הקשר בין חרדה לתזונה בתקופת הקורונה

מחקר חדש במחלקה למדעי התזונה אוניברסיטת אריאל: תזונה וחרדה בתקופת הקורונה // מאת ד"ר ורד קאופמן-שריקי, ד"ר אביגייל נברו, פרופ' אולגה רז, פרופ' מונה בועז

הקשר בין חרדה לתזונה בתקופת הקורונה תזונה ים תיכונית. מנקאי

תקופה זו של התפרצות הקורונה והצעדים שננקטו כגון סגר, ריחוק חברתי ועטיית מסכות מאופיינת באי וודאות וחרדה מוגברת. החרדה נקשרה עם איכות דיאטה ירודה ועלייה במשקל, מה שעלול להוביל להשמנה, שהינה גורם סיכון לתחלואה חמורה ואף מוות.

מחקר שנעשה על ידי צוות של חוקרות מהמחלקה למדעי התזונה באריאל ביקש לבחון את הקשר בין איכות הדיאטה לרמת חרדה במהלך מגיפה זו.

המחקר נעשה באופן מקוון בחתך בינלאומי שהופץ בשבע שפות: ערבית, אנגלית, צרפתית, עברית, איטלקית, רוסית וספרדית. איכות התפריט הוערך באמצעות הדיאטה הים תיכונית. והערכת רמת החרדה באמצעות שאלות הפרעת חרדה כללית (GAD-7).

במחקר השתתפו 3797 איש, רובן נשים (כ-75%), ההשכלה הממוצעת מעל 18 שנים וכן מרביתם ענו בעברית ובאנגלית.

המחקר מצא כי כמעט 60% ציינו שתזונתם לפני הקורונה היתה בריאה יותר מהתזונה הנוכחית. וכ- 54% דיווחו על חרדה קלה לפחות, 25% דיווחו על חרדה בינונית או חמורה יותר. נמצא כי במצב של חרדה בינונית, דיאטה ים תיכונית עשויה להפחית את הסיכויים לחרדה מוגברת. המסקנה היא שקיים קשר בין איכות התפריט לחרדה ויש לבחון התערבות לבחינת רמות חרדה והתאמת תזונה בריאה ושיטות להפגת לחץ במקרים של סגר המוני עתידי.

עזרה זדונית: מחקר חדש מגלה - כך "נעזור" לאדם שאנו מקנאים בו
איך לחסן הגוף מווירוסים? חובה לכל אדם
חוקרים פיתחו אלגוריתם הקורא את ה-DNA שלנו כשפה אנושית
משה ליאון לטובת שמירת צביון נקי לעיר ירושלים
מדהים: כך תתאפשר הפרדה מדויקת של חלקיקים ננומטריים
נעליים מודפסות בתלת מימד? חיבור בין החברות יאפשר חדשנות מדהימה
תחזית איומי הסייבר לשנה הבאה: מתקפות הסייבר מכוונות לכל היעדים
מיומנויות למידה או חשיבה במתמטיקה
חיקוי של הטבע: משלוח ישיר לתאי העצב
פיתוח חדשני מאפשר הובלה של מחטים ניתוחיות מעוקלות לרקמות "נחבאות"