נחשף: כסף ממשלתי אמריקאי שומש להפגיש ילדים למחבלים פלסטיניים

דו"ח חדש של מכון המחקר NGO Monitor מתעד כיצד ארגונים פלסטיניים שקיבלו כסף מסוכנות הפיתוח האמריקאית USAID ערכו פגישות בין ילדים למחבלים מורשעים, הציגו מח...

נחשף: כסף ממשלתי אמריקאי שומש להפגיש ילדים למחבלים פלסטיניים אילוסטרציה

דו"ח חדש של מכון המחקר NGO Monitor מתעד כיצד ארגונים פלסטיניים שקיבלו כסף מסוכנות הפיתוח האמריקאית USAID ערכו פגישות בין ילדים למחבלים מורשעים, הציגו מחבלים כמודל לחיקוי ואף תמכו באופן פומבי במחבלים השייכים לארגוני טרור פלסטיניים.

הדו"ח מראה כי בין השנים 2019-2013 סוכנות הפיתוח USAID העבירה 7.2 מיליון דולר לשישה ארגונים פלסטיניים שהפעילות שלהם אינה תואמת את המדיניות של הסוכנות ואת הערכים לפיה היא פועלת. המידע מבוסס על נתונים ציבוריים שהיו זמינים למקבלי ההחלטות ב- USAID עוד לפני ההחלטה על מתן המענקים ובזמן ההערכות שנעשו לארגונים ולארגוני המשנה שקיבלו את הכסף.

הפעילות כוללת בין היתר מפגשים שנערכו בין קטינים פלסטיניים למחבלים משוחררים, עריכת אירועים עם ארגון גג פלסטיני בו חברים גם החמאס, הג'יהאד האסלאמי, ועוד ארגוני טרור, והכשרת ילדים לביצוע פעילות פוליטית לקידום שחרור מחבלים של הג'יהאד האסלאמי ואחרים. חברי ארגון צעירים שמומן על ידי האמריקאים, תועדו שרים: "אנחנו עם האסירים עד המוות.. אנחנו אתכם עד השחרור... התנגדו עד מוות.. אינתיפאדה עד מוות!!".

חלק מהפעילות התרחשה לפני אישור המענקים, וחלקה במהלך תקופת המענק - דבר המצביע על כשל חמור באופן בו בודקים ומעריכים את הארגונים המקבלים את הכסף. זאת הוכחה לכך שיש לפקח על הארגונים המוענקים גם במהלך הפרויקט ולא רק בעת קבלת ההחלטה לתמוך בו.

לפני כשלושה חודשים, המשרד לביקורת ממשלתית של הממשל האמריקאי ערך ביקורת למימון של USAID לרשות הפלסטינית ועזה בשנים 2019-2015. תוצאות הביקורת הדגישו כשלים רבים באופן בו הסוכנות יישמה תהליכים הקשורים למניעת טרור.

יונה שיפמילר, ראש מחלקת המחקר של NGO Monitor אמר כי "על מנת להבטיח שאכן נעשה שימוש ראוי בכסף האמריקאי, על סוכנות USAID והארגונים השותפים לה לערוך בדיקה של כל אחד מהארגונים המוענקים. הבדיקה חייבת לכלול את המידע הזמין לציבור כמו אתרי אינטרנט ורשתות חברתיות של מועמדים לקבלת מימון, דיווחים בתקשורת, מסמכים משפטיים וכל מידע ציבורי אחר."

שיפמילר הוסיף כי "דווקא עכשיו כשארה"ב מתכוונת להשקיע עשרות מיליוני דולרים בסיוע הומניטארי לעזה, הקמת מנגנון בקרה חכם ואפקטיבי הוא צורך ממדרגה ראשונה כדי למנוע מהכסף להגיע לארגוני טרור או לשחקנים קיצוניים המעודדים אלימות."

נחשף: כך קופת החולים כללית חוסכת על חשבון חולי הסרטן
כלכלת ישראל יורדת למקום ה-27 במדד הבינלאומי IMD
"העלאת מסים תהיה שגיאה טראגית"
תופעת המדבור והבצורת • האיום העולמי
הרביזיה נדחתה: ח"כ אלכס קושניר נבחר ליו"ר ועדת הכספים הזמנית
מהפך בתחום הבניה - בניה חסכונית, אקולוגית ופרקטית יותר
ליברמן: "מה שצפוי להעסיק אותנו במיוחד זו עליית המחירים החדה"
ליברמן: "לנהל את האירוע בצורה ממלכתית ואחראית"
בנק לאומי ישלם: גבו הון תועפות על מכתב התראה
אזהרה: אל 'תסדירו' את חשבון החשמל