השבוע: תרגיל ארצי אזעקות ברחבי הארץ

השבוע יתקיים תרגיל 'עורף לאומי', בו יתאמנו פיקוד העורף ורח"ל (רשות חירום לאומית) על תרחיש חירום נרחב, על מנת לחזק את ממשקי העבודה בין כלל גופי החירום. ה...

השבוע: תרגיל ארצי אזעקות ברחבי הארץ אילוסטרציה

השבוע יתקיים תרגיל 'עורף לאומי', בו יתאמנו פיקוד העורף ורח"ל (רשות חירום לאומית) על תרחיש חירום נרחב, על מנת לחזק את ממשקי העבודה בין כלל גופי החירום.

התרגיל יבחן בפעם הראשונה את היישום של ועדת מזרחי, שקבעה את חלוקת האחריות בין פקע"ר לרח"ל בשעת חירום, ויתבסס על לקחי העבר, בדגש על מבצע 'שומר החומות'.

"מדובר באירוע חסר תקדים", אמר תא״ל (מיל׳) יורם לרדו, "זו הפעם הראשונה שאנחנו מקיימים תרגיל בסדר גודל כזה, בשיתוף פעולה מלא ביננו לבין הצבא".

זהו תרגיל הדגל של ארגוני החירום שידמה מערכה רב-זירתית, ויכלול תגובה לחימושים מדויקים, קצב אש גבוה, ירי ממוקד על יישובים סמוכי גדר ועומס על בתי חולים בצפון ובמרכז. בנוסף, לראשונה יופעל גדוד לוגיסטי מיוחד שהוקם לצורך אימון זה, שתפקידו לתמוך את המרחב האזרחי.

מחר, יום שני, יתורגלו התרחישים הבאים: תרגול 'מרחק בטוח' בכפר יובל ובאביבים (תרגיל פינוי וקליטה של אזרחים בעת חירום אשר יפונו על ידי חטיבת החילוץ וההדרכה), תרגול אירוע בלתי קונבנציונאלי (תרגול של התמודדות עם נשק כימי), פינוי מוסד לאוכלוסייה מיוחדת (התרגול ייעשה בשיתוף פעולה עם מד"א וידמה פינוי תחת אש), וויסות שניוני (בתי החולים בצפון הארץ יתרגלו בפעם הראשונה יחד עם פיקוד העורף מצב חירום בו יצטרכו בתי החולים להתמודד עם כמות גדולה של פצועים).

ביום שלישי, יתורגלו התרחישים הבאים: תרגיל חומ"ס (מדמה פגיעת טיל במפעל שתוביל להתפרצות חומר רעיל במרחב. פיקוד העורף יתרגל עם כלל גורמי החירום את חסימת הדליפה ופינוי הנפגעים), יחידת 'אגד השיטור' (כהפקת לקחים ממבצע 'שומר החומות', בו אותגר ביטחון הפנים של מדינת ישראל והתקיימו הפרות סדר בתוך ערים מיושבות. מתרגלים לראשונה שליטה מלאה בצירים).

יום רביעי, יהיה היום המסכם את התרגיל, ובו מחוז צפון בפיקוד העורף יקיים תרגיל חומרים מסוכנים בשיתוף פעולה עם כלל הארגונים. התרגיל מדמה פגיעת טיל במפעל תעשייתי והתמודדות עם הדליפה והפצועים.

באותו יום תתקיים לראשונה התרעה במרחב הצפון בבוקר ובערב. חלק מההתרעות יבחנו את היעילות של שינוי זמן ההתרעה:

מטה אשר- געתון, יחיעם ועברון – הוארך מ'מיידי' ל-15 שניות.

גולן – גשור, נאות גולן, גבעת יואב-בני יהודה, מהוא חמה ומחנה קלע - הוארך מ'מיידי' ל-15 שניות.

עמק הירדן – מעגן, שער גולן, מסדה, מכללת כנרת, א"ת צמח, תל קציר, האון – הוארך מ-15 שניות ל-30 שניות.

הארגונים שישתתפו הם פיקוד העורף, רח"ל, כב"ה, מד"א, משטרת ישראל, משרד הפנים, רשויות מחוז צפון וחיפה, רשויות דרום (כחלק מתרגיל ההתרעה) וועדת מל״ח (משק לשעת חירום).

כמו כן, ביום רביעי, ההתרעות יופעלו בשעות 11:00-10:00 בבוקר - בעיקר ביישובים שזמן ההתגוננות (זמן כניסה למרחב המוגן) שלהם שונה לאחרונה, ובשעות 19:00-18:00 בערב - בערים שפוצלו למספר אזורי התרעה.

ההתרעות יופעלו בכלל אמצעי ההתרעה - צופרים, יישומון פיקוד העורף, פורטל החירום הלאומי, תחנות הרדיו, ערוצי הטלוויזיה ואתרי האינטרנט השונים.

התרעות בשעות 11:00-10:00:

10:05 - כפר כמא, קריית ים, קריית אתא ואזור תעשייה כרמיאל.

10:15 - עכו, יבניאל, כרמיאל, שפרעם, מגדל וקריית ביאליק.

10:25 - עומר ולקייה - זמן ההתגוננות ביישובים אלו קוצר לדקה.

10:35 - האון, תל קציר, מעגן, שער גולן, מסדה, מכללת כנרת ואזור תעשייה צמח (מועצה אזורית עמק הירדן) - זמן ההתגוננות ביישובים אלו הוארך ל-30 שניות.

10:45 - גשור, נאות גולן, גבעת יואב-בני יהודה, כפר חרוב, מבוא חמה וחמת גדר (מועצה אזורית גולן), געתון, יחיעם ועברון (מועצה אזורית מטה אשר), עמיר, כפר סאלד, להבות הבשן, גונן ושמיר (מועצה אזורית גליל עליון), וכפר ורדים - זמן ההתגוננות ביישובים אלו הוארך ל-15 שניות.

התרעות בשעות 19:00-18:00:

18:05 - ירושלים-צפון, אשקלון-צפון, פארק תעשיות פלמחים, רמת גן-מערב וחדרה-מערב,

18:15 - ירושלים-מזרח, ירושלים-כפר עקב, אשקלון-דרום, הרצליה-מרכז וגליל ים, ראשון לציון-מזרח וחדרה-נווה חיים.

18:25 - ירושלים-מרכז, אזור תעשייה צפוני אשקלון, ראשון לציון-מערב וחדרה-מרכז.

18:35 - ירושלים-מערב, אזור תעשייה דרומי אשקלון, הרצליה-מערב, ונתניה-מערב.

18:45 - ירושלים-דרום, אזור תעשייה עטרות, רמת גן-מזרח, נתניה-מזרח וחדרה-מזרח.

החובש יואל סוויסה ז"ל נהרג בתאונת דרכים קטלנית בדרום
ביהמ"ש שיחרר ממעצר פורעים שביצעו לינץ' במשפחה יהודית
הפעוט יאיר צפירה ז"ל בן 3 חודשים נמצא הבוקר ללא הכרה בביתו
רשות המסים והמשטרה סיכלו ניסיון הברחה של 20 ק"ג תכשיטי זהב בנתב"ג
מזג האוויר: מעונן חלקית ייתכן גשם מקומי בחוף בבוקר
נפתח לתנועה הכביש שיקצר את הנסיעה לבאר שבע
דליפת דלק ממכלית העוגנת במסוף קצא"א במפרץ אילת
כתב אישום כנגד ר"י חומש על הפרת חוק ההתנתקות
התחזית: מעונן חלקית ותחול ירידה קלה בטמפרטורות
בית שמש: סב הכלה התמוטט לפתע במהלך החתונה