הוחלט: ח''כ שיקלי הוכרז כפורש

בתום דיון שנמשך לאורך כל היום, ועדת הכנסת קיבלה את בקשת ראש הממשלה ויו"ר סיעת ימינה ח"כ נפתלי בנט, והכריזה על ח"כ עמיחי שיקלי כפורש מסיעתו, סיעת ימינה. ...

הוחלט: ח''כ שיקלי הוכרז כפורש

בתום דיון שנמשך לאורך כל היום, ועדת הכנסת קיבלה את בקשת ראש הממשלה ויו"ר סיעת ימינה ח"כ נפתלי בנט, והכריזה על ח"כ עמיחי שיקלי כפורש מסיעתו, סיעת ימינה.

היועצת המשפטית של הוועדה אמרה כי בהתאם לסעיף 116 (ד) זכות ההצבעה לח"כ בוועדת הכנסת בדיון על הבקשה להכריז על ח"כ כפורש מסיעתו, נתונה לח"כ שהשתתף בלפחות ממחצית ממשך ישיבת הוועדה. לפיכך, תשעה חברי כנסת אשר השתתפו במעל מחצית מזמן הדיון, רשאים להשתתף בהצבעה.

שבעה חברי כנסת תמכו בהחלטה.

יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה, ח"כ יריב לוין, בדיון בבקשת ימינה להכריז על ח"כ עמיחי שיקלי כפורש, קורא ליו"ר הוועדה לדחות את ההצבעה: "אדוני היושב ראש, העניין הזה נמצא בידיך. טוב ונכון תעשה אם תסיים את הדיון, תשמע את כולם, לא תקיים הצבעה, נלך כולנו לחשוב אם ניתן למצוא הסדרים, הבנות, כדי לא לעשות מעשה שהוא לא הוגן, שהוא לא ראוי, חסר תקדים, שיש סיכוי עצום שייפסל בסופו של דבר בבית המשפט וימיט חרפה גדולה על הכנסת".

עוד אמר: "המעשה הזה פוגע בכנסת כמוסד, פוגע בציבור, פוגע ביכולת של כולנו ומי שיבואו אחרינו לעשות את תפקידנו ללא מורא, וגם עושה עוול אישי ענקי לאדם שפעל ביושרה, באומץ לב, בדיוק בדרך שבה כל אחד מאיתנו רוצים לראות נבחרי ציבור פועלים".

עוד אמר: "אמר כאן ח"כ שיקלי מי פרש ממי. פה לא צריך סקרים ולא צריך שום דבר כדי להבין מי נשאר במקומו ומי הלך בדרך אחרת. אבל גם ברמה הטכנית, וצריך להזכיר את הדברים, ח"כ שיקלי באופן שיטתי לא הוזמן לישיבות סיעה, הוא לא קיבל מכסות להגשת הצעות חוק מטעם סיעתו, הוא ביקש כל הזמן לעשות תיקון מבפנים בתוך ימינה, וידו המושטת נדחתה וסורבה. אפילו, כפי שגילינו פה, השר כהנא ואחרים נתנו לו להבין שהם מבינים אותו, והם משלימים עם כך שבכל זאת יש מישהו במפלגת ימינה שנאמן לדרך ופועל כפי שפועל ח"כ שיקלי, ולכן הקביעה העובדתית הפשוטה היא שח"כ שיקלי לא פרש, ולא התכוון לפרוש".

ח''כ שיקלישר הדתות כהנא בדיון

לסיום אמר: "ח"כ שיקלי לא רצה לפרוש, ולא רוצה לפרוש. מכל הסיבות האלה - אני שב ופונה ומפציר בך, אדוני היו"ר - אל תשתמשו באיזה רוב אוטומטי. אל תעשו את זה. יש מאבק פוליטי, יש חילוקי דעות, זה בסדר גמור, בוא ננהל אותו כמו שניהלו אותו כל השנים, בצורה הגונה לכבוד הבית הזה."

ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו הוסיף: "שיקלי לא פרש מהימין. ״ימינה״ פרשו מהימין. שיקלי מבין היטב שממשלה שתלויה במועצת השורא של האחים המוסלמים לא יכולה להילחם בטרור. ואני אומר לכם שאסור לנו לחכות לפיגוע הטרור הבא או לירי הבא. אנחנו צריכים להקים מייד ממשלת ימין חזקה בראשותי כדי להחזיר את הביטחון והשקט לאזרחי ישראל".

ח"כ עידית סילמן (ימינה) אמרה, זו הזדמנות לומר את האמת. דרך ארץ קדמה לתורה. קשה לי להאמין שמתן ושירלי, אתם פה כאשר איש הגון עומד על דוכן הנאשמים. אני בטוחה שאתם לא מאמינים במה שאתם עושים. מתן, האם על הערכים האלו חינכת את החניכים שלך לטיס? קיבלתי את התחושה שאני נאמנה לערכי ולבוחרי. הדיון הזה חלק ממהלך קטן ונקמני. ימים יגידו. אנחנו לא הפורשים, אנחנו הולכים עם ההבטחות, המצע והערכים שהבטחנו לבוחרי ימינה. השר כהנא השיב לח"כ סילמן ואמר, אני משתתף בצערך.

פירוט הצבעת חה"כ:

מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ איתן גינזבורג (כחול לבן) בעד

ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) בעד

ח"כ יבגני סובה (ישראל ביתנו) בעד

ח"כ רם שפע (העבודה) בעד

ח"כ משה טור פז (יש עתיד) בעד. (החליף את ח"כ מירב בן ארי)

ח"כ שירלי פינטו קדוש (ימינה) בעד. (החליפה את ח"כ ניר אורבך)

ח"כ בני בגין (תקווה-חדשה) בעד. (החליף את ח"כ שרן השכל)

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת), ח"כ יצחק זאב פינדרוס (יהדות התורה), וח"כ עידית סילמן (ימינה) לא נכחו בהצבעה. ואילו ח"כ ווליד טאהא (רע"מ) לא השתתף כלל בדיון.

גנץ דחה את בקשת בן גביר לבקר את החייל שנשלח למחבוש
הרמטכ"ל ונתניהו תוקפים את בן גביר: להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה
הבקשה של בן גביר מגנץ: "ברצוני לבקר את החייל בבית הכלא הצבאי"
אייזנקוט: "התנהגות הקואליציה העתידית עשויה להביא לפירוק הצבא"
החייל שקרא "בן גביר יעשה סדר" - נשלח ל-10 ימים בכלא צבאי
דרעי זועם: לא מצליח להבין איך לא החלפנו את יו"ר הכנסת
'נעם' ו'הליכוד' חתמו על הסכם: מעוז ישמש כסגן שר
לאחר שהתפטר מההמשלה ומהכנסת: בנט יוצא למסע הרצאות בעולם
דרעי יקבל את הפנים והבריאות, בסביבתו דוחים את הביקורת
גנץ: נתניהו יוצר לבן גביר צבא פרטי ביו"ש ומסכן את הפעלת הכוח