בשידוכים?! הקשר האמיתי נוצר אחרי הנישואים

בפרשת השבוע מסופר, כי לאחר מות שרה אמנו, שולח אברהם אבינו את אליעזר עבדו לארץ ארם - למצוא לבנו יצחק אבינו אשהה, והלה מוצא את הראויה והצדיקה - רבקה. לאחר...

בשידוכים?! הקשר האמיתי נוצר אחרי הנישואים חופה על הים

בפרשת השבוע מסופר, כי לאחר מות שרה אמנו, שולח אברהם אבינו את אליעזר עבדו לארץ ארם - למצוא לבנו יצחק אבינו אשה, והלה מוצא את הראויה והצדיקה - רבקה. לאחר שבאה מביתה - נאמר: "וַיְבִאֶהָ יִצְחָק הָאֹהֱלָה שָׂרָה אִמּוֹ, וַיִּקַּח אֶת רִבְקָה, וַתְּהִי לוֹ לְאִשָּׁה, וַיֶּאֱהָבֶהָ וגו" (בראשית כד, סז).

שימו לב לסדר הפעולות כאן; קודם נכתב שיצחק לקח את רבקה לאשה, ורק אז נאמר ״וַיֶּאֱהָבֶהָ״. אך האם באמת הכוונה היא שיצחק התחתן עם רבקה ללא שום אהבה?

את זה מסביר המלבי"ם במקום אחר: "ואהבתם היתה כנטיעת עץ - אשר הוא מגרגיר קטן ועל ידי מים יתדבק בארץ, ובכל יום יגדל ויתעבה יותר, כן היתה אהבתם, שבתחילה - היתה רק זיק האהבה שתול על תלמי לבו, וע"י כשרון המעשה - נתווסף בו כל יום אהבה, ונמצא שעיקר האהבה - היתה נגלית רק אחר הנשואין".

אם אנחנו מתבוננים היטב בדברי המלבי"ם - לא מדובר כאן על ה'אהבה' הנבראת יש מאַיִן - אחרי הנישואין, אלא על משהו עדין מיוחד ומעניין יותר: אהבה - שקיימת כגרעין, או ניצוץ התחלתיים, ואז על ידי מעשים - נתינה הדדית, התמסרות אחד לשני, השקעה בקשר - הולכת ונבנית לכדי עץ, או להבה גדולים.

יש היום הרבה - אי ודאות בענין של 'אהבה', מהו הסדר הרצוי של הדברים: האם חייבים קודם לאהוב ואז להתחתן, או שמא אפשר גם להפך - להתחתן ורק אז לאהוב? יוצא איפוא - שצריך למצוא משהו, שיש בו גרעין והתחלה שכך יוכל לצמוח ולפרוח לאהבה אמיתית - שאינה תלויה בדבר.

אגב, בספר החינוך - מתאר המחבר - דבר דומה באומרו כי "אחרי המעשים - נמשכים הלבבות" (מצוה ט"ז); פעולות - לא רק נובעות מרגשות, אלא ביכולתן גם להעצימם.

"הסערה בנגב מתחוללת בזמן שאנו כלל לא אמורים לטעת עצים"
הגר"ב שרייבר: תרבות יוון בדרך הלימוד
חג האורים • האור שמסתתר מאחורי היוונים והמתייוונים של 2022
המכשירים הכשרים והשוחט יצחק אדלר
הון, שילטון ועולם תחתון: בשביל מה אתם שמה?
מה היה? מה יהיה? פרנויה על רקע העבר והעתיד שפעמים קוטעת חיים
הספד הגרי"ג אדלשטיין על הגר"א ארלנגר
קצת יותר ממה שידעתם על 'שמחת בית השואבה'
חג האסיף: הסוכה - מקום וזמן לעשות 'חושבים'
על מה יום כיפור - לא יכול לכפר?