אלכוהול: צוחק מי שצוחק אחרון

מישהו שאל אותי: את יכולה להסביר, למה יין משמח? בשורה תחתונה: אם אתם רוצים לצחוק - אל תשתו. יין (או כל משקה אלכוהולי אחר) אכן מסוגל לשמח, כי הוא פוגע במו...

אלכוהול: צוחק מי שצוחק אחרון

מישהו שאל אותי: את יכולה להסביר, למה יין משמח? בשורה תחתונה: אם אתם רוצים לצחוק - אל תשתו.

יין (או כל משקה אלכוהולי אחר) אכן מסוגל לשמח, כי הוא פוגע במוח ותחת השפעתו האדם מאבד את תחושת המציאות שלו, לא מסוגל להעריך סיכונים, הזיכרון ויכולת החשיבה שלו נפגעים, והנה הוא תלוש מהמציאות ושמח....

אבל "שמחה" זו היא שמחה לטווח קצר...

אלכוהול זה רעל שהורג את כל תאי הגוף. הוא גורם ל:

מחלות לב וכלי דם, אוטם שריר הלב, חולשת שריר הלב, בעיות דופק, אי-ספיקת לב, שבץ מוחי

יתר לחץ דם

חוסר דם

בעיות בזרימת הדם

הרס הלבלב

סוכרת

שחמת ודלקת כרונית בכבד

דלקת כרונית בלבלב (כמעט 100% מהמקרים של דלקת בלבלב הם תוצאה של צריכת אלכוהול)

פסיכוזה

דיכאון

מחלות זיהומיות

הפרעות הורמונליות

אוסטאופורוזיס

דלדול רקמת השריר

הזדקנות מוקדמת של העור

עצירות, גזים, בחילות והקאות

אי-ספיקת הכליות

התכווצויות בלתי רצויות של שרירי הגוף

הליכה מסורבלת

כאבי שרירים

כאבים בגפיים, אבוד חושים, בצקות וכיבים בגפיים

מחסור כרוני בוויטמינים, עם כל הבעיות שנובעות מכך

סרטן הקיבה והושט וסיכון מוגבר ב-7-25% להתפתחות סרטן בכליות ובמערכת הנשית/גברית (בהתאם לאיבר).

טראומות, מוות, דמנציה ודגנרציה, הזיות, סיוטי לילה, בעיות בקואורדינציה, הרס משפחה וקריירה

הרס המוח, שינויים התנהגותיים, מחיקת המצפון, מערכת הערכים ותכונות אנושיות אחרות. על זה ניתן לדבר רבות. וניתן להביא אין סוף נתוני סטטיסטיקה שונות ומחקרים... אבל אני אביא רק דוגמא אחת. דוגמא היסטורית לשימוש השפעה זו של אלכוהול.

ליטאי פטרס צילנקה שהיה במלחמת העולם השנייה אחד מאותם פושעים שהרגו יהדות ליטה ב"מבצעים", סיפר בזיכרונותיו: "כל אחד שתה עד שנהיה שמח. נתנו לנו שנפס (סוג של משקה חריף) כל עוד יכולנו לשתות. ברגע שהשתכרנו, הפכנו לאמיצים והתחלנו למבצע".

משקאות אלכוהוליים מזיקים ומסכנים את הבריאות והחיים של כל אדם, אך נשים סובלות מהם יותר. הסיבה לכך טמונה בביוכימיה. הגוף הנשי פשוט מעכל אלכוהול לאט יותר מאשר גוף גברי, מכיוון שלנשים יש פחות אנזים בשם אלכוהולד-הידרוגנזה. לכן החומרים הרעילים של אלכוהול נשארים בדם האישה יותר זמן מאשר בדם הגבר ומספיקים לגרום לנזק קשה יותר לכבד, למוח ולכלי הדם.

חוץ מזה, בממוצע נשים קטנות בממדיהן מגברים. גם זה תורם לכך שההשפעה של אותה כמות אלכוהול על נשים גדולה יותר מאשר על גברים.

השפעת האלכוהול על המערכת הנשית בהשוואה להשפעת האלכוהול על המערכת הגברית קשה יותר ובלתי הפיכה. אצל נשים בהריון, שתיית אלכוהול משפיעה באורח שלילי גם על העובר. ואם לא די בכך, מחקרים מגלים שכאשר האם שותה אלכוהול זה מגדיל את הסיכון שהילד יהיה אלכוהוליסט בעתיד ב-20%! זה הרבה מאד.

גם התמכרות לאלכוהול מתפתחת אצל נשים מהר יותר מאשר אצל גברים. גבר צריך בממוצע כ-7 שנים של צריכת אלכוהול עד שמתפתחת אצלו התמכרות, ואילו אצל האישה התמכרות מתפתחת כבר אחרי שלוש שנים של צריכת אלכוהול.

גם ההשפעה על קשישים קשה. מחקר שנעשה במערב אירופה גילה ש- 1-2% מהקשישים סובלים מהתמכרות לאלכוהול. אצל רובם הבעיה התפתחה במהלך החיים, אך חלק מהם התמכר לאלכוהול בגיל מבוגר, אחרי יציאה לפנסיה, "התרוקנות הקן", התאלמנות וכיו"ב.

קשישים ששותים אלכוהול סובלים משינויים פתולוגיים קשים של כל האיברים הפנימיים: הפטיטיס ושחמת הכבד, כיב קיבה, יתר לחץ דם, החלשת המערכת החיסונית ונטייה למחלות זיהומיות, פגיעה בקרישיות הדם, מחלה איסכמית של הלב והפרעות קצב לב, פגיעה בכלי הדם ובמערכת העצבים, פגיעה בזרימת הדם של המוח וכו'. בנוסף לכך, אלכוהול גורם להתפתחות פסיכוזות, לנפילות וטראומות כתוצאה מכך, התפתחות דמנציה וכדו'. כל זה, כאמור, מצוי אצל כל המכורים לאלכוהול, אך נפוץ במיוחד ובצורות קשות יותר אצל קשישים.

אצל ילדים ומתבגרים, הסכנה העיקרית בטעימה של אלכוהול היא פיתוח התמכרות. מחקרים מראים שככל שהמתבגר טעם אלכוהול בגיל מוקדם יותר, כך גדול יותר הסיכון שהוא יצרוך אלכוהול בהמשך חייו ובסופו של דבר יתמכר לאלכוהול. נמצא כי למתבגר שטעם לראשונה אלכוהול בגיל קטן מ-20, הסיכון לצרוך אלכוהול על בסיס קבוע גדול ב- 80% ממתבגר שטעם לראשונה אלכוהול בגיל 20 ומעלה.

מחקר אחר מצא, שאצל גבר מבוגר התמכרות לאלכוהול מתפתחת אחרי כ-7 שנות צריכת אלכוהול, ואילו לילד מספיקה כשנה ע"מ להתמכר לאלכוהול.

גוף הילד רגיש יותר, פגיע יותר, המוח והלב שלו חלשים יותר, הכבד מסוגל לנטרל פחות רעלים מאשר כבד של מבוגר, וגם המשקל של הילד בד"כ נמוך יותר מזה של המבוגר.

כל זה גורם לכך שהאיברים ומערכות הגוף של הילד נפגעים מהר יותר וקשה יותר מאלה של מבוגר, וגם מוות מהרעלה באלכוהול מגיע מהר יותר: כמות קטלנית של וודקה או ערק לילד במשקל של 20-22 ק"ג היא 30 (שלושים) מ"ל בלבד, ואילו תינוק יונק עלול למות אחרי שינק חלב מאם ששתתה כוס יין לפני ההנקה. זאת לא תהיה מוות בעריסה, זאת תהיה מוות מיין.

אלכוהול הורס לילדים את המוח, את כלי הדם, את הלבלב, את מערכת העצבים, את מערכת החיסון, את חילוף החומרים של הגוף ואת יכולת הגוף להתנקות מרעלים. לדוגמא, די בכפית (5 מ"ל) של ערק או וודקה בכדי לגרום לשינויים בלתי הפיכים במוח של פעוט עד גיל 3. אצל ילד במשקל 30-35 ק"ג, שינויים בלתי הפיכים במוח נגרמים ע"י כף-כף וחצי של וודקה/ערק.

כאמור, אלכוהול הוא רעל שמזיק קשות לגוף ולנפש כשלעצמו. שילובו עם תרופות מרשם, צמחי מרפא ושמנים אתריים, מעלה משמעותית יכולתו של האלכוהול להרוג. במילים אחרות, כל אלכוהול, בין אם זה בירה, יין, ברנדי או כל סוג אחר, הרבה יותר מזיק לאדם שנוטל תרופות מרשם או צמחי מרפא או משתמש בשמנים אתריים.

אחת הדוגמאות לכך היא תרופות הורמונליות, שנפוצות במיוחד בזמנינו ורבים נוטלים אותן לצורך ושלא לצורך.

שילוב בין אלכוהול לתרופות הורמונליות, אפילו באופן חד-פעמי, עלול לגרום לבעיות קשות ובלתי הפיכות. אלכוהול משבש את פעילות המערכת ההורמונלית עד להשבתתה כליל. אף אחד לא ידע לנבא מה תהיה השפעת האלכוהול על גוף נתון, או איך ישפיע שילוב בין תרופות לאלכוהול על גוף נתון.בין התגובות הנפוצות לשילוב זה: החמרת כיב קיבה, היווצרות קרישי דם בכלי הדם, כאבי ראש ועוויתות. שילוב בין אלכוהול לתכשירים הורמונליים מחמיר משמעותית גם את פגיעתו של האלכוהול בכבד.

הסובלים ממחלות אלרגיות, אסתמה, מחלות ראומטולוגיות וכדו', נוטלים לעיתים תרופות שמכילות הורמונים קורטיקוסטרואידים. שילובן עם אלכוהול מחמיר משמעותית את תופעות הלוואי של הקורטיקוסטרואידים, וכן גורם לדימומים, מעלה את לחץ הדם לרמות מסכנות חיים, מדכא את מערכת העצבים המרכזית וגורם להצפת הדם בהורמון אלדוסטרון .

כמובן, יתכן שאלכוהול ידכא את השפעתה של תרופה הורמונלית, היא פשוט לא תעבוד והחולה ירגיש בהתאם. זה מה שקורה, למשל, לנוטלים הורמונים עבור בלוטת התריס.

למקבלי אינסולין שתיית אלכוהול עלולה לגרום לתרדמת (coma) ולמוות.

אל תשכחו:

אין איבר או מערכת בגוף שלא נפגעים מאלכוהול מכל סוג שהוא, "חלש" או "חזק", ומכל כמות, בין אם מדובר בכוסית קטנה או בבקבוק שלם. לא קיימת כמות לא מזיקה של אלכוהול, לא קיים סוג לא מזיק של אלכוהול. מדובר רק בגודל הנזק.

בשורה תחתונה: אם אתם רוצים לצחוק - אל תשתו.

יהודים תמיד נבדלו בין עמי הארצות ביכולתם לשמוח ללא אלכוהול.

תוכלו למצוא מידע על שיטות אבחון וטיפול עממיות בספר "יפה, בריאה ולא מורעלת".

לשאלות והזמנת ספרים יש לפנות למייל: yaeltuk@gmail.com

ד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD),

מחברת הספרים "בריאות האישה ברפואה המשלימה",

"בריאות הגבר ברפואה המשלימה"

"סיפורים מהקליניקה",

"אסטרולוגיה לכל עת"

"קל להיות בריא"

"יפה, בריאה ולא מורעלת"

"הפתגם לא משקר"

קרדיט: ייצור אלכוהול - איך נוצר האלכוהול?

מהי הדרך היעילה להפחתת שומן תוך בטני עמוק בכרס?
נשיא המדינה המריא הבוקר לועידת האקלים
עזרה זדונית: מחקר חדש מגלה - כך "נעזור" לאדם שאנו מקנאים בו
איך לחסן הגוף מווירוסים? חובה לכל אדם
חוקרים פיתחו אלגוריתם הקורא את ה-DNA שלנו כשפה אנושית
משה ליאון לטובת שמירת צביון נקי לעיר ירושלים
מדהים: כך תתאפשר הפרדה מדויקת של חלקיקים ננומטריים
נעליים מודפסות בתלת מימד? חיבור בין החברות יאפשר חדשנות מדהימה
תחזית איומי הסייבר לשנה הבאה: מתקפות הסייבר מכוונות לכל היעדים
מיומנויות למידה או חשיבה במתמטיקה