לאחר הירי מעזה: שר הביטחון אישר העברת כספים לרצועת עזה • צפו

חמאס בתגובה: "ניתן לזמן לעבור ולתת לאויב להתעכב ולשקם אותנו מחדש ונהפוך להיות אימת המזרח התיכון"

לאחר הירי מעזה: שר הביטחון אישר העברת כספים לרצועת עזה • צפו

כפי שדיווחנו השבוע, בוצע ירי מרצועת עזה לעבר ישראל. כאשר נשמעה אזעקת צבע אדום בשדרות והסביבה. האירוע הגיע בעקבות חיסולם של ארבעה מחבלים בשומרון וכן איומי חמאס להתיחלל הסלמה בדרום במידה ולא יועבר סיוע לרצועת עזה.

כעת, שר הבטחון "נכנע" לדרישותיהם, ואישר את העברת הכספים לרצועת עזה מקטאר. לטענתו: "לפני שלושה חודשים בסיום מבצע שומר החומות אמרתי שמה שהיה הוא לא מה שיהיה. צבאית- אנחנו לא מקבלים שום התעצמות ופועלים בעוצמה מול פגיעה בריבונות ישראל. ומדינית- אנחנו מחזקים את הקשר עם הרשות הפלסטינית והגורמים המתונים באזור, תוך שאנחנו מאפשרים לפלסטינים ברצועת עזה את התנאים ההומניטאריים הבסיסיים הנדרשים להמשך החיים, לצד המשך המאמצים להשבת השבויים והנעדרים הביתה".

עוד הודה לקטאר על תמיכתם בתושבי עזה למרות שחלקם עלולים להשתייך לארגוני הטרור השונים: "כחלק מהמדיניות הזו, החלטנו גם לשנות ולשפר את מנגנון העברת הסיוע ההומניטארי של קטאר לתושבי הרצועה, וזאת בכדי לוודא שהכסף מגיע למי שבאמת נזקק לו. לצורך כך, עמדתי בקשר עם גורמים רשמיים בקטאר, שהבינו את הצורך הישראלי ואני מודה להם על כך".

גץ טען כי בנוסף לדלק שהועבר לרצועה, ישמר פיקוח על הכספים המועברים: "במהלך הימים האחרונים הגענו לסיכום, כי לצד הדלק שנקנה על ידי האו"ם באמצעות המימון של קטאר, יוכנס הכסף שנועד לסייע למאות אלפי נזקקים, באמצעות מנגנון שבו האו"ם יעביר את הכסף לבנק בעזה, ומשם ימשכו הנזקקים ישירות את הקצבה, כשלישראל ישנה יכולת הפיקוח על רשימת הזכאים".

למרות שיתכן כי חמאס תגב כספים רבים מהה"נזקקקים" ברצועת עזה תמורת העברת המענקים מקטאר, גנץ טען כי: "המנגנון החדש שהובלנו במערכת הביטחון בתיאום כלל הגורמים הרלבנטיים, יאפשר לנו להמשיך במדיניות שעליה החלטנו עם תום מבצע שומר החומות. במקביל ליצירת המנגנון, אנו ממשיכים בשיח עם הרשות הפלסטינית שהיא הגורם המייצג של הפלסטינים באזור, בכדי לבחון אפשרות של מנגנון נוסף שבמסגרתו יועבר כסף באופן מפוקח באמצעותה".

לסיום אמר שר הביטחון: "אני מבקש להודות לקטאר שלוקחת על עצמה תפקיד חיובי באזור, ולהודות באופן אישי לשליח האו"ם למזה"ת, למחלקת המדינה ולשגרירות ארה"ב. אני מבקש להודות גם למצרים שלוקחת חלק חיוני בשמירה על השקט באזור, ולכל השותפים שסייעו בקידום התהליך שמטרתו לאפשר סיוע למי שזקוק לו תוך שמירה על ביטחון ישראל."

למרות שמצופה היה מחמאס להכיר טובה לישראל, דובר חמאס מסר: "האויב מנסה להפוך את הדאגה היחידה שלנו (המענק), ולכן הוא מנסה להגזים בעניין ורוצה שאנשי עזה יראו בו ניצחון, ושכחו את שאר סוגיותיו."

עוד נמסר מחמאס: "זה מה שהאויב רוצה. המנהיגים שלנו רוצים להעביר מסר שמפעלי ייצור הטילים שלנו, הסדנאות וההכנות שלנו זה נמשך ויום אחד נגיע לרעיון של (הפצצה), אז בואו ניתן לזמן לעבור ולתת לאויב להתעכב ולשקם אותנו מחדש ונהפוך להיות אימת המזרח התיכון עד שפלסטין יוחזר למקומנו בהחלט נגיע למה אנו שואפים."

לאחר הירי מעזה: שר הביטחון אישר העברת כספים לרצועת עזה

צילום: טל עוז, משרד הבטחון

נהג אוטובוס נפצע באורח קל מזריקת אבנים בירושלים
"לקיים שגרת חיים מלאה": מפכ"ל המשטרה סייר יחד עם הממ"ז בירושלים
תג מחיר: 5 רכבים נשרפו כליל בסמוך לירושלים
שב״כ סיכל פיגוע מטען בישראל ע״י תושב רצועת עזה
פיגוע דריסה בבאר שבע: נער נפצע באורח בינוני
"הלחץ עבד, ישראל לא נתנה דבר בתמורה": גופתו של טירן פרו הוחזרה
נס גדול: בלון גז הוצמד למטען נפץ אך לא התפוצץ
גנץ: "זמנם של מבצעי, מתכנני ומממני הפיגועים - קצוב"
נתניהו: "נעשה הכל כדי להחזיר את הביטחון לאזרחי ישראל במהרה"
לפיד על הפיגוע: "אנחנו נמצה עם המחבלים את מלוא חומרת הדין"