קורונה: המבקר והיועמ"ש גיבשו נוהל סודיות

חוששים מהדלפות? לקראת הדו"ח על ניהול הקורונה: במשרד המבקר הוחתמו על הנוהל החדש • העובדים: "נעלבים מחוסר האמון"

קורונה: המבקר והיועמ"ש גיבשו נוהל סודיות מתניהו אנגלמן במחלקת קורונה של הדסה עין כרם

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, נפגש לאחרונה עם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, עקב בקשות של פקידי ציבור בכירים וכן של בכירים במערכת הפוליטית, להופיע בפניו בטרם יפרסם משרד המבקר את הדו"ח על התנהלות הקורונה.

החשש הוא כי ממצאי הביקורת יודלפו, וזאת לפני שיגובשו מסקנות כלשהן לגביהם. היועץ הציע למבקר לאמץ נוהל המחייב את עובדי הביקורת שיעסקו בעניין לחתום על הליך שמירת סודיות. כידוע, מבקר המדינה שוקד בימים אלו, בין השאר, על דו"חות העוסקים בניהול הקורונה. גורמים במשרד מבקר המדינה אומרים כי דו"חות אלו צפויים להתפרסם בחודשים הקרובים לציבור. לקראת פרסום הדו"חות ולנוכח מקרים בעבר, שבהם הודלפו פרטים ממצאי הביקורת בטרם אושר פרסומם, החליט מבקר המדינה לאמץ את נוהל היועמ"ש.

ל"ישראל היום" נודע כי לפני כחודשיים ביקש מבקר המדינה להיפגש עם היועמ"ש לממשלה והתרעם בפניו על ההדלפות ממשרדו וביקש את עצתו. בפגישה זו הציע היועמ"ש את הנוהל. עוד נודע כי לפני כשבוע החליט מבקר המדינה לאמץ את הנוהל והנחה את מנהליו להחתים את עובדי הביקורת הרלוונטיים. הבקשה גרמה לתסיסה בקרב העובדים, אשר התלוננו כי הדבר משדר חוסר אמון כלפיהם, וחלקם אף סירבו לחתום על המסמך. אחד מהם אף טען כי הנהלת המשרד מושחתת, וכי כל עוד לא תשנה את דרכיה הוא יפנה ליו"ר הכנסת בדרישה לחקור התנהלות לא תקינה של הנהלת המשרד.

חשש המבקר מגיע משום שבכמה מקרים בעבר הודלפו מתוך משרד המבקר ממצאי ביקורת שהיו בשלבי טיוטה, דוגמת דו"ח הגירעון שעסק בבכירי משרד האוצר ודו"חות נוספים הקשורים למימון בחירות ופריימריז של מתמודדים ברשימות לכנסת, דבר שפגע קשות בהליך הביקורת.

כזכור, מבקר המדינה פרסם לפני כחצי שנה דו"חות ביניים שעסקו בכמה היבטים במשבר הקורונה, שבהם דו"ח שעסק במשרד החינוך בדגש על היערכות ללמידה מרחוק, דו"ח שעסק ברשות המסים ובטיפול בהחזרי המס, ודו"ח שעסק ביעילות השימוש באיכוני השב"כ של מאומתי קורונה. במשרד מבקר המדינה עוסקים בימים אלו בשלל נושאי ביקורת, שבהם דו"ח על אירוע מירון, וכן בסיום דו"חות הקורונה.

ממשרד מבקר המדינה נמסר: "בהתאם לחוק מבקר המדינה, חל איסור מוחלט על מסירת ממצאי ביקורת שלא פורסמו לציבור והדבר מהווה עבירה פלילית. משרד מבקר המדינה רואה חשיבות רבה בקיום הליך ביקורת תקין. מעבר לכך, משרד המבקר לא מתייחס להליכים פנימיים כאלה או אחרים".

ועדת החוקה אישרה את הארכת התו הירוק
צפו: כשאפי מנסה להירדם בסוכה
בעוד שבוע: כך ישתנו ההגבלות על הטיסות לחו''ל
אושר: פטור מבדיקת PCR למחלימים מקורונה ב-3 החודשים האחרונים
תיעוד של ערב חג: שוק ארבעת המינים בקרית גת • גלריה
לקראת סוכות: בקיבוץ עין גב האיצו את קטיף הלולבים
עשרות אלפי חבי בידוד יחלו לקבל מסרונים מהמשטרה
עוקץ מהכלא: כך שדד האסיר קשישים מתאו בכלא
צפו: השוטרים הורסים סוכה וגורמים למהומה במאה שערים
לאחר שהדף שמאלנים: חייל נחקר על ידי צה''ל