תצפית נדירה במפרץ אילת: טונה זהובה תועדה לראשונה במים רדודים

טונה זהובה נצפתה ותועדה לראשונה במים הרדודים במפרץ אילת. פקח רשות הטבע והגנים עמוס ברטי תיעד את המחזה הנדיר בשמורת האלמוגים. טונה זהובה או טונה זהובת סנ...

תצפית נדירה במפרץ אילת: טונה זהובה תועדה לראשונה במים רדודים

טונה זהובה נצפתה ותועדה לראשונה במים הרדודים במפרץ אילת. פקח רשות הטבע והגנים עמוס ברטי תיעד את המחזה הנדיר בשמורת האלמוגים.

טונה זהובה או טונה זהובת סנפיר הוא מין של דג ממשפחת הקולייסיים הנפוץ ברחבי האוקיינוסים הטרופיים והסובטרופיים. טונה זו היא דג גדול מאוד ומגיעה לאורך מרבי של 2.2–2.4 מטר. הטונה בעלת סנפירים בולטים וצהובים כשמה, עם סנפיר גב ישר, 2 סנפירים ארוכים המתעקלים כסהר בתחילת הזנב מלמעלה ומלמטה ועל הגב יש שורה של קוצים צהובים. הזנב גדול ומחודד והוא עוזר לטונה להאיץ לעבר טרפה במהירות עצומה. הראש קטן ואפור-כחול והעיניים יכולים לנוע אחורה בעת הצורך. הצידיים כחולים-לבנים והבטן לבנה.

חן טופיקיאן מנהל שמורת האלמוגים ברשות הטבע והגנים: "מדובר בתופעה לא רגילה. מדובר בדג פלאגי שחי במים פתוחים, משהו משך את הדג למים הרדודים באזור השוניות. חשוב לא להתקרב או להפריע לדג ולדווח על התנהגות חריגה. הטונה שוחה ברחבי האוקיינוסים הפתוחים באזור הטרופי. רוב הטונות שוחות בתחום של ה-100 מטר העליונים לכן מדובר בתיעוד מיוחד של טונה קרוב לאיזור המים הרדודים".

דג טונה
הרסיס שחדר לספר התהילים נעצר במילים: "נפשנו כציפור נמלטה"
הנער אלחנן ביטון שנפצעו קשה בפיגוע - שוחרר לביתו
כביש 6 ייחסם השבוע ממחלף חורשים למחלף ניצני עוז בשני הכיוונים
המשטרה פעלה נגד חשודים אשר נהגו בפראות בשטחים חקלאיים
משטרת בת-ים עצרה בסוף השבוע חוליית גנבי כלי רכב בעיר
המשטרה אכפה אזרחים המטפלים ברכבם במוסכים באזור יו"ש
רוכב אופנוע נהרג בתאונה בכביש 531
התחזית: מעונן חלקית, הטמפרטורות יעלו
צוותי רכבת ישראל התגברו על התקלה במערכת האיתות
בשל תקלת איתות ארצית ברכבת ישראל: הרכבות הראשונות ייצאו מאוחר