המלחמה מתרחבת: משרד החוץ קרא לאזרחי ישראל לצאת מטרנסניסטריה

בהודעה שפרסם המשרד נקראו אזרחי ישראל שלא להגיע למחוז המורד במולדובה והזהירו מפני המשך השהיה בו • הרב הראשי של מולדובה נפגש עם נשיא החבל הבדלני ואמר: "הקהיל

המלחמה מתרחבת: משרד החוץ קרא לאזרחי ישראל לצאת מטרנסניסטריה הרב לאו עם הרב הראשי למולדובה מבקר את פליטי אוקראינה במולדובה

משרד החוץ פרסם היום אזהרה חמורה לאזרחי ישראל השוהים ברפובליקה הבדלנית של טרנסניסטריה, חבל ארץ מורד בשטחה הריבוני של מולדובה. ההודעה מגיעה לאחר סידרה של פיצוצים באתרים מרכזיים בהם משרד הביטחון של הרפובליקה ומשדרי רדיו רוסיים המוצבים בשטחי האוטונומיה, כך מפרסם ב'ישראל היום'.

בהודעות משרד החוץ נכתב: "לאור התדרדרות המצב הביטחוני בחבל טרנסניסטריה ולאור העובדה שהוגבלה היכולת של משרד החוץ להעניק סיוע לאזרחי ישראל השוהים שם, קוראים לאזרחי ישראל לעזוב את טרנסניסטריה בהקדם האפשרי. בנוסף לכך, משרד החוץ קורא לאזרחים ישראלים המתכננים להגיע לטרנסניסטריה בזמן הקרוב לבטל את נסיעתם בעת הזו".

במערב חוששים שהפיצוצים, לצד הודעות הממשל העצמי הפרו רוסי של טרנסניסטריה האשימו את אוקראינה בביצוע מתקפות על הרפובליקה הלא מוכרת בינלאומית, מהווים ניסיון למצוא אמתלה לפתיחת מתקפה על אוקראינה משטחה של טרנסניסטריה. כוחות צבא רוסיים המוגדרים כ"כוח שמירת שלום" נמצאים ברפובליקה הפורשת עוד משנות התשעים, לאחר שהתנתקה ממולדובה בלחימה לאחר שקישינב זכתה לעצמאות מברית המועצות.

"הקהילה היהודית בטוחה"

הרב פנחס זלצמן, רבה של מולדובה, ערך היום ביקור בקהילה היהודית בחבל ונפגש גם עם נשיא החבל מר ואדים קרסנוסלסקי. בפגישה עם נשיא החבל, דנו הרב זלצמן וראש הקהילה היהודית בטירספול, בירת החבל, מר יורי קרייטמן, באירועים האחרונים ובמצבה של הקהילה היהודית בחבל.

קרסנוסלסקי ציין בחיוב את תרומתה של הקהילה היהודית ליציבות הבטחונית בחבל. לדברי הנשיא, האירועים האחרונים התרחשו במקומות מרוחקים ואינם מהווים סכנה ליהודי החבל. הרב זלצמן ומר קרייטמן הודו לנשיא החבל על הזמן שהוא מקדיש לטובת פיתוח הקהילה היהודית בטרספול ובשאר הערים בחבל טרנסניסטריה. בסיכום הפגישה אמר הרב זלצמן כי היהודים בחבל מרגישים בטוחים, וכי לא תהיה עזיבה משמעותית של יהודים מהחבל.

במהלך הסיור ביקר הרב זלצמן בבניין הקהילה היהודית בטרספול וכן במשרדי המשטרה המקומית, לשם בחינת תגבור האבטחה בסמוך למוסדות הקהילה היהודית. לדברי הרב, אין חשש כרגע לבטחונם של יהודי טרנסניסטריה. לדבריו "למעט מקרים נקודתיים שנקלטו אצלנו בקהילה בקישינב, אין חשש מיידי לזליגת הלחימה לחבל טרנסניסטריה. יהודי החבל מביעים את אמונם ביכולת השלטון להבטיח את שלומם ואינם חפצים לעזוב את בתיהם. יחד עם זאת, אנחנו ערוכים לכל תרחיש והתפתחות. בפגישה עם הנשיא קרסנוסלסקי, העברתי לו את המסרים של הקהילה היהודית ואת תודתם על התמיכה לאורך כל התקופה".

רפובליקה סובייטית ללא ברית המועצות

טרניסטריה זכתה בעצמאות דה-פאקטו לאחר מלחמה קצרה אך עקובה מדם עם מולדובה בשנת 1991. היישות הפוליטית נוצרה כצעד נגד של אוכלוסיה דוברת רוסית התומכת בחיזוק הקשרים עם מוסקבה, בסיוע ועידוד של הקרמלין.

מאז נשלטת הרפובליקה, שאף מדינה בעולם מלבד רוסיה לא הכירה בריבונותה, כמו רפובליקה סובייטית ללא ברית המועצות. גם סמליה של הרפובליקה נותרו דומים לאלו שהיו תחת ברית המועצות. אוכלוסייתה של הרפובליקה מונה פחות מחצי מיליון בני אדם ומוצבים בה אלפי חיילים רוסים שנועדו למנוע ניסיון של קישינב לנסות ולספח חזרה את השטח, אותה היא רואה חלק בלתי נפרד משטחה.

תחת מתקפת אש כבדה: נעצרו 17 מבוקשים
ביידן לא מחכה: לפיד רמז שיקשיח עמדות מול איראן
עצוב: פעוטה נחנקה ונפטרה בשכונה החרדית
סיכום חדשות השבת: איראן הודיעה על חידוש שיחות הגרעין
ריססה גרפיטי על בית כנסת ונעצרה
ניצול הלינץ' תחת חקירות קשות ומניעת שינה: "אודה בשב"כ ברצח היטלר"
עשרות ח''כים למפכ"ל וראש השב"כ: אפשרו לעצור הלינץ' לפגוש עו''ד
מורים בתיכון בעכו הסיתו ברשת נגד ישראל - וזומנו לשימוע
ארבל: "יש רגעים שבהם אי אפשר לשתוק"
הכירו: דחפור על שלט בצה''ל