רפורמת הכשרות: "נכיר בוותק במקום הכשרה"

יועמ"ש הוועדה, תומר רוזנר: "יש הוראות לא מעטות שצריכות להתווסף לחוק ושיקבעו את תכנית ההכשרה למשגיחי כשרות, האפשרות לשלול כשרות ועוד"

רפורמת הכשרות: "נכיר בוותק במקום הכשרה" אילוסטורציה

הוועדה בראשות ח"כ יוליה מלינובסקי ממשיכה בשעה זו בהקראות והצבעות על פרק כ' 'ייעול מערך הכשרות' מתוך הצעת חוק התכנית הכלכלית.

יו"ר הוועדה וחברי הכנסת אבי מעוז, אורי מקלב, יעקב אשר, יעקב מרגי, ומשה טור פז, מבקשים מנציגי משרדי הממשלה הבהרות לגבי פרטי הצעות חוק. בין הנושאים: הגדרת שלוש רמות כשרות שיינתנו ע"י הרבנות, האם ייקבע רף מינימום או מקסימום שיחייב את התאגידים שיזכו להיות נותני ההשגחה ועוד.

יועמ"ש הוועדה, תומר רוזנר הבהיר לנציג הרבנות הצבאית בדיון כי כל פרטי החוק לא יחולו על הכשרות בצה"ל. עוד אמר בדיון יועמ"ש הוועדה כי לדעתו, "בכל החוק יש הוראה מאוד רזה לגבי המשגיחים ויש לעבות את האפשרות של הוועדה לשלול מהם את התעודה וכן לקבוע את תכנית ההשכרה של אותם משגיחים וכן עוד הוראות לא מעטות שצריכות להתווסף לחוק".

ח"כ אורי מקלב תהה על כך: "איך משרד הדתות לא חשב על כל הדברים האלו ורק עכשיו זה מתברר. נראה שנראה שמנסחי החוק בארגון צהר היושבים אצל שר הדתות לא מבינים את הדרישות הלכתיות הבסיסיות, יש להביא את תוכנית העסקה, שעות ההשגחה והפיקוח כבר כאן בלשון החוק".

יו"ר הוועדה, ח"כ יוליה מלינובסקי, הבהירה בעניין: "להרבה אנשים שמשגיחים כיום אין תעודה, אבל אני לא רוצה לשלוח אותם הביתה. אין בכוונתי שכל המגיחים שעובדים שנים בתחום יימצאו ללא פרנסה. הם יכולים לתרום למערכת בניסיונם הרב. נמצא נוסחה שתסדיר שמשגיחים ותיקים יהיו מוכשרים כמו אלו שעברו הכשרה".

במהלך הדיון, חזרה בה יו"ר הועדה ח"כ מלינובסקי ממה שאמרה בתחילת הדיון ועורר סערה בין חברי הכנסת כי נציגי הארגונים ומשגיחי כשרות לא יופיעו פיזית בוועדה אלא בזום. יו"ר הוועדה, מלינובסקי אמרה כי לאחר שיחה עם היועמ"ש של הכנסת, עו"ד שגית אפק, הוחלט כי היא תכניס לאולם הוועדה את נציגי המשגיחים, נציגי ההסתדרות ונציגי הציבור לקחת חלק בדיוני הועדה בנושא רפורמת הכשרות בהתאם למספר נציגי הממשלה שיהיו בכל דיון.

"חוק החשמל של רע"מ מסוכן לשלטון החוק"
"הכנסת הפכה סופית לקרקס"
"די": פורוש צועק על חברי הקואליציה • צפו
בנט מפתיע: "אני ראש הממשלה שהכי פחות מושפע מקבוצות לחץ"
בעקבות דרישת ח''כ ארבל: ליברמן יכנס לקבינט הקורונה
"פוטנציאל הרס ופגיעה קשה בביטחון ישראל": ארבל במכתב ליו''ר הכנסת
דרעי: "לא מבין את העיתוי ומה המטרה והתועלת שבעניין הזה"
בן גביר ליו''ר ועדת חוץ וביטחון: "תפטר את היועצת שלך"
ח"כ יברקן: "קרוב בעצמי למרוד בהוראות שלכם ולא להתחסן"
אזולאי שואל: "חלק מהתוכנית שלכם לצמצם את כוחו של הציבור החרדי?"