תיעוד דרמטי: חמוש בגרזן ניסה לפרוץ לבית כנסת באוקראינה

תקרית אנטישמית באוקראינה: אדם חמוש בגרזן ניסה לפרוץ לבית כנסת בעיר מריאופול באוקראינה. מאבטח בית הכנסת נאבק בתוקף עד שנמלט

תיעוד דרמטי: חמוש בגרזן ניסה לפרוץ לבית כנסת באוקראינה הגרזן של המחבל

חמוש בגרזן ניסה לפרוץ לבית כנסת

בית הכנסת שהותקף

תקרית אנטישמית באוקראינה: אדם חמוש בגרזן ניסה לפרוץ לבית כנסת בעיר מריאופול. המאבטח בכניסה נאבק בתוקף עד שנמלט. במקום שהו רב בית הכנסת ושלושה מתפללים. שגריר ישראל באוקראינה יואל ליאון: אמר לכאן חדשות "מדובר במתקפה אנטישמית, בישראל מקווים שהמשטרה המקומית תמצא את החשוד"


האירוע התרחש בסביבות השעה 9:30 שעון אוקראינה, אז הגיע הגבר חמוש בגרזן לבית הכנסת בעיר וניסה לפרוץ למקום. עד כמה שידוע, לאיש אין רקע מוקדם למקום ולא ברור מדוע החליט לשים כמטרה את המתחם.


"בדרך כלל אין אנשים ביום שלישי בבית הכנסת בגלל הקורונה, אבל הייתי שם במקרה", שחזר הרב מנחם מענדל כהן, שליח חב"ד בעיר, את מה שהתרחש ל'ישראל היום', "בסביבות תשע וחצי שמעתי את הדלת נפתחת ואת המחבל שואל את המאבטח אם יש מישהו בשם אנדרי במקום. השומר ענה לו שלא, ואז המחבל הוציא גרזן חד והתחיל לתקוף אותו".המאבטח בן ה-50 רץ לחדר האוכל כדי להתגונן באמצעות כיסא, כשהמחבל דולק אחריו ומכה בו באלימות בראשו ובידו, גורם לחתך בראש ולשבירת ידו. לאחר מכן השניים נאבקו והמאבטח הצליח לדחוק אותו לכיוון היציאה ולהפיל מידו את הגרזן.


בינתיים, הרב כהן נמלט דרך יציאת החירום, וירד למכוניתו, שם תיעד באמצעות מצלמות רשת את המאבטח נאבק במחבל ומצליח להדוף אותו. "אני לא יודע איך הוא לא הרג את השומר. כנראה שהוא הצליח להדוף את הגרזן עם היד". המחבל ברח מהמקום, לא לפני שזרק שני כלי זכוכית מלאים בחומר לא מזוהה, ייתכן שצואה, על חלון ועל דלת המתחם. "ניסיתי לעקוב אחריו עם הרכב אבל בשלב מסויים הוא גישש בשקית שבידו וחששתי שהוא נושא סכין. הוא נעלם בין הבתים". המאבטח פונה לבית החולים לאחר האירוע ונחבש. "האירוע נגמר בנס בלי הרוגים"


המשטרה העירונית הגיעה למקום וגבתה עדויות מהשכנים. לדברי הרב כהן אין ספק שמדובר באירוע אנטישמי. "הוא לא קרא קריאות אנטישמיות אבל הוא כן בירר שמדובר בבית כנסת. הוא ידע לאן הוא בא וידע לבוא מוכן", מבהיר הרב. הוא שיבח את המשטרה העירונית על כך שפעלו כנדרש באירוע. "אני מאמין שימצאו את המחבל. אני חושש קצת שהאירוע ירתיע את היהודים המקומיים מלהגיע לבית הכנסת. יש כאן פעילות מאוד ענפה. אני לא רוצה שיהודים יחששו לשקול להגיע לבית כנסת. זו הייתה המטרה שלו".


הרב כהן הודה לרב יעקובס, הרב הראשי של הולנד, שסיפק סיוע ודאג לאבטחה לפני מספר שנים במקום, בעוד המלחמה בין אוקראינה ורוסיה התנהלה במלא עוזה וביקש למסור מסר קריטי לקהילות ברחבי אירופה: "תקפידו שהדלת תהיה סגורה, שיהיה מאבטח בכניסה, דלת חירום ומצלמות. זה קריטי. רק אחר כך, כשראיתי את הגודל של הגרזן הבנתי מה כמעט התרחש. חסדי השם".


צפו: כיצד התנין בוקע מהביצה?
ח"כ משה אבוטבול ביחס ליהודים בתימן: "היהודים שם חיים בפחד נורא ואיום"
ארצות הברית: שני אסטרונאוטים ששבו מתחנת החלל נחתו בהצלחה - צפו
ציפורים עם סנפירים של דג עפות בתוך המים
צפו בנוף ממעוף הנשר:
צפו ביגואר תופס תנין:
בד"ה: הגבאי, הרה"ח רבי אליעזר קויפמאן
שר הביטחון והמודיעין האיראני עלאווי: חדרנו למוסד ול-CIA
קפריסין: שני ישראלים נתפסו מפרים בידוד נעצרו ויישפטו
בארא פארק: חבר מארגון השומרים שנדקר אתמול - ברוך ה' מחלים וכבר חזר הבייתה