נשיא המדינה לחרדים: או שתשתלבו או שניוותר מאחור

"החברה החרדית לא נושאת באחריות רק כלפי עצמה. לחברה החרדית יש אחריות על מדינת ישראל והכלכלה שלה. שילוב חרדים בתעסוקה הוא אינטרס כלל-ישראלי מובהק. המשך שגשוג מדינתנו תלוי בכך"

נשיא המדינה לחרדים: או שתשתלבו או שניוותר מאחור בימה - המעודכנים מעדכנים

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין קיבל לידיו לראשונה הבוקר, יום שלישי, ז' באב, 28 ביולי, את דו"ח ההייטק החרדי של האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות IATI וקמא-טק, אשר מסכם את העשור האחרון בשילוב חרדים בהייטק וכולל המלצות לפעולה להמשך. את הדו"ח הגישו מנכ"לית ונשיאת IATI, קארין מאיר-רובינשטיין ומנכ״ל קמא-טק, משה פרידמן. חברת קמא-טק הוקמה כסטרט-אפ לשילוב חרדים בתחום ההייטק. באירוע השתתפו סגן שר הבריאות ח"כ אורי מקלב, שרי רוט בכירה חרדית בעולם ההייטק, נעמה רוטנברג בוגרת תוכנית קמא-טק המועסקת בחברת אפל כיום, ומנהלי חברות הייטק המעסיקות עובדים חרדים הצטרפו מרחוק באמצעות פלטפורמת הזום.

מצורפים עיקרי הדו"ח כפי שהועברו על ידי קמא-טק:

•מ-2014, חלה צמיחה של 52% בשיעור המועסקים החרדים בהייטק, ושל 35% במספר האקדמאים וההנדסאים החרדים הלומדים למקצועות ההייטק.

• בארבע השנים האחרונות נרשמה עליה משמעותית של 90% בשיעור הנשים החרדיות המועסקות בהייטק.

• רוב מוחץ של החרדים בהייטק הם מתחת לגיל 28.

• מספר ההנדסאים החרדים בתכניות השונות (של המכון הממשלתי להכשרה טכנולוגית משרד החינוך), הכפיל עצמו תוך ארבע שנים.

• כ-200 סטארטאפים חרדים קמו בישראל מ- 2015.

בפתח דבריו התייחס הנשיא אל המאבק בנגיף הקורונה הפוגע בכלל המישורים בתעסוקה ואמר: "נגיף הקורונה המכה בנו בחודשים האחרונים, מלמד אותנו בצורה מוחשית ביותר, שיש קשיים שאפשר לצלוח אותם רק יחד. אנחנו ביחד בתוך המשבר הזה – חילונים, דתיים וחרדים. יהודים וערבים. או שכולנו נצעד קדימה – או שכולנו ניוותר מאחור. זה נכון לקורונה כמו שזה נכון לכלכלה הישראלית. כלכלת ההייטק הישראלית היא אור לגויים. שמנו יצא למרחוק כ"אומת הסטארט-אפ". אבל האמת היא שבזמן שכלכלת ההייטק זינקה, היו מי שדשדשו מאחור. כמו כולנו, גם הציבור החרדי, גברים ונשים, רוצים לפרנס את המשפחות שלהם בכבוד".

הנשיא אמר עוד: "הדו"ח הזה מצביע על כך שההייטק הוא שדה אופטימלי לשילוב הציבור החרדי, ציבור שמשקיע בחינוך, בלימוד, בעל מחויבות ומסירות גבוהה. צריך לזכור שברמת ההכשרה – אין פתרונות קסם. יש לדאוג שאדם חרדי שמתמודד על משרה בהייטק, לא ייפול מעמיתיו בכישוריו המקצועיים. החברה החרדית לא נושאת באחריות רק כלפי עצמה. לחברה החרדית יש אחריות על מדינת ישראל והכלכלה שלה. שילוב חרדים בתעסוקה הוא אינטרס כלל-ישראלי מובהק. המשך שגשוגה מדינתנו תלוי בכך״.

בתום דבריו הודה הנשיא לסגן השר מקלב, על הקמת הרשות לפיתוח כלכלי-חברתי במגזר החרדי, וכן למכון לב, קרן קמח ולשותפים הנוספים שלא נכחו עקב המגבלות.

מדבריי סגן שר התחבורה והעומד בראש הרשות לפיתוח כלכלי של הציבור החרדי, אורי מקלב: "תוצאות הדו"ח משמחות ומעודדות מאוד, לצערינו משבר הקורונה פגע קשות בתעסוקה החרדית, אנו רואים מקומות עבודה שאומרים לעובדים חרדים שלא להגיע לעבודה, תוצאות הדו"ח מראות בבירור כי כאשר יש השקעה בתחום זה מביא להישגים גדולים, כותבי הדו"ח מגעים מתוך חשיבה פרקטית ויישומית מתוך הבנת הצרכים מה ניתן לעשות כדי לשלב את הציבור החרדי במשרות משמעותיות, יורדים לשורשם של הבעיות והחסמים ופתרו אותם וכך הביאו לתוצאות. לכן יש להשקיע יותר ובמיוחד בתקופה הזו. האפשרות לשמור על אורח החיים והתרבות החרדית לצד סביבת עבודה מתאימה לעובדים חשובה, ישנו מחסור גדול בעובדים בתחום ואין ספק כי השילוב של העזרה מהגופים הממשלתים לצד המגזר הפרטי מצליח ומביא להשגים רבים, אנו נמשיך לפתח ולקדם את התחום גם בהמשך.״

מדבריי מנכ"לית ונשיאת האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות (IATI), קארין מאיר-רובינשטיין: ״לתעשיית ההייטק כיום היכולת להוות את עמוד התווך של המפעל הציוני בן זמננו. האתגר של חיזוק השותפות בין הקבוצות השונות הוא צורך אמיתי וקיומי. החסם העיקרי העומד בפני צמיחה של תעשיית ההייטק כיום הינו המחסור בכוח אדם מיומן. שילובם בחברה הישראלית של חילונים, חרדים, ערבים, דרוזים וכל קבוצה באוכלוסיה באשר היא, היא מלאכת קודש בה עוסקת תעשיית ההייטק והם אלו שיכולים לתת את המענה לאתגר הלאומי הזה. אנו ב- IATI שמנו לעצמנו מטרה לקדם מדיניות סדורה ומתוכננת ולעודד חדשנות ויזמות שיתרמו לכלכלת ישראל. אנחנו מאמינים שהגיוון התעסוקתי ומציאת הנוסחה הנכונה לשילוב כוחות של כל הקבוצות בחברה הישראלית זה המפתח על מנת להצעיד את הכלכלה וההייטק הישראלי לעבר העתיד.
כך נולדת טכנולוגיה פורצת דרך ובעיקר חברה מאוחדת ומתפתחת.״

מדבריי מנכ"ל קמא-טק, משה פרידמן: ״אנחנו מעודדים ואופטימיים מן הנתונים שמעלה הדו״ח, שטומנים בחובם הזדמנות אמיתית. דווקא בעת הזו של משבר תעסוקתי עמוק, עם השלכות ארוכות טווח על המשק הישראלי - אני חושב שיש פוטנציאל אדיר להאצת תהליך השילוב של האוכלוסייה החרדית בהייטק ובתעסוקה בכלל. אני קורא גם למעסיקים - ישנם אלפי חרדים שלומדים את מקצועות ההייטק - לפתוח את הדלתות לאוכלוסייה הזו ולהנות מהכישרון, מהמוטיבציה האדירה ומכוח אדם איכותי."

בגלל העסקים: דרעי מתנגד להעלאת הקנסות
נשיא איגוד לשכות המסחר בעד התוכנית הכלכלית
העירייה תובעת מאות אלפי שקלים - בשל חוב ארנונה בן 30 שנה
בנט והשולמנים התחלתה של ידידות מופלאה?
בצל הקורונה: "ביטוח אברכים" עזר למאות יתומים
דו"ח העוני: ירידה משמעותית ברמת החיים
היועמ"ש מאיים להתערב בעבודת משרד האוצר
ראש עיריית ירושלים ישקיע מיליונים בהארת אתרים נוצריים
שני "יזמי הייטק" מתחזים עקצו משקיעים בעשרות אלפי שקלים
ארונו של הפילנתרופ שלדון אדלסון הגיע לישראל