עיירות מופגזות ועשרות הרוגים: חשש ממלחמה כוללת בקווקז

צבא אזרבייג'ן פתח ביממה האחרונה בסדרת התקפות חסרת תקדים על שטחה הריבוני של ארמניה. חרף המאמצים להגיע להפסקת האש, חילופי האש בין הצדדים המשיכו לשעות הצהר...

עיירות מופגזות ועשרות הרוגים: חשש ממלחמה כוללת בקווקז

צבא אזרבייג'ן פתח ביממה האחרונה בסדרת התקפות חסרת תקדים על שטחה הריבוני של ארמניה. חרף המאמצים להגיע להפסקת האש, חילופי האש בין הצדדים המשיכו לשעות הצהריים וגרמו למספר גדול של הרוגים. כך דווח ב'ישראל היום'.

נשיא ארמניה, ניקול פשניאן, אמר בנאום לפרלמנט הארמני בירוואן כי 49 חיילים ארמנים נהרגו ועוד עשרות נפצעו בהתקפות האזריות, שהתמקדו סביב העיירה ג'רמוק בדרום המדינה. כלי תקשורת מקומיים דיווחו כי הצבא האזרי הפגיז סוללות נ"מ של צבא ארמניה, וכן בסיסים ומחנות קבע של הצבא הארמני באזור. פשיניאן פנה למועצת הביטחון של האומות המאוחדות וכן לנשיא צרפת, עמנואל מקרון, בבקשה דחופה לסיוע בהפסקת ההתקפה האזרית על שטחה של ארמניה.

הלוחמה בין הארמנים לאזרים התפרצה בחודשים האחרונים מספר פעמים בשל המתיחות סביב מסדרון לאצ'ין בחבל נגורנו קראבך, הנמצא במחלוקת בין בדלנים ארמנים לצבא אזרבייג'ן. אך מדובר בפעם הראשונה מאז שנת 2020 שבה הצבא האזרי תקף עמדות ובסיסים בתוך שטחה הריבוני של ארמניה, בתוך הגבול המוכר בינלאומית של המדינה הקווקזית.

על פי דיווח של העיתונאי ניל האואר, מל"ט מתאבד אזרי פגע בבסיס צבאי סמוך לעיר מרטוני, 40 קילומטרים בתוך שטחה הריבוני של ארמניה. ההתקפה היא עדות להתפשטות המתקפה האזרית הרחק מקווי העימו תבין הצדדים, ככל הנראה בניון להביא את ארמניה להסכים לווויתורים נוספים שיכללו הכרה בריבונות אזרית בנגורנו קארבך וכן מתן מסדרון מעבר למובלעת האזרית בנחיצ'בן.

במהלך שעות היום הודיעה רוסיה כי היא הצליחה לתווך הפסקת אש בין הצדדים וכי הפסקת האש צריכה להיכנס לתוקף באופן מיידי בכל שטחי המחלוקת. עם זאת, הירי מהצד האזרי וכן תגובות נגד ארמניות נמשכו ונראה כי מאמצי התיווך של מוסקבה, שמחזיקה כוח שמירת שלום גדול בשטחה של נגורנו קראבך, העלו חרס.

רוסיה שימשה מתווכת בסיום המלחמה על חבל נגורנו קרבאך בשנת 2020, שבמהלכו הצליחו כוחות הצבא האזרי לכבוש חלקים ניכרים מחבל הארץ, שמתנהל כרפובליקה בדלנית ארמנית ולאלץ את ירוואן לקבל צמצום משמעותי של השטחים הנשלטים על ידי הארמנים בחבל הארץ. הכוחות הרוסיים נכנסו לשטח אך נכשלו פעמים רבות למנוע התפרצות של ירי, במיוחד בחודשים האחרונים, סביב העברת מעבר לאצ'ין - מעבר חשוב ששימש את הארמנים כדרך גישה בין בירת החבל הבדלני סטפנקרט לשטחה הריבוני של ארמניה לידיה של באקו.

כעת נראה שהאזרים החליטו לנצל את חולשתה של מוסקבה בעקבות התבוסות האחרונות בחזית הלחימה באוקראינה, ואת ירידת מעמדה הבינלאומי, כדי לכפות על הארמנים, שנמצאים בנחיתות צבאית וכנולוגית משמעותית, ויתורים נוספים סביב חבל המריבה. הממשל ביראוון נמצא במצב קשה משום שהוא לא מחזיק בבריתות פוליטיות אזוריות משמעותיות מלבד יחסים חמים יחסית עם איראן וגיאורגיה ומלבדן, מוסקבה היא בעלת הברית המשמעותית ביותר של ארמניה.

המלחמה בקווקאז
דיווחים: הצבא הרוסי קורס במחוז חרסון
דרמה ברוסיה: דיווחים על הדחת מפקד בכיר הודח בצבא רוסיה
לראשונה זה חמש שנים: צפון קוריאה שיגרה טיל בליסטי מעל יפן
"איאן" באמריקה: ההוריקן נחלש, אבל הסכנה נשארה
ביידן בתקרית מביכה: חיפש בקהל חברת קונגרס שכבר לא בחיים
ההוריקן מאיים למוטט את מפרץ מקסיקו: מיליונים מפונים בפלורידה
בדרך לאסון הומניטרי: רוסיה צפויה לאסור יציאת גברים משטחה
ישראל נגד רוסיה: "לא נכיר בתוצאות משאלי העם בשטחים הכבושים"
אוקראינה מורידה את דרג היחסים הדיפלומטיים עם טהרן
לצד הלחימה: רוסיה פתחה ב"משאלי עם" בשטחים הכבושים באוקראינה