במפלגות החרדיות מעריכים: לנתניהו אין סיכוי להרכיב ממשלה

סיקור תמונת המצב העכשוית מהפלונטר הפוליטי המאיים על כנסת ישראל מזה כשנתיים ימים

במפלגות החרדיות מעריכים: לנתניהו אין סיכוי להרכיב ממשלה

במפלגות החרדיות הולכת ומחלחלת בימים האחרונים ההערכה כי לבן בריתם, ראש הממשלה בנימין נתניהו, אין סיכוי להצליח במשימת הרכבת הממשלה - והם חוששים כי הממשלה שתוקם בלעדיו לא תכלול אותם.


חששן הגדול של ש"ס ויהדות התורה הוא כי התוצאה תהיה פגיעה חמורה בסטטוס קוו בנושאי הדת והמדינה ובאינטרס החרדי, כפי שהיה בין 2015-2013, התקופה האחרונה שבה היו באופוזיציה, והם שוקלים כעת למנוע זאת גם במחיר של זניחת הברית עם נתניהו ובגידה בו - אך לא להפנות את העורף לגוש הימין. מבחינת המפלגות החרדיות, המשימות הבוערות כעת הן חוק הגיוס, חוק הגיור וטיפול במצוקת הדיור ובענייני רווחה נוספים של המגזר.


ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה רמז לאחרונה כי מפלגתו עשויה לפעול להקמת ממשלה בראשות ח"כ מהליכוד שאינו בנימין נתניהו - אם זה לא יצליח להרכיב בזמן הקרוב ממשלה בראשותו. בפאנל פוליטי שקיים אמר אשר כי "אנחנו לא מתערבים למפלגות אחרות מי יעמוד בראשן, אבל אנחנו לא מתכוונים לחכות לרגע האחרון של ימי המנדט ולתת לבנט או אחרים להפתיע אותנו". לדבריו, אם הוא וחבריו לא יראו התקדמו במאמציו של נתניהו לגבש קואליציית ימין הזוכה לתמיכה של 61 ח"כים - "נשב ביחד ונחליט מה עושים".

סיעת יהדות התורה

גורם ביהדות התורה הוסיף כי לקראת תום 28 הימים שהקציב נשיא המדינה לראש הממשלה לעניין הם ידרשו מנתניהו הבהרות, ו"אם לא נתרשם שיש לו סיכוי להקים ממשלה - יכול להיות שנעשה לזה סטופ".

נזכיר כי במפלגות החרדיות זעמו על נתניהו על התערבות לא הוגנת, לדבריהם, בחלוקת הקולות בתוך גוש הימין. בימים האחרונים שלפני הבחירות, במסגרת בליץ הראיונות המסורתי, הופיע ראש הממשלה בכלי התקשורת החרדיים וקרא להצביע דווקא לסמוטריץ'. בש"ס וביהדות התורה התאכזבו מכך שנתניהו לא התאמץ גם בשבילן, ואף רתחו במיוחד כאשר פנה לקהל הטבעי שלהן ורמז כי ההצבעה לסמוטריץ' עדיפה משום שמפלגותיהן במצב טוב יותר משלו והן אינן נמצאות כמותו באזור הסכנה.

סגן שרת התחבורה, אורי מקלב מיהדות התורה, אמר אחרי הבחירות ל-ynet כי אכן יש "תרעומת" על ראש הממשלה, ש"עשה דבר שלא יעשה ושלא קרה אף פעם, ולמעשה העצים ביקורת לא מוצדקת שאיתה התמודדנו מול הבוחרים שלנו". לדבריו, "נקלענו למערכת בחירות לא פשוטה", כאשר חרדים רבים מהבייס כעסו על אירועים נקודתיים בתקופת הקורונה, שבהם נציגיהם בממשלה ובכנסת לא תפקדו כראוי בעיניהם, ושקלו בגלל זה להצביע לסמוטריץ' - ונתניהו ניצל זאת לרעה כדי לחזק את הציונות הדתית.

בכפוף לרביזיה: ח"כ אלכס קושניר נבחר ליו"ר ועדת הכספים הזמנית
כחול לבן: שלושה חברי כנסת חדשים מצטרפים
סופית: גפני יודח מוועדת הכספים
ח"כ מעוז: הרובע המוסלמי הוא לא מוסלמי - זהו חלק מחלקיה של ירושלים
הכוורת של ראש הממשלה: מינויים ראשונים בלשכה
גזרות ממשלת השמאל: אין חוקים חדשים במשך חודש
סמוטריץ' משיב האם בדיעבד עדיף היה להקים ממשלת ימין שתישען על רע"מ
שי מימון התפטר מימינה "לא אפנה עורף לחבריי ממשפחות השכול"
"אני שואף להפוך את המקום הזה למשרד לענייני דת ומדינה"
סיעת ש"ס התכנסה לתפילה בקברו של מרן הגר''ע יוסף זצ''ל