שובם של ילדי תימן: ילדי העולים מופנים לבתי ספר חילונים

בתום מאבק על ליבם של ההורים, הילדים הפליטים מאוקראינה מופנים לבתי ספר חילונים למרות שלמדו במסגרות דתיות

שובם של ילדי תימן: ילדי העולים מופנים לבתי ספר חילונים

מאות ילדי עולים שמגיעים ארצה מופנים על ידי הרשויות לבתי ספר חילוניים, כך מזהירים עסקנים מטעם חב"ד ו'שובו' העוסקים בחינוך ילדי ברית המועצות. "על כל ילד שעולה רצה מתקיים קרב ממש, לאן ילד ללמוד".

רק בימים האחרונים הגיעו מאות עולים אוקראינים לארץ ישראל, והם שוכנים בערים ברחבי הארץ, לרבות, בין היתר, בעיר נצרת עילית שנקראת כיום נוף הגליל.

למרבה הצער, העיריות ברחבי ישראל מפנים את הילדים הללו לבתי ספר ממלכתיים חילוניים, כאשר העסקנים נאבקים על כל ילד.

בנוף הגליל הופנתה קבוצת משפחות מאוקראינה שילדיהן למדו באור אבנר, לבתי ספר ממלכתיים חילוניים - במקום לבית הספר "שובו" המקומי. שליח חב"ד שהביא את המשפחות הללו לנוף הגליל ממש בכה, כשראה את מאמצי הקירוב שלו במשך שנים רבות יורדים לטמיון.

ראשי שובו נכנסו לפעולה ומיד נערכו בשיתוף עם אנשי חב"ד. "שלחנו את פעילי שובו לבתי המלון שבהם מוצבים הפליטים" מספרים בשובו. "הם נפגשו עם המשפחות, שוחחו איתן על חשיבות החינוך והשקיעו מאמצים רבים כדי לשכנע אותם לרשום את ילדיהם לשובו".

המאמצים נשאו פרי. ב"ה הקבוצה הראשונה של עולים אוקראינים אכן הגיעה לשובו נוף הגליל. בשובו מצהירים כי הם מתכוונים להיאבק על כל ילד יהודי שיגיע ארצה ולהפנותו לחינוך יהודי מסורתי.

בשובו מספרים בהקשר הזה כי לפני למעלה משני עשורים פנתה לשובו קבוצת הורים עולי רוסיה מנצרת עילית בבקשה שרשת 'שובו' תפתח בית ספר גם בעירם. באותם ימים זה היה נראה כמעט בלתי אפשרי מבחינה כלכלית.

מנכ"ל שובו, הרב חיים מיכאל גוטרמן, אמר אז לרב פאם זצ"ל שהוא לא חושב שזה יהיה אפשרי. הרב פאם זצ"ל לא היה מוכן לשומע על זה. הוא דפק על הסטנדר שלו וצעק "אי אפשר להגיד לא לילדים יהודים שרוצים חינוך יהודי. יהיה בית ספר בנצרת עילית, והשכינה תשכון שם!" ואכן, נפתח אז בית הספר שקיים עד עצם היום הזה. וב"ה עברו בין כתליו אלפי ילדים לחינוך יהודי.

"כעת נבואותו של הרב פאם מתגשמת שוב" אומר הרב חיים מיכאל גוטרמן מנכ"ל שובו. "ילדי העולים מאוקראינה שמגיעים לנוף הגליל זוכים לחינוך יהודי בזכות אותו צדיק. ומוכחו נמשיך להיאבק על חינוכם של שאר ילדי בעולים בשאר ערי הארץ".

אוכל לפליטים באוקראינה, אילוסטרציה
שימי לוינטל כבן ה- 15 אותר כשהוא בריא ושלם
ראיתם אותו? מחפשים אחר אברהם ישעיה בן ה-30
יממה לאחר החיסול: אביו של לוחם הימ"מ נפטר בביתו
בערב שבת: חרדי התמוטט וטבע במקווה במאה שערים
מפחיד: זה השם הנפוץ ביותר בישראל לתינוקות השנה
בני ברק: בת שנה נכוותה קשות ממים רותחים
הממשלה בתוכנית יוצאת דופן שתכפיל את קצבאות הזקנה
ארוחה שהיא חוויה: 4 טיפים שישדרגו את שולחן החג
הותר לפרסום שמו של החייל שנהרג אמש
לראשונה בהיסטוריה: סרבנית גט – הובאה לבית הסוהר