בשידוכים?! הקשר האמיתי נוצר אחרי הנישואים

בפרשת השבוע מסופר, כי לאחר מות שרה אמנו, שולח אברהם אבינו את אליעזר עבדו לארץ ארם - למצוא לבנו יצחק אבינו אשהה, והלה מוצא את הראויה והצדיקה - רבקה. לאחר...

בשידוכים?! הקשר האמיתי נוצר אחרי הנישואים

בפרשת השבוע מסופר, כי לאחר מות שרה אמנו, שולח אברהם אבינו את אליעזר עבדו לארץ ארם - למצוא לבנו יצחק אבינו אשה, והלה מוצא את הראויה והצדיקה - רבקה. לאחר שבאה מביתה - נאמר: "וַיְבִאֶהָ יִצְחָק הָאֹהֱלָה שָׂרָה אִמּוֹ, וַיִּקַּח אֶת רִבְקָה, וַתְּהִי לוֹ לְאִשָּׁה, וַיֶּאֱהָבֶהָ וגו" (בראשית כד, סז).

שימו לב לסדר הפעולות כאן; קודם נכתב שיצחק לקח את רבקה לאשה, ורק אז נאמר ״וַיֶּאֱהָבֶהָ״. אך האם באמת הכוונה היא שיצחק התחתן עם רבקה ללא שום אהבה?

את זה מסביר המלבי"ם במקום אחר: "ואהבתם היתה כנטיעת עץ - אשר הוא מגרגיר קטן ועל ידי מים יתדבק בארץ, ובכל יום יגדל ויתעבה יותר, כן היתה אהבתם, שבתחילה - היתה רק זיק האהבה שתול על תלמי לבו, וע"י כשרון המעשה - נתווסף בו כל יום אהבה, ונמצא שעיקר האהבה - היתה נגלית רק אחר הנשואין".

אם אנחנו מתבוננים היטב בדברי המלבי"ם - לא מדובר כאן על ה'אהבה' הנבראת יש מאַיִן - אחרי הנישואין, אלא על משהו עדין מיוחד ומעניין יותר: אהבה - שקיימת כגרעין, או ניצוץ התחלתיים, ואז על ידי מעשים - נתינה הדדית, התמסרות אחד לשני, השקעה בקשר - הולכת ונבנית לכדי עץ, או להבה גדולים.

יש היום הרבה - אי ודאות בענין של 'אהבה', מהו הסדר הרצוי של הדברים: האם חייבים קודם לאהוב ואז להתחתן, או שמא אפשר גם להפך - להתחתן ורק אז לאהוב? יוצא איפוא - שצריך למצוא משהו, שיש בו גרעין והתחלה שכך יוכל לצמוח ולפרוח לאהבה אמיתית - שאינה תלויה בדבר.

אגב, בספר החינוך - מתאר המחבר - דבר דומה באומרו כי "אחרי המעשים - נמשכים הלבבות" (מצוה ט"ז); פעולות - לא רק נובעות מרגשות, אלא ביכולתן גם להעצימם.

חופה על הים
'סליחה שנצחנו' – מוסר המלחמה התורני מול האיוולת המערבית
טור דעה: מדוע נחרב בית המקדש?
העם היהודי אינו חצוי, הוא הכריע בברור!
המאבק החשוב מכולם – על הגדרת עם ישראל
צו השעה – איחוד יראי ה' להקמת שלטון התורה
נתניהו בבני-ברק והלקח החינוכי
צחנת מוות • איך אנו מונעים את הסיפור הבא
הרב אורי זוהר זצ"ל: מחיי משחק לחיי תכלית ותוכן
החשיבות המרכזית שבדברי פינדרוס אודות בית המשפט העליון • טור דעה
כל אברך – נשק על ירך! מאמר מיוחד בעקבות הפיגועים בערים החרדיות