שקד: "אבו מאזן משלם כספים למחבלים שרוצחים יהודים"

שרת הפנים, איילת שקד: "ראש הממשלה לא ייפגש איתו ולא מתכוון להיפגש איתו"

שקד: "אבו מאזן משלם כספים למחבלים שרוצחים יהודים" יו

הבוקר בכנס ה-20 של המכון למדיניות נגד טרור באוניברסיטת רייכמן שרת הפנים, איילת שקד התייחסה למפגש ראש הממשלה עם נשיא מצרים א-סיסי ואמרה: "הפגישה של ראש הממשלה עם א-סיסי הייתה מצוינת והתמקדה בין היתר בשיתופי הפעולה בין ישראל למצרים. זה אבסורד אבל אין כמעט סחר בין ישראל למצרים, דבר שכדאי לתת עליו את הדעת".

"בנוסף, התמקדה הפגישה בסוגיית עזה ומעבר רפיח ונוצרה תשתית ליחסים מאוד טובים. בעניין אבו מאזן דעתי ידועה ולא השתנתה - אבו מאזן משלם כספים למחבלים שרוצחים יהודים, הוא תובע את חיילי צה"ל ומפקדיו בהאג. ראש הממשלה לא ייפגש איתו ולא מתכוון להיפגש איתו", קבעה.

עוד ציינה: "תפיסתי בעניין הפלסטיני היא ידועה, אני בעד פיתוח אזורי התעשייה המשותפים ביהודה ושומרון, ככל שהמצב הכלכלי שם יהיה טוב יותר לכולם יהיה טוב יותר".

בנוגע לסוגייה הביטחונית אמרה שקד: "עד עכשיו ראינו כי דווקא בנושאים הביטחוניים יש פחות או יותר הסכמה בעיקר מצד ראש הממשלה, שר הביטחון והקבינט. עד עכשיו לא נדרשנו לבחון את הסוגייה הזו".

שרת הפנים תקפה את הממשלה הקודמת: "אנחנו רק שלושה חודשים בממשלה עם ירושה מאוד קשה שקיבלנו, הן בתחום האיראני, הן בגזרה הצפונית - עם פרויקט טילים מדויקים שהם מייצרים, שזה כמובן קו אדום של מדינת ישראל, ובעזה, החמאס גם אחרי שומר חומות לא מספיק מורתע. בסופו של דבר נדרש לעימות בדרום ברצועת עזה".

עוד טענה כי: "היום על כל בלון וכל עפיפון מגיבים עם תקיפות של צה"ל ברצועת עזה - דבר שלא ראינו בעבר. המצב ברצועה מאוד נפיץ ויש מכלול אינטרסים וסיבות וישראל תפעל בזמן שיתאים לה ולא לחמאס. אנחנו אמרנו באופן חד משמעי שבכל הקשור למהלכים הביטחוניים, אם נצטרך ללכת לעימות או מערכה אנחנו נלך, אם בעקבות זה לא תהיה ממשלה אז לא תהיה ממשלה".

בהקשר לאירועי הפשיעה בערים המעורבות אמרה שקד: "זה אירוע קשה ומטלטל. הבעיה המרכזית והגדולה ביותר היא בערים המעורבות, יש שם גם בעיה לאומנית קשה, לאומית קשה וגם פלילית. הממשלה לקחה את הפשיעה בחברה הערבית כיעד למיגור. הוקמה ועדה שגם אני חברה בה וגם שר המשפטים שהיה פה קודם, כל אחד פועל בתחומו כדי לטפל בבעיה".

שרת הפנים חשפה כי ארגוני הפשע מקבלים כספי מדינה: "ארגוני פשיעה בחברה הערבית מקבלים כספי מדינה, אני פועלת עכשיו לבניית מנגנון שלא יאפשר לעשות את זה. ישנם ראשי ערים ומנכ"לים בחברה הערבית שחלקם מאוימים. זו באמת משימת לאומית מאוד משמעותית ואני מאוד מקווה שנצליח להביא שינוי בעניין הזה, הפשיעה והנשק הבלתי חוקי מתערבבים, בניגוד למה שהיה בעבר, ראש הממשלה הכניס את השב"כ לסיפור והיום השב"כ מעורב".

בהקשר לבריחת המחבלים מכלא גלבוע והאפשרות לעונש מוות למחבלים אמרה שקד: "אני כבר שנים עם דעה מאוד עקבית שאומרת: מקרים קיצוניים כמו הרוצחים של משפחת פוגל – דין רוצחים כאלה הוא עונש מוות. הבריחה של המחבלים הפלסטיניים חשפה שרשרת של מחדלים, לא מחדל אחד ולא כשל אחד, אלא שורה של כשלים, שטוב עושים ראש הממשלה והשר לביטחון הפנים שמקימים ועדת חקירה ממשלתית".

עוד ציינה: "מהבריחה הזו צריך ללמוד ולשנות הרבה מאוד דברים. תנאי הכליאה זה נושא שכבר עשרות שנים דנים בו, כאשר השר לביטחון פנים היה ארדן הוקמה ועדה ציבורית שדנה בנושא הזה, לצערי לא נערך שום דיון בקבינט על הדו"ח הזה. צריך לקחת את הדו"ח שהם הכינו אז ולדון עליו ולראות מה צריך לשנות".

שקד התייחסה לחוק הלאום אמרה: "אני לא חושבת שהחברה הערבית עוסקת בחוק הלאום. החוק אומר דבר הכי פשוט וטריוויאלי והוא שמדינת ישראל היא בית לעם היהודי ויש שוויון אזרחי לכולם. אני נפגשת כל הזמן עם ראשי רשויות בחברה הערבית, אנחנו מנסים לקדם שם בנייה על מנת שיוכלו לפתח את הערים".

עוד ציינה כי: "כולם רוצים להתעסק בסוגיות האזרחיות, יש שם בעיה קשה מאוד של אלימות ופשיעה, חלקם מאוימים, אפילו שלא נאמר משלמים סוג של פרוטקשן. צריך לשחרר את החברה הערבית מהלפיתה של משפחות הפשע ואני בהחלט חושבת ומאמינה שצריך לחתור לשילובם בחברה".

בנוגע לילודה בחברה הערבית אמרה: "שיעור הילודה של החברה הערבית זהה לשל החברה הישראלית. גם ביהודה ושומרון, אין איזה גידול אדיר בחברה הערבית. כמו שהיום מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, בעזה יש להם גם סוג של מדינה, אמנם היא נשלטת על ידי ארגוני טרור אבל היא סוג של מדינה. ביהודה ושומרון צריך להחיל ריבונות על שטחי C ובשטחי A,B יש להם אוטונומיה ותישאר להם אוטונומיה מלאה. לא צריך לאחד את הכל למדינה אחת, אפשר בעתיד לחשוב לחיבור על ירדן, היום זה נשמע מופרך, אבל דברים שנשמעו לנו מופרכים קורים היום במציאות. במתכונת הזו נשמר הרוב היהודי במדינת ישראל ומדינת ישראל צריכה להמשיך להיות יהודית דמוקרטית וחזקה".

פיר הבריחה מכלא גלבוע

בהקשר לאפשרות של מלחמת לבנון שלישית אמרה: "אם תהיה מלחמה עם לבנון או עימות גדול בצפון, נהיה במציאות שלא הכרנו. יש שם כמות מטורפת של טילים, כ-150 אלף טילים, יש שם גם את נושא הטילים המדויקים, שמבחינת מדינת ישראל זה קו אדום. עימות בצפון זה משהו שעוד לא הכרנו, צריך לדעת שיש רשויות קרובות יותר לגבול ורחוקות יותר, אבל עימות כזה יתפוס את כולם. אנחנו כרגע מאיצים ועובדים לעידוד תמ"א 38 כדי שיבנו יותר ממ"דים ויחוזקו מבנים. חשוב שמדינת ישראל תיערך לכך שלכל אזרח יש או ממ"ד או מקלט. יש רשויות שמוכנות יותר ויש פחות. במידה ויהיה עימות בצפון - כל המדינה תהיה תחת איום טילים".

שקד התייחסה למטרותיה כשרת פנים ואמרה: "המשרד הזה הוא מרתק, חולש על המון מתחומי החיים של האזרחים. אוכלוסין והגירה הם בעיניי המפתח למדינת ישראל, הם המפתח לשמירה על מדינת ישראל. בנושא הזה עמדותיי ידועות ואני פועלת להוציא שוהים בלתי חוקיים. מבחינת הרשויות המקומיות האידיאולוגיה שלי היא להעצים אותן ולפתח אותן. מבחינת תכנון, שר השיכון, שר האוצר ואני מטפלים בבעיה הכלכלית הכי קשה בישראל - מחירי הדיור. שנתיים של שיתוק פוליטי הביאו למעט התחלות בניות חדשות. אנחנו מייעלים את הליכי התכנון, במטרה לקצר ולפשט אותם, חידשנו את הותמ"ל – ועדה שאמורה לזרז את הליכי הבנייה. פועלים להסבת בנייני משרדים למגורים כדי שהצעירים יוכלו שתהיה להם דירה, דבר שהוא לא מובן במציאות העגומה שהגענו אליה".

זירת הנפילה של הרקטה  ליד קרית שמונהבנט בביקור במצרים אתמול
הקונגרס אישר סיוע למימון כיפת ברזל
"צריכים לקבוע לאיראן לוח זמנים סופי"
סיכום חדשות החג: הכותרות שלא כדאי שתפספסו
"הקצין יינזף פיקודית על ידי מפקדיו"
צפו: תיעוד מעצר שני הנמלטים מכלא גלבוע מקסדת הלוחמים ומהאוויר
חשיפה: כישלון במשא ומתן על חילופי האסירים בין חמאס לישראל
בנט על תפיסת המחבלים: "את מה שהתקלקל - אפשר לתקן"
לאחר שבועיים: נתפסו שני המחבלים הנמלטים מכלא גבלוע
לאחר אינספור פריצות - הפורץ הסדרתי לחנויות נלכד על חם
בנט: אצא למבצע צבאי לעזה אם נצטרך גם עם הקואליציה הזאת