המשטרה שאבה ללא אישור מידע מטלפון של לפחות מערב אחד בתיקי נתניהו

משיחה שהוקלטה בין שני חוקרי להב 433 עלתה האפשרות כי המשטרה השתמשה בתוכנה של חברת NSO בחקירת תיק 4000 • בהקלטה נשמע אחד החוקרים אומר: "זה כאילו לא חוקי"

המשטרה שאבה ללא אישור מידע מטלפון של לפחות מערב אחד בתיקי נתניהו ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו

שערורייה רודפת שערורייה: על פי הפרסום ב'ישראל היום', לאחר שאמש (שלישי) המשטרה הודתה לראשונה כי השתמשה באופן חריג בתוכנת "פגסוס" של חברת NSO, דווח אמש בחדשות 12 ובחדשות 13 כי קיים חשש שהמשטרה השתמשה בתוכנה ללא אישור בחקירת תיק 4000, בו נחקר יו"ר האופוזיציה ורה"מ דאז, בנימין נתניהו.

בחדשות 13 פורסם כי התוכן שנלקח מהטלפון וכולל תמונות, מספרי טלפון, היסטוריית התכתבויות, ואפליקציות שונות, הוצא ללא היתר וללא צו בית משפט. במשטרה טענו שהפרשה נמצאת בבדיקה וכי החומר נשאר רק ביחידה הטכנולוגית ולא עבר הלאה ליחידה החוקרת או לגורמים במשרד המשפטים.

בהקלטה שהגיעה לידי חדשות 12, נשמעים שני חוקרים מלהב 433 דנים בדבר התקנת אפליקציית הריגול והמעקב במכשירו של מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, שלמה פילבר, ששימש לאחר מכן כעד מדינה בתיק.

השיחה כפי שהוקלטה:

חוקרת: נכון, זה כאילו לא חוקי זה"

חוקר: "כי ההצעה כדאית כאילו".

חוקרת: "לשים את האפליקציה..."

חוקר: "גם החיפוש הוא לא... את כאילו, פה אנחנו חצי בחוץ חצי בפנים".

חוקרת: "כן. זו פעם ראשונה שעושים כזה בתיק. אתה יודע, או צל"ש או צל"ש טר"ש".

כזכור, המשטרה הודתה אמש לראשונה כי בוצעו חריגות בשימוש בתוכנת NSO. במשטרה אמרו כי בבדיקה שנעשתה "התגלו ממצאים נוספים המשנים בהיבטים מסוימים את מצב הדברים". בתוך כך, ביומו האחרון בתפקיד החליט היועמ"ש מנדלבליט למנות צוות לבדיקת הפרשה.

נתניהו בטקס הענקת דרגות רב-ניצב למפכ''ל לשעבר רוני אלשיך

גורמים במערכת אכיפת החוק אמרו כי מדובר בכשל טכנולוגיה שהתגלה בשימוש בתוכנת NSO באחת החקירות שהתנהלו לפני כארבע שנים, בתקופה בה עמד בראש המשטרה המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "בהתאם לפרסום החלטת היועץ המשפטי לממשלה בדבר מינוי צוות הבדיקה והממצאים שעולים, משטרת ישראל תשתף פעולה באופן מלא ובשקיפות בכל בדיקה שתידרש על ידי הצוות שמונה. מטבע הדברים לא נפרט מעבר לכך".

מיו"ר האופוזיציה נתניהו נמסר בתגובה: "ווטרגייט הישראלי: הערב נחשף שהמשטרה, בליווי הפרקליטות השתמשו באמצעים לא חוקיים כדי להפיל ראש ממשלה חזק מהימין".

יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה, ח"כ יריב לוין, אמר: "רעידת אדמה שצריכה לזעזע כל אזרח מתרחשת לנגד עינינו. הראיות בדבר שימוש בתוכנת ריגול לשם האזנה לאזרחים, ובהם פקידי ממשלה בכירים, היא פרשת ווטרגייט ענקית, כאן בישראל. הגיע הזמן לומר בקול ברור: משפט נתניהו צריך להיסגר מייד".

עורך הדין ז׳ק חן, פרקליטם של בני הזוג אלוביץ׳, מסר: "אם יש אמת בפרסום מדובר במעשה פשע חמור. עוד ביטוי לפריצת כל הגבולות בחקירה שהתנהלה נגד בני הזוג אלוביץ׳ שעליה אנחנו מתריעים שנים. במדינת חוק ברור שחייבות להיות לכך משמעויות מרחיקות לכת ואין ספק שלא נאמרה המילה האחרונה בנושא".

ח"כ שמחה רוטמן אמר בתגובה לפרסומים: "אנו מתקרבים בצעדי ענק למציאות בה לא יהיה טעם בניהול הליכים פליליים במדינת ישראל, שכן המאשימה, מדינת ישראל, עוברת על החוק לא פחות מהנאשמים, ולא מחזיקה בסמכות המוסרית להאשים איש".

גנץ דחה את בקשת בן גביר לבקר את החייל שנשלח למחבוש
הרמטכ"ל ונתניהו תוקפים את בן גביר: להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה
הבקשה של בן גביר מגנץ: "ברצוני לבקר את החייל בבית הכלא הצבאי"
אייזנקוט: "התנהגות הקואליציה העתידית עשויה להביא לפירוק הצבא"
החייל שקרא "בן גביר יעשה סדר" - נשלח ל-10 ימים בכלא צבאי
דרעי זועם: לא מצליח להבין איך לא החלפנו את יו"ר הכנסת
'נעם' ו'הליכוד' חתמו על הסכם: מעוז ישמש כסגן שר
לאחר שהתפטר מההמשלה ומהכנסת: בנט יוצא למסע הרצאות בעולם
דרעי יקבל את הפנים והבריאות, בסביבתו דוחים את הביקורת
גנץ: נתניהו יוצר לבן גביר צבא פרטי ביו"ש ומסכן את הפעלת הכוח