סיכום חדשות השבת: המתיחות הביטחונית נמשכת

נמשך המצוד אחר המחבלים מהפיגוע באלעד • בחמאס מאיימים כי פגיעה במנהיגי הארגון תוביל לתגובה חסרת תקדים • השר פריג' קורא לפרק את העבודה ומרצ ולהקים מפלגה חדשה

סיכום חדשות השבת: המתיחות הביטחונית נמשכת

מזל"טים, כלבי גישוש ואמצעים מיוחדים: נמשך המצוד הנרחב אחר המחבלים שביצעו את הפיגוע באלעד

יומיים לאחר הפיגוע, המצוד אחר המחבלים שביצעו את הרצח באלעד נמשך. בתום הערכת מצב ביטחונית הוחלט הערב (מוצ״ש) להאריך את הסגר הכללי שהוטל על אזור יהודה ושומרון וכן על המעברים ברצועת עזה עד ליום שני.

על פיהפרסום ב'ישראל היום', במהלך הסגר יתאפשר מעבר במקרים הומניטריים, רפואיים וחריגים בלבד ובכפוף לאישור מתאם פעולות הממשלה בשטחים. ביום ראשון תתקיים הערכת מצב נוספת בנושא.

בהמשך להנחיית המפכ"ל, נערכים מחוזות המשטרה בהובלת משמר הגבול למבצע ארצי למעצר שוהיים בלתי חוקיים וישראלים המסייעים להם בהסעה, הלנה והעסקה בלתי חוקית. במבצע יקחו חלק אלפי שוטרים ולוחמי מג"ב, ותראה נוכחות גדולה של רכבי ביטחון בכל רחבי הארץ.

המפכ"ל קיים הערב הערכת מצב נוספת בחפ"ק המנהל את המצוד אחר המחבלים. בהערכת המצב הדגיש המפכ"ל את הצורך בהגברת הביטחון השוטף באזור אלעד ובכל רחבי הארץ. בנוסף התייחס המפכ"ל לפעילות התצפיות וחוזי אווירי שניתן על ידי עשרות רחפנים ומסוקי המערך האווירי של משטרת ישראל, ולפעילות מאות השוטרים והלוחמים בסריקות ובמצוד.

המפכ"ל אמר בסיום הערכת המצב: "אנו רואים שיתוף פעולה הדוק בין כל גופי הביטחון, משטרה, שב"כ וצה"ל. לא נקבל שום תוצאה למעט לכידתם של המחבלים וזהו רק עניין של זמן עד שנשים עליהם את היד. עד שלא נתפוס אותם, אנחנו נמשיך לפעול בהיערכות הגבוהה ביותר של המשטרה עם כל הכוחות והאמצעים. הכוחות ערוכים להיתקלות חמה מתוך הנחת עבודה מבצעית שהמחבלים עדין חמושים ומסוכנים, ולא מן הנמנע שיבקשו לפגוע בכוחות הביטחון שיבאו איתם במגע".

תת ניצב שמעון נחמני, ראש חטיבת המבצעים באגף המבצעים: "משטרת ישראל פועלת ביתר שאת על מנת לאתר את המרצחים. עיקר ריכוז המאמץ של המשטרה, השב"כ וצהל לייצר פעילות חזקה ואינטנסיבית כדי ללכוד את המרצחים. אנחנו יכולים לומר שהם בהימלטות לכיוון קו התפר. אנחנו פועלים בכוחות אוויריים וקרקעים כדי לאתר אותם ואני מקווה שנהיה בקרוב אנשי בשורות. אנחנו עושים את המיטב כדי להניח את ידינו עליהם מהר מאוד".

מוקדם יותר, התריעו במשטרה כי הסריקה אחר המחבלים נמשכת וביקשו מהציבור להימנע מהליכה רגלית באזור הפיגוע. בהודעה רשמית של משטרת ישראל נעשתה פנייה לציבור ואזהרה. כמו כן, קצין בכיר התריע נגד הסעות והעסקות שב"חים.

חיפוששים אחר המחבלים, אילוסטרציההלווית הנרצחים בפיגוע באלעד

"הציבור מתבקש להימנע מתנועה רגלית ומפגשים בטבע באותם האזורים, שאף נסגרו לתנועת כלי רכב". נכתב בהודעת המשטרה "בנוסף מדגישים, כי יש לנהוג באחריות ולהימנע משרשור הודעות כזב שמקורן לא ידוע ברשתות, המציגות לכאורה 'הנחיות הסתגרות בבתים ותנועות חשודות בערים'".

בתוך כך, מבית החולים בילינסון נמסר כי מצבם של שני הפצועים משתפר, והם אף יצאו מכלל סכנה. מצבם קשה, אך יציב והם מורדמים ומונשמים. פצוע נוסף מאושפז בבית החולים שיבא במצב קשה אך יציב. הוא מורדם ומונשם ביחידה לטיפול נמרץ נוירוכירורגי.

כמו כן, קצין בכיר במשטרת ישראל התריע כי תעסוקת שב"חים עלולה להוביל לסיוע למחבלים הבאים. הדברים מגיעים בהמשך להודעת המשטרה לפיה הנרצח אורן בן יפתח ז"ל, אחד משלושת הנרצחים בפיגוע באלעד, הסיע את שני המחבלים בחמישי האחרון.

במשטרה קוראים לאזרחים לגלות אחריות ולא להעסיק או להלין שוהים בלתי חוקיים. "אף פעם לא נדע אם אנחנו מסיעים המפגע הבא. וכמובן גם לא להסיע אותם. הסעה הלנה והעסקה של שב"חים יכולה להביא לסיוע למחבל או המחבלים הבאים", אמר קצין בכיר ל"ישראל היום" והוסיף "רשויות האכיפה רואות בחומרה תופעה מסוג זה של הלנה הסעה והעסקה של שב"חים".

על פי נתוני המשטרה, מדי שבוע נתפסים מאות שוהים בלתי חוקיים. מתחילת השנה, אותרו מעל 10 אלף שוהים בלתי חוקים נפתחו מעל 6,600 תיקים כנגד שוהים בלתי חוקיים. מעל 2,500 נכלאו. ונפתחו ב-1,000 תיקים נגד מעסיקים, מסיעים ומלינים.

לצד הפעילות לאיתור שב"חים המשטרה ממשיכה בפעילות אכיפה כנגד תופעת החזקת כלי ירייה ושימוש בנשק ואמל״ח במגזר הערבי. הקצין הבכיר הזהיר כי "כלי נשק לא חוקי יכול להגיע ברגע אחד לידיי מחבל או מחבלים".

במסגרת מבצע אכיפה ׳מסלול בטוח׳ לטיפול בתופעת האלימות והפשיעה ברחוב הערבי נתפסו כבר מאות כלי נשק וזאת בנוסף לכ-300 כלי נשק שנתפסו מאז תחילת 2022 בגבולות ירדן, סוריה ומצרים, שהיו יכולים להגיע לידי מחבלים.

בחמאס מאיימים: "פגיעה בסינוואר ובמנהיגי הארגון תוביל לתגובה חסרת תקדים"

בארגון הטרור הזהירו - במערכת הביטחון הגיבו: על רקע האיומים כי ישראל מעוניינת בחיסולו של יחיא סינוואר מנהיג חמאס בעזה, דובר הזרוע הצבאית של חמאס הזהיר היום (שבת) "פגיעה ב(יחיא; ד.ב.ש) סינוואר ובמנהיגי הארגון תביא לרעידת אדמה באזור ולתגובה חסרת תקדים".

מנהיג חמאס יחיא סינוואר

הקו זהה לדיווחים ערביים שפורסמו מוקדם יותר. מקורות ששוחחו עם ערוץ "אלמיאדין" הלבנוני אמרו כי בחמאס איימו שהחזרה למדיניות הסיכולים הממוקדים משמעה חזרה לפיגועי דמים בתוך ישראל וכי הארגונים "ישרפו את ערי המרכז וינחיתו מהלומות קשות של רקטות על אזור גוש דן ותל אביב, יותר ממה שהאויב יכול לדמיין לעצמו".

קצין בכיר בצה"ל הגיב לדברים ואמר כי "החמאס בהיסטריה. התגובה שלו בשעות האחרונות רק מזכירות לכולנו מי התחנן להפסקת האש בשומר החומות ומורתע מאז. הסתה פחדנית היא לא יותר מאשר לקיחת טרמפ על הפיגוע באלעד". בתוך כך, ההמלצה בצה"ל היא לחסל את מנהיגי החמאס "במקום ובזמן הנוח למדינת ישראל".

עוד נמסר כי ישנם מגעים בעת האחרונה בין חמאס והמתווכים לעצור את "התוקפנות באל-אקצא". גם העיתון הפלשתיני "אלאיאם" דיווח היום כי בכירי המודיעין המצרי מקיימים מגעים מאומצים כדי להגיע להבנות שיהיו מקובלות על ישראל והארגונים הפלשתיניים סביב המתיחות הביטחונות ומניעת הסלמה בשטח.

העיתון מסר ממקורותיו כי המצרים הציגו את ההבנות הן לצד הישראלי והן לצד הפלשתיני, עוד לפני הפיגוע באלעד. ההבנות כוללות עצירה של "הפלישות" הישראליות לאל-אקצא או הפחתתן למינימום האפשרי, פתיחת המעברים ברצועת עזה, והפסקת צעדי הענישה האחרונים. בתמורה לכך יתחייבו הארגונים הפלשתיניים שלא לשגר רקטות מרצועת עזה על ישראל ולהשיב את המצב למה שהיה לפני תחילת חודש רמדאן.

עוד דווח כי על חלק מהסוגיות לא הושגה עדיין הסכמה, למשל בעניין הדרישה הישראלית להפסיק את הפיגועים ביהודה ושומרון ובישראל. הארגונים השיבו כי "מה שקורה בגדה המערבית ובישראל הוא לרוב פעולות יחידים, ותגובה לפשעיה של ישראל, וכי לא ניתן להתנגד לכך כל עוד הכיבוש ממשיך וממשיך בפעולות ההרג, המעצרים וההתנחלויות". המקור ציין כי הפיגוע באלעד עלול לעכב את ההגעה להבנות אלה.

בהתייחס לאיומים על חיסול בכירי חמאס, צוין כי הפלגים בעזה הודיעו למתווכים כי פגיעה בסמלי ומנהיגי הארגון יביא להצתת מלחמה שלא תוגבל רק לרצועת עזה אלא תורחב לזירות אחרות.

שר הביטחון בני גנץ מקיים בשעה זו הערכת בהשתתפות הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי, ראש השב"כ רונן בר, ראש אמ"ץ, ראש אמ"ן, מתאם הפעולות בשטחים וראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון. הערכת המצב מתמקדת במאמצים המבצעים לתפיסת המחבלים, וכן בהמשך המדיניות מול איו"ש ועזה וסוגיית המשך הסגר.

השר עיסוואי פריג'

השר פריג': "לפרק את העבודה ומרצ ולהקים מפלגה חדשה"

השר לשיתוף פעולה אזורי, עיסאווי פריג', אמר היום באירוע שבתרבות בראשון לציון כי "צריך לפרק את מרצ והעבודה ולהקים מפלגה סוציאל דמוקרטית חדשה". פריג' הצטרף בכך ליו"ר מפלגתו, ניצן הורוביץ, שאמר אתמול כי "מרצ והעבודה צריכות לרוץ ביחד בבחירות הבאות", וליו"ר העבודה מירב מיכאלי שאמרה כי "עלינו להפסיק את הפיזור והפיצול במחנה הסוציאל דמוקרטי".

"חייבים להסתכל במראה, מרצ והעבודה כבר לא רלוונטיות כמפלגות נפרדות", אמר פריג'. "דרך קמפיין גוועלד לא נצמח - די לעשות מעצמנו צחוק. צריך מפלגה חדשה, לא איחוד בכאילו אלא לפרק ולבנות משהו חדש עם מיפקד משותף ופריימריז משותפים ליו"ר ולחברי הכנסת".

עוד אמר השר פריג': "השותפים שלנו בממשלה יודעים שמרצ לא תפרוש בכל מקרה, כי אנחנו לא רוצים לראות את בן גביר כשר משפטים או כשר פנים. יודעים שאנחנו לא נפרוש כי החלופה מפלצתית, מפחידה ורעה ליהודים, לערבים ולמדינה, ומתוך הידיעה הזו מרשים לעצמם למשוך את השטיח למקומות לא טובים. במקום לחזק את הממשלה מייצרים קמפיין פוליטי בדמות אישור הבנייה בהתנחלויות, בין השאר ביישובים מבודדים ובמאחזים. זה לא ריבוי טבעי, זו אצבע בעין".

על רקע הדיבורים הגוברים על איחוד אפשרי בין מפלגת העבודה למרצ מתח אתמול מזכ"ל העבודה ערן חרמוני ביקורת על יו"ר מפלגתו מיכאלי, שכאמור התבטאה בזכות איחוד בשמאל: "מפלגת העבודה איננה סניף של מרצ, עליה לחזור למקום מוביל במרכז-שמאל ולא להישאב לנישה צרה ושולית", אמר חרמוני. "זה מחייב אותנו ליזום איחודים לכיוון המרכז ולהקים מסגרת גדולה שנאבקת על השלטון, ולא מסגרת שולית עם מרצ.

"השליחות של מפלגת העבודה היא להיות תנועה מובילה המקדמת סדר יום של מרכז-שמאל ציוני, לאומי וחברתי. תנועה שעוסקת בסוגיות הליבה של מדינת ישראל והיא בית לציבורים רחבים ומגוונים. זה לא יוכל לקרות לעולם עם מרצ, כבר היינו בסרט הזה. באיחוד שכזה השלם קטן מסך חלקיו והוא מונע ממפלגת העבודה להיות במשבצת הפוליטית והאידיאולוגית הטבעית שלה. מרצ מציעה לנו מלכודת דבש, ואני מצפה ממיכאלי להבהיר באופן חד-משמעי כי היא מתנגדת לאיחוד איתה".

מתקפת טרור בסיני

11 חיילים מצרים נהרגו היום (שבת) בפיגוע בסיני, ממזרח לתעלת סואץ. כך אישר דובר בצבא המצרי. על פי הדיווח הקצין ועשרת החיילים נהרגו לאחר שהותקפו במוצב על ידי חמושים ממיליציות טרור. חמישה חיילים נוספים נפצעו.

דובר הצבא המצרי אמר בהודעה שפרסם כי סוכל פיגוע טרור בתחנה לשאיבת מים באזור התעלה וכי התנהל עימות עם הפעילים החמושים. עוד צוין כי המצוד של כוחות הצבא המצרי אחר פעילי החולייה החמושה נמשך וכי במסגרת הפעולות ללכידתם, כותר אחד האזורים המבודדים בסיני.

נהג אוטובוס נפצע באורח קל מזריקת אבנים בירושלים
"לקיים שגרת חיים מלאה": מפכ"ל המשטרה סייר יחד עם הממ"ז בירושלים
תג מחיר: 5 רכבים נשרפו כליל בסמוך לירושלים
שב״כ סיכל פיגוע מטען בישראל ע״י תושב רצועת עזה
פיגוע דריסה בבאר שבע: נער נפצע באורח בינוני
"הלחץ עבד, ישראל לא נתנה דבר בתמורה": גופתו של טירן פרו הוחזרה
נס גדול: בלון גז הוצמד למטען נפץ אך לא התפוצץ
גנץ: "זמנם של מבצעי, מתכנני ומממני הפיגועים - קצוב"
נתניהו: "נעשה הכל כדי להחזיר את הביטחון לאזרחי ישראל במהרה"
לפיד על הפיגוע: "אנחנו נמצה עם המחבלים את מלוא חומרת הדין"