אחרי שמנהיגו חוסל: דאעש מנסה להרים ראש

הפסגה בשדה בוקר שימשה הזדמנות פז להזכיר לעולם שהרעיון המערער על הסדר הקיים במזרח התיכון - כאן כדי להישאר • בארגון מתאמצים לצבור מומנטום באמצעות מחבלים מ...

אחרי שמנהיגו חוסל: דאעש מנסה להרים ראש אילוסטרציה

הפסגה בשדה בוקר שימשה הזדמנות פז להזכיר לעולם שהרעיון המערער על הסדר הקיים במזרח התיכון - כאן כדי להישאר • בארגון מתאמצים לצבור מומנטום באמצעות מחבלים מוסתים.

על פי הפרסום ב'ישראל היום' ב-3 בפברואר נהרג מנהיג דאעש עבדאללה קרדאש, כשפוצץ את עצמו במבצע של כוח אמריקני בסוריה. הפיצוץ הביא למות ילדיו ונשותיו, אך לא חיסל את רעיון המדינה האסלאמית: השאיפה להפיל את המשטרים הערביים, למחוק גבולות מוכרים ולהקים שלטון המבוסס לכאורה על האסלאם הקדום, תוך כדי התעלמות מהמסורת הפרשנית ארוכת השנים ו"ההשפעות הזרות".

הרעיון הזה נותר בעינו הודות לניסיון של פעילי דאעש, ממרוקו ועד פקיסטן, לצבור מומנטום חדש למרות המכות שספגו. נוסף על חיסולם של שני הח'ליפים הראשונים, הארגון איבד בשנים האחרונות את רוב השטחים שבשליטתו, ופעיליו נעצרים או מחוסלים בזה אחר זה. דו"ח ירדני שפורסם החודש העלה כי שנת 2021 היתה עדה להיחלשות הארגון: מספר החברים הרשמיים שבו צנח לכמה מאות, לנוכח ההרוגים הרבים משורותיו בשדה הקרב וחזרת חלקם לירדן.

כמה שבועות בלבד לאחר החיסול, מנהיג חדש הושבע לדאעש: אחיו של אבו בכר אל-בגדדי, שבחר לעצמו את שם המלחמה אבו אל-חסן אל-האשמי אל-קוריישי. מייד אחר כך, החלו תאי דאעש להישבע לו אמונים והמשיכו בניסיונות להוציא לפועל פיגועי טרור. המאמץ של דאעש לא קיבל ביטוי בתאים מאורגנים בלבד, אלא גם בטרוריסטיים שקיבלו הדרכה מרחוק ופעלו על דעת עצמם, תוך כדי שהם מוזנים בתעמולה השוטפת הזמינה וגלויה לכל ברשתות החברתיות.

כך, למשל, השלטונות במרוקו הודיעו בתחילת מרץ על מעצרו של צעיר בן 27 בעיר טאטא. מהמידע שפורסם עלה כי הצעיר הוריד תכנים מהרשת, שהדריכו אותו כיצד להכין מטעני חבלה ולתכנן פיגוע טרור באמצעות מכונית תופת. עוד התגלה כי אותו מחבל קיים על פי החשד קשר עם גורם מחוץ למרוקו.

במהלך הלילה קיבל דאעש אחריות על פיגועי הטרור בחדרה ובבאר שבע, והתייחס למחבלים כאנשיו. מערכת הביטחון העריכה כי המחבל מבאר שבע פעל לבדו, וייתכן שכך גם המצב באירוע הזה. עם זאת, איימן ואיברהים אגבאריה ומוחמד אל-קיעאן היו תומכי דאעש מוצהרים, ולכל הפחות קיבלו השראה מהרשתות החברתיות.

הפסגה של שרי החוץ הערבים בשדה בוקר שימשה לתומכי דאעש הזדמנות פז להזכיר לעולם שהרעיון המערער על הסדר הקיים במזרח התיכון - כאן כדי להישאר. אחרי חיסול בכיריו והרג אנשיו בשדה הקרב, דאעש מנסה להרים ראש.

מחבל שזרק בקת"ב על בית משפחה יהודית נתבע על ידם
כוחות הביטחון פעלו הלילה למעצר שבעה מבוקשים באוגדת יו"ש
מטוסי קרב צהל"ים תקפו הלילה מטרות ברצועת עזה
רקטה שוגרה הערב משטח רצועת עזה לשטח ישראל
מפקד הפלוגה במג"ב שניטרל את המחבל בפיגוע בחווארה משחזר
לוחמים ניטרלו מחבל חמוש בסכין באיזור חווארה
סיכום חדשות השבת: פיגוע דקירה בחווארה
נעצר מבוקש החשוד בביצוע פיגועי ירי במרחב העיר שכם
מבצע בבית הסוהר הוביל לתפיסה רחבת היקף של מכשירי טלפון וסכינים
ראשוני: פיגוע ירי סמוך לעופרה, המחבלים נמלטו