תם סבב ההמלצות אצל נשיא המדינה: נתניהו מוביל עם 52 ממליצים

נציגי הסיעות הנבחרים לכנסת ה-24 הגיעו היום בזה אחר זה והמליצו לנשיא מדינה על מועמדם להרכבת הממשלה • הליכוד, ש"ס, יהדות התורה, והציונות הדתית המליצו על בנימין נתניהו • יש עתיד, כחול לבן, העבודה, ישראל ביתנו ומרצ המליצו על יאיר לפיד • ימינה לבדה המליצה על נפתלי בנט • תקווה חדשה, רע"ם והרשימה המשותפת לא המליצה על איש

תם סבב ההמלצות אצל נשיא המדינה: נתניהו מוביל עם 52 ממליצים

ההמלצות למועמד להרכבת הממשלה: נציגי הסיעות הנבחרים לכנסת ה-24 הגיעו היום בזה אחר זה והגיו לנשיא המדינה את המלצותיהם למועמד המתאים להרכבת הממשלה.


נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין קיים היום, יום שני, כ"ג ניסן, 5 באפריל, את סבב ההתייעצויות עם כלל הסיעות שנבחרו לכנסת משעות הבוקר עד הערב. נשיא המדינה ימסור את החלטתו באשר למועמד עליו תוטל מלאכת הרכבת הממשלה מחר, יום שלישי, כ"ד בניסן, 6 באפריל, במהלך היום.


מרגע שיטיל הנשיא את מלאכת הרכבת הממשלה על חבר הכנסת הנבחר יעמדו לרשותו, על פי חוק יסוד הממשלה, 28 ימים להרכיב ממשלה חדשה בישראל. במצב בו תידרש ארכה לתהליך, בסמכות נשיא המדינה להעניק ארכה של עד 14 יום נוספים על פי החוק.


בתחילת היום הגיעו ראשונים לבית הנשיא נציגי הסיעה הגדולה - 'הליכוד', והמליצו על בנימין נתניהו לראשות הממשלה.


בפתח ההתייעצויות אמר הנשיא ריבלין: "אני שב ואומר זאת כעת, השיקול המרכזי שינחה אותי הוא הטלת תפקיד הרכבת הממשלה על חבר הכנסת בעל הסיכויים הגדולים ביותר לכינון ממשלה שתזכה לאמון הכנסת. כך נהגו כל נשיאי ישראל לדורותיהם".


נציגי סיעת 'יש עתיד' המליצו על יאיר לפיד למועמד מטעמם להרכבת הממשלה.


נציגי סיעת 'ש"ס' המליצו על בנימין נתניהו, לשאלת ריבלין האם אתם פוסלים כל אדם אחר מלבד נתניהו להרכיב ממשלה? ענה חה"כ מיכאל מלכיאלי: "אנחנו נלך רק עם הליכוד ורק עם נתניהו".


נציגי סיעת 'כחול לבן' המליצו לנשיא על יאיר לפיד. הנשיא ריבלין שאל את נציגי כחו"ל, "האם יש מישהו שאתם פוסלים לשבת איתו, מפלגות ואנשים? המימד הערכי הוא בראש מעייניו של כל אזרח בישראל. לנשיא אסור להתבטא בו לשאלתו ענה השר טרופר: "אנחנו לא נוכל לשבת עם בנימין נתניהו". לשאלת הנשיא ריבלין: "האם אתה פוסל את הליכוד?" השר טרופר: "לא, לו בראש הליכוד יעמוד אדם אחר נבוא בדין ודברים. לא פוסל את החרדים ולא פוסל מפלגות ערביות באופן אינהרנטי". לשאלת הנשיא ריבלין: "האם תתמכו גם בראש ממשלה אחר מלבד לפיד" ענה טרופר: "נתמוך בכל מועמד מגוש השינוי. אם יושגו סיכומים בתוך הגוש".


נציגי סיעת 'ימינה' המליצו לנשיא על יו"ר מפלגתם, נפתלי בנט לראשות הממשלה. לדברי חה"כ איילת שקד "למרות שמספר הממליצים נמוך - יש לו סיכוי והוא יכול להצליח בכך".


נציגי סיעת 'יהדות התורה' המליצו על בנימין נתניהו לראשות הממשלה. לדברי חה"כ משה גפני: "אנחנו מרגישים שייכות לציבור, יש כאלו שנגדנו לא משנה מה נעשה. יש ציבור מסורתי שאנחנו יכולים לחיות איתו יחד, לא מדבר על כאלו שיש כפירה באלוקים. אנחנו הולכים עם הציבור המסורתי שאוהב אותנו ואנחנו אוהבים אותו, הוא נמצא בליכוד. זו הסיבה שממליצים על נתניהו". חה"כ יעקב ליצמן הדגיש "אנחנו רק עם נתניהו. בלי לפיד! תכניסו את זה לכם טוב טוב", גפני הוסיף אחריו "ובלי ליברמן".


נציגי סיעת 'העבודה' המליצו ג"כ על יאיר לפיד כמועמד לראשות הממשלה.


לדברי חה"כ עמר בר לב: "מפלגת יש עתיד יותר מגדולה וכפולה במנדטים שלה מהמפלגות האחרות באותו גוש. מפלגת יש עתיד קרובה יותר בעמדותיה למפלגת העבודה מאשר עמדותיהם של ראשי המפלגות האחרות".


נציגי סיעת 'ישראל ביתנו' המליצו על יאיר לפיד. לדברי חה"כ אביגדור ליברמן: "אם נראה שיש מועמד אחר שיש לו יותר סיכויים לא נפסול אף אחד. נתמוך בכל אחד כדי למנוע בחירות חמישיות, ברגע שנתניהו יזוז, כל אחד אחר מהליכוד יוכל להקים ממשלה בזמן קצר ביותר. הפתרון הנכון הוא להקים קואליציה ציונית וליברלית כל המפלגות הציוניות הליברליות ממרצ ועד ימינה".


נציגי סיעת 'הציונות הדתית' המליצו על בנימין נתניהו לראשות ההמשלה.


נציגי סיעת 'מרצ' המליצו על יאיר לפיד. לדברי חה"כ ניצן הורביץ: "לגבי נתניהו, בהנחה שאין לשום מועמד 61 ממליצים, יש לך שיקול דעת בוא נאמר מלא בעניין הזה. בסמכותך המלאה לשקול שיקולים נוספים".


נציגי סיעת 'תקווה חדשה' לא המליצו על אף מועמד. לדברי חה"כ יפעת שאשא ביטון: "יצאנו למערכת הבחירות הזאת כי חשבנו שצריך שינוי במדינת ישראל. אמרנו לאורך כל הדרך שאגו לא יהיה שיקול ואנחנו לא נהיה מכשול. האופציות כרגע לממשלת שינוי הן או ממשלת ימין ללא נתניהו או ממשלה שמבוססת על רוטציה ופריטטיות בין בנט ולפיד. התוצאה היא שהם טרם הכריעו וכל אחד המליץ על עצמו. אנחנו במציאות הזו לא יכולים להמליץ על אף אחד מהם".


יחד עם זאת המליצה היום תקווה חדשה לנשיא המדינה לנצל את הזמן שעוד נותר עד למועד שבו על הנשיא להודיע על החלטתו ולזמן את יו"ר ימינה נפתלי בנט ואת יו"ר יש עתיד יאיר לפיד לפגישה משותפת (כפי שנעשה בעבר עם נתניהו לגנץ למשל) על מנת לנסות ולאפשר את מיצוי האפשרות להגיע להבנות עקרוניות. גם אנו נמשיך לפעול מול הצדדים להשגת תכלית זאת. תקווה חדשה מצידה מודיעה מראש כי מתווה ההבנות וההסדרים הפריטטי שיגובש בין הצדדים יהיה מקובל עליה. "בנט ולפיד, עדיין לא מאוחר להגיע להבנות ולהסכמה גם בסוגיית ההמלצה. צו השעה הוא ממשלת שינוי מאחדת" קראו בתקווה חדשה.


נציגי סיעת 'הרשימה המשותפת' לא המליצה ג"כ על אף מועמד.


כמו"כ נציגי סיעת רע"ם אשר הגיעו אחרונים אל הנשיא לא המליצו על אף מועמד.


בתום סבב ההתייעצויות המליצו בפני נשיא המדינה 52 חברי כנסת על ראש הממשלה המכהן ויו"ר סיעת הליכוד, ח"כ בנימין נתניהו. 45 חברי כנסת המליצו על יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, ושבעה חברי כנסת המליצו על יו"ר ימינה נפתלי בנט. שלוש סיעות בחרו שלא להמליץ על אף אחד.

נציגי יהדות התורה היום אצל הנשיא
יוצרים מגעים? גפני ולפיד יפגשו
מליאת הכנסת: הסצנות הקדושות של ינון אזולאי
שר החוץ גבי אשכנזי נפגש עם שר הקבינט הבריטי מייקל גוב
"בנט ישמור לו את כל הישיבות של הציונות הדתית, החרדים ידפקו"
"אם לא תקום ממשלה כזו, אנו הולכים לבחירות חמישיות"
ח''כ מרגי מתלהב: "הבנים שלי לוחמים בצה"ל"
הוועדה המסדרת ננעלה ללא הסכמות
דרעי מנסה לשכנע: "זה הפתרון הכי דמוקרטי שיכול להיות" • צפו
סמוטריץ' לבנט: המשחק שלך משמר את הכאוס הפוליטי
לפיד: "אנחנו חייבים להחזיר את האמון בין האזרחים להנהגה"