על רקע התקיפות הישראליות: מתיחות בין רוסיה לסוריה

הטינה בהנהגה הסורית כלפי רוסיה הופכת לגלויה יותר מאירוע לאירוע • "עלולות להתפרש כרצון של מוסקבה להשיג חסות בתמורה להגנה"

על רקע התקיפות הישראליות: מתיחות בין רוסיה לסוריה אילוסטרציה

על רקע התרגיל הרוסי-סורי בסוריה, העיתון הלבנוני אל-אח'באר דיווח הבוקר (רביעי) כי השלכות התקיפות שיוחסו לישראל בסוריה עדיין נוכחות בדמשק ובמוסקבה.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', הטינה החלה להיות ברורה וגדולה יותר בהנהגה הסורית במיוחד לאור "העלמת העין" של רוסיה מהתקיפות שפגעו באופן ישיר בנמל שמהווה נתיב מרכזי לסחר. הטינה הזאת התפשטה גם בשורות הצבא הסורי, שקציניו הבכירים העלו את הסוגיה יותר מפעם אחת.

בהקשר זה, העיתון "אל-אח'באר" קיבל מידע לפי ההנהגה הסורית ובעלות בריתה, בראשן איראן, הביעו חוסר שביעות רצון מהצד הרוסי ורמזו שהן יאלצו להגיב על התקיפות האלה, אלא אם הן ירוסנו.

בתוך כך, דיווח "אל-אח'באר" כי כוחות רוסיים בבסיס חמימים בסוריה הקרוב ללטקיה שלחו לפני כמה ימים כוח שיטור צבאי לנמל כדי להתמקם בו באופן קבוע. את ההתפתחות הזאת סיקרו כלי תקשורת סוריים ורוסיים כדי לשדר מסר. באותו הקשר, לפי הדיווח, ניתן להבין את התרגיל הרוסי-סורי. זאת בעוד שביקור נשיא איראן במוסקבה לפני כמה ימים מרמז על הבנות בין הצדדים.

מנגד, יש מי שמעריכים כי הצבת כוח רוסי אינו אינטרס של משטר אסד שהתאמץ בשנים האחרונות לא להעביר את הנמל בלטקיה לידי הרוסים. מקורות סוריים מסרו ל"אל-אח'באר" כי "הצד הרוסי דרש מסוריה פעמים רבות להעביר לידיו את נמל לטקיה, דרך חוזי השקעה ארוכי טווח, אבל הממשלה הסורית דחתה זאת בכל פעם".

המקורות הוסיפו כי "כניסת כוחות רוסיים לנמל אחרי התקיפות הישראליות, עשוי להתפרש כהשגת חסות רוסית בנמל בתמורה להגנה מהתקיפות בעזרת נוכחות הרוסים שם. זה מזמין את המחשבה על האפשרות שהרוסים העלימו עין מהתקיפות בכוונה כדי לקבל את התוצאה הזו ולהשיג את מטרותיהם תחת מטריית התקיפות הישראליות".

זכריא זביידי על מות אחיו: "דאוד שאהיד עכשיו, זו גאווה עבורנו"
חטיבה משימתית תוקם נגד כניסת שב"חים במרחב התפר
סוכלה הברחה גדולה של תחמושת מישראל לרשות הפלסטינית
פרצו מעבר וניסו לדרוס את שוטרים: נעצרו 4 חשודים
התרעת שווא: אזעקה נשמעה בצפון
נס: מחבל חדר לישוב - אין נפגעים
ההסתננויות של שב"חים הולכות וגוברות, הענישה דווקא מצטמצמת
גדר ללא הפרדה: השלמת הבנייה אינה נראית באופק
מטר מהחייל: מחבל ניסה לדקור חייל ונוטרל
אבו מאזן התקשר לאחיו של המחבל מג'נין והביע תנחומים