המהפך של צפת בתוך חמישה ימים: מעיר מאדומה לצהובה, על הגבול לירוקה!

המאבק בקורונה נמשך והמהפך של צפת מעיד עד כמה העברת הסמכויות לרשויות המקומיות יכל לסייע ולקצר את התהליכים הסבוכים במאבק נגד התפרצות הנגיף

המהפך של צפת בתוך חמישה ימים: מעיר מאדומה לצהובה, על הגבול לירוקה! גרף צפת מעודכן 14.10מתחמי בדיקותישיבת הערכות עם המשטרההמוקד המיוחדראש עיריית צפת שוקי אוחנה

לפני פחות משבועיים החליט ראש עיריית צפת שוקי אוחנה על מעבר לטיפול עצמאי של עיריית צפת בנגיף הקורונה. לאחר שהבין כי משרד הבריאות חדל מלבצע חקירות אפידמיולוגיות ולפרסם את מסלולי הנדבקים וברגע שראה איך עירו הופכת לאדומה יותר ויותר החליט אוחנה על שינוי השיטה וטיפול אישי בנושא.


בתוך 24 שעות הקימו בעיריית צפת מוקדים ייעודיים לטיפול בכל הנושאים: חקירות אפידמיולוגיות אישיות, פרסום מסלולים ברשתות החברתיות, קבוצות הוואטסאפ ואפילו בהודעות קוליות לטלפונים הכשרים, מוקד מיוחד שפונה לכל אחד מהחולים המאומתים ובודק האם יש צורך בסיוע, קניות, תרופות וכו', שירותי הרווחה המשיכו הפעילות מול הקשישים ונתמכי הרווחה, יחידת הפיקוח תוגברה, הגבירה את הסיורים והאכיפה בשטח ופעילות ההסברה נמשכה סביב השעון לכל המגזרים המרכיבים את האוכלוסייה בצפת. כמו כן מידי יום עובר כרוז בשכונות עם הנחיות מפורשות, חוברות הסברה מחולקות מדלת לדלת והערכות מצב מתקיימות מידי יום. התוצאה: מעשרות חולים חדשים מידי יום ל3 בלבד ביממה האחרונה (יחס הבדיקות החיוביות עומד על 2.97% בלבד- הרבה מתחת לממוצע הארצי) ובתוך חמישה ימים מעיר אדומה מאוד, הפכה צפת לעיר צהובה שעל פי הערכות תהיה ירוקה תוך 48 שעות בלבד!. אגב, בצפת שמרו בפינצטה על האוכלוסייה המבוגרת והעיר שהייתה הראשונה להקצות שעות נפרדות לאוכלוסייה המבוגרת ברשתות המזון ממשיכה לבצע זאת עד היום והתוצאה? 2 חולים בלבד מעל לגיל 80.נכון, יש סיפורי הצלחה רבים מכל רחבי הארץ אך ההצלחה של עיריית צפת משמעותית הרבה יותר נוכח הרכב האוכלוסייה בבירת הגליל. בצפת חיים כ 40,000 תושבים המורכבים מציבור מסורתי, חילוני, חרדי, עולים חדשים מרוסיה אתיופיה, כ-3,000 אנגלוסקסים ואפילו שכונה מוסלמית. ההרכב המיוחד של צפת מציב אתגר גדול במיוחד שגם אותו הצליחו לנצח בעיריית צפת. אגב, איך התמודדו בצפת עם היתכנות ההדבקות בתי הכנסת? פשוט חילקו הצללות וסייעו לכל קהילה לייצר 'בית כנסת חיצוני', גם בחגי תשרי וגם בימים שלאחר מכן.


ראש עיריית צפת שוקי אוחנה ציין: "כבר תקופה ארוכה שאני פונה לכל הגורמים הרלוונטיים בממשלת ישראל ומבקש- תנו לנו, כל ראש רשות בעירו, לנהל את המאבק. אנחנו יודעים מה נכון לעיר שלנו. כאשר זה לא קרה וראיתי איך המצב הולך ומחמיר החלטתי לבצע את הכל כאן בצפת באופן עצמאי יחד עם עובדי העירייה ושיתוף פעולה מדהים של התושבים. אך המשימה לא הושלמה, המטרה לנקות את צפת מנגיף הקורונה שכבר למדנו כי ההתפרצות שלו מהירה מאוד, אנחנו חייבים להמשיך ולהקפיד".

בשורה למתמודדי הנפש: לראשונה - פסיכיאטר בוועדת סל התרופות
כיצד להתמודד עם רשלנות רפואית בניתוחים?
ערב כיפור: רבני בתי ההוראה 'המאורות' במוקד ההלכתי עם הרופאים
לראשונה: ריאה של מחלים מקורונה הושתלה בחולה
נסייני החיסון: גם התחסנו וגם לא קיבלו תו ירוק
המדינה משלמת, אך החולים לא מקבלים תרופה
"אל תהססו לשאול את הרופא את השאלות שמטרידות אתכם"
בית החולים בנהריה רכש רובוט ניתוחי - משרד הבריאות לא מאפשר הפעלתו
דיווח: משרד הבריאות יחייב את המחוסנים בבידוד
מחר בבוקר: בתי החולים הציבוריים ישביתו את כל חדרי הניתוח