נדחה: הנשיא לא יוכל להטיל את הרכבת הממשלה על ח''כ מהסיעות הגדולות

מליאת הכנסת דחתה בקריאה טרומית את הצעת חוק-יסוד: הממשלה של חברת הכנסת קרן ברק. 51 חברי כנסת תמכו בהצעה לעומת 63 שהתנגדו. מוצע כי נשיא המדינה יוכל להטיל ...

נדחה: הנשיא לא יוכל להטיל את הרכבת הממשלה על ח''כ מהסיעות הגדולות הנשיא יצחק הרצוג

מליאת הכנסת דחתה בקריאה טרומית את הצעת חוק-יסוד: הממשלה של חברת הכנסת קרן ברק. 51 חברי כנסת תמכו בהצעה לעומת 63 שהתנגדו.

מוצע כי נשיא המדינה יוכל להטיל את תפקיד הרכבת ממשלה רק על חבר הכנסת שעומד בראש אחת משתי הסיעות הגדולות ביותר בכנסת הנבחרת. אם היו סיעות נוספות בסדרי הגודל הללו יוכל נשיא המדינה להטיל את תפקיד הרכבת הממשלה גם על העומדים בראשן. במידה וסירב העומד בראש סיעה מסיעות אלו לתפקיד, רשאי נשיא המדינה להטיל את התפקיד על חבר הכנסת שבא אחריו ברשימת המועמדים.

בדברי ההסבר נכתב: "לשון החוק הקיים אינה מגדירה באופן ברור על מי צריך להיות מוטל התפקיד ומחייבת למעשה לבצע, בעת הטלת התפקיד, הערכת סיכויים של המועמדים השונים, כשלא ברור כיצד היא נעשית ועל פי אילו קריטריונים. במצב עניינים כזה, יכול להיווצר עיוות קיצוני ביותר, שדווקא מי שעומדים בראש המפלגות הקטנות ביותר, שלא זכו באמון הציבור, אבל בידיהם נמצא הכוח הפוליטי הגדול ביותר באותה עת, הם אלו שיגרמו לכך שיושבעו בסוף התהליך לראשי הממשלה .

דמוקרטיה אמורה לשקף את רצון העם, שהוא הריבון. בדמוקרטיה, המפלגה שזכתה במספר המושבים הרבים ביותר אמורה להיות הציר המרכזי להרכבת הממשלה, היא או לחילופין המפלגה השנייה בגודלה. מתן המנדט לנציג מן המפלגות הקטנות יותר מהווה פגיעה ברצון הריבון.

הצעת החוק נועדה לתקן את הלקונה הקיימת וליצור ודאות הן בהליך הדמוקרטי והן בהטלת התפקיד להרכבת הממשלה, באופן שיבטיח כי רצון הציבור יבוא לידי ביטוי בצורה המיטבית. תיקון זה ייעל את הליך הרכבת הממשלה, יגביר את אמון הציבור בהליך הבחירות ויסייע במימוש רצון הבוחרים באופן המיטבי."

"הממשלה לא יכולה להסתתר מאחורי ביידן"
מקלב: "שרי הליכוד לשעבר אינם מכירים את עבודת הכנסת"
בן גביר על סער: "פגיעה באינטלגנציה"
ממלכת ירדן מציגה: כך נמנע מכירת קרקעות ליהודים
בנט: "אל תתרשמו מהצעקות בכנסת"
ראש העיר החרדי שיבח את ממשלת השמאל ועורר סערה
דרעי: "כנסת ישראל חייבת לקבע את המאבק בעוני בראש סדר העדיפויות"
הלם: איימן עודה תקף את בן גביר
"חוק החשמל של רע"מ מסוכן לשלטון החוק"
"הכנסת הפכה סופית לקרקס"