילוסטרציה

המצב הביטחוני הרגיש ברחבי הארץ מעסיק לא מעט את תושבי עוטף עזה, שחוששים מחידוש פעולות הטרור מהרצועה. גם כוחות הכיבוי וההצלה נערכים למצב.

"בעקבות כל מה שקורה עם הבלונים בעוטף, נערכנו כבר מתחילת החורף יחד עם כל הגופים, הצבא, קק"ל, הרט"ג, ומול כל הרשויות", אומר בראיון ל"ישראל היום" מפקד מחוז דרום של כבאות והצלה לישראל, טפסר שמוליק פרידמן.

"יש לנו פקודות מסודרות יחד עם הצבא בנוגע לכל מה שקשור לטרור בלוני התבערה בעוטף. אחד הדברים החשובים בגזרה הזאת הוא שלכל שריפה יכולה להיות משמעות פוליטית. לוחם אש חייב לדעת להגיד ממה השריפה נגרמה. בגלל החשיבות, אנו שולחים חוקר שריפה לכל זירה".

לדברי פרידמן, גם תנאי השטח השנה צפויים להיות מאתגרים יותר מבעבר. "היתה לנו עונה גשומה מאוד, מן הסתם עונה גשומה מביאה אחריה יותר עשבייה וקיץ מאתגר יותר. וזה עוד לפני שאנחנו יודעים אם הקיץ הזה עומד להיות קיצוני מבחינת מזג האוויר. מצב העשבייה מבשר רעות, צריך להביא בחשבון שהדרום מתייבש ראשון, מרכז הארץ והצפון עדיין ירוקים, וכאן כבר יבש. אנחנו צפויים להתמודד ראשונים עם השריפות".

מפקד הכבאות הבכיר מוסיף כי הרשויות נתבקשו להיערך לקראת הקיץ. "כל הרשויות, יחד עם קק"ל והרט"ג, נרתמו, ויש עבודה מאוד רצינית בדרום. מכאן אני קורא לכל מי שלא ניקה את השטחים שמסביבו - מי שלא ינקה עלול לשלם על זה ביוקר, גם ברכוש וגם חלילה בחיי אדם. הדרום הוא לא רק מדבר, יש לזכור שיש בדרום את היערות הכי גדולים - יער יתיר, יער להב ויער המלאכים".

"כוח קטן - ואיכותי"

פרידמן מסביר כי "יש לנו כוח קטן אך מאוד איכותי ונחוש. מספר לוחמי האש במדינה קטן יחסית לכמות האיומים שיש נגדנו. הקמנו כאן בדרום הרבה מאוד יחידות מתנדבים, שתומכות בנו ומכפילות כוח, במיוחד באזור קצה, וזה נותן לנו מענה הרבה יותר טוב, בעיקר בעוטף.

"אנחנו מפעילים את המתנדבים ומאמנים אותם. כמו כן, גם הציוד שיש להם הוא ציוד שלנו. אלה יחידות שלנו לכל דבר ועניין, ובהרבה מאוד מקרים הן מטפלות בשריפה במהירות שיא עוד לפני שהכוחות המבצעיים מגיעים".

לדבריו, מספר השריפות עקב בלוני תבערה פחת משנה לשנה. כמו כן, מספר החוקרים גדל. ב־2018 היו 1,850 שריפות, ב־2019 היו 620, ב־2020 היו 245 וב־2021 היו 98 שריפות. פרידמן מדגיש כי האיום העיקרי הוא בעיקר מזג האוויר, אך בכל זאת גם איום הבלונים נוכח.

"אנחנו היום לא במצב כמו שהיה לפני מבצע שומר חומות, עם עשרות שיגורים. אנחנו בתקופה שקטה ויש לנו מספיק חוקרים", הוא מסכם, "אנחנו גם יודעים לחשב עם כיוון הרוח. למשל, יש מקרים שיש שריפה אבל אין שום סיכוי שמדובר בבלון. יש לו טווח מסוים ואנחנו יודעים מהם אזורי ההפרחות, כך שבסך הכל לא צפויה להיות בעיה עם זה. אנחנו בהחלט ערוכים בכל האמצעים העומדים לרשותנו. צריך לזכור שאנחנו נמצאים במשבר אקלים עולמי וצריכים להתמודד עם אירועי טבע מאוד קיצוניים".

מחבל ששוחרר בעבר בעסקת שליט ישוב וירצה מאסר עולם
כתב אישום נגד מחבלים שהשליכו מטעני נפץ על כוחות הביטחון
לוחם מג"ב נפצע ממטען שהושלך לעבר הכוחות הביטחון
יהודה ושומרון: אשה נפצעה כתוצאה מיידוי אבנים
כוחות הביטחון עצרו בכיר בארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי
מחסום שועפט: נעצר חשוד שהחזיק ברכבו נשק מסוג M-16
מחבל שזרק בקת"ב על בית משפחה יהודית נתבע על ידם
כוחות הביטחון פעלו הלילה למעצר שבעה מבוקשים באוגדת יו"ש
מטוסי קרב צהל"ים תקפו הלילה מטרות ברצועת עזה
רקטה שוגרה הערב משטח רצועת עזה לשטח ישראל