הקול או כלום: הקולות העלולים לתקוע את הממשלה

בבחירות הקרובות מפלגות רבות בשמאל ובימין יתחרו על מעט מצביעים • התוצאה העגומה: ללא איחודים - אובדן הקולות יהיה דרמטי עד חוסר יכולת הכרעה

הקול או כלום: הקולות העלולים לתקוע את הממשלה נתניהו עם ליצמן ודרעי

אם יש לקח אחד ששלוש מערכות הבחירות האחרונות לימדו אותנו, הרי הוא הצורך בהקטנת מספר הרשימות הרצות מכל צדדי הקשת הפוליטית. כך מפרסם אסף גולן בישראל היום.

כפי שהתפרסם מעל 'בימה' זו, ח''כ אייכלר קבל על המציאות העגומה הגורשת באופן ישיר לקריסת הממשלה: "אפשר להסביר טכנית, הפרלמנט הישראלי מורכב מפאזל של מפלגות, כל אחד יכול להיות שותף בעשייה הציבורית, על ידי שיש מפלגות קטנות וגדולות. העלאת אחוז החסימה יצרה גושים גדולים שלא יכולים להתחבר. הגושים האלו פוגעים ונוגחים בספינה שנקראת מדינת ישראל. כך גם יהיה אחרי הבחירות הבאות אם אחוז החסימה לא ירד".

ריבוי הרשימות גורם לאובדן אדיר של קולות, לירידה באמון במשילות של הכנסת ולא פעם גם למצב שבו אין יכולת הכרעה בין הגושים. גרוע מכך, לפי מצב הפוליטיקה הישראלית כרגע, לא מופרך לחשוב כי מהר מאוד נמצא את עצמנו דוהרים לקראת הבחירות לכנסת ה־25.

הבה נראה זאת מבחינת המספרים: כאמור, במהלך השנה וחצי האחרונות היו לנו שלוש מערכות בחירות צמודות, אולם מה שבולט הוא העובדה שבבחירות לכנסת ה־21 ירדו לטמיון 366 אלף קולות כשרים. המשמעות של העובדה הזו מדהימה, מכיוון שבבחירות לכנסת ה־21 מספר הקולות שנדרשו למנדט עמד על 32,860 קולות. במילים אחרות, בבחירות ההן הלכו לאיבוד במפלגות שלא עברו את אחוז החסימה כ־11 מנדטים.

חישוב פשוט של מפלגות הימין שלא נכנסו, ימינה וזהות, מלמד כי טכנית, לו היה איחוד בין הרשימות האלו והן היו רצות ביחד, היתה מכהנת בישראל כיום ממשלת ימין עם רוב של כ־70 מנדטים בכנסת. הדבר היה גם מאפשר לה לחוקק בקלות חוקי יסוד, זאת ללא צורך בתמיכתו של אביגדור ליברמן, שככל הנראה היה מצטרף גם כן. קשה למעשה לדמיין את ההשפעה על מדינת ישראל של הפיצול שהתחולל בבחירות אלו בכל הנוגע לימין.

הפקת לקחים חלקית
בכל הנוגע לבחירות לכנסת ה־22, נראה כבר כי חלק מהמפלגות הפיקו את הלקחים והתאחדו. במילים אחרות, ההתאחדות של אורלי לוי־אבקסיס והריצה שלה במפלגה יותר גדולה, וכן האיחוד בימין, גרמו לכך שאובדן הקולות ירד ל־126 אלף קולות בלבד.

כשליש ממערכת הבחירות הראשונה. בכנסת הזו מנדט אחד היה שווה כ־35 אלף קולות, כלומר מ־11 מנדטים האובדן ירד למציאות של 3.5 מנדטים בלבד. אולם כשמפלחים את הקולות האלו, מתברר כי 2.9 מנדטים אבדו לימין בגלל עוצמה יהודית ותנועת צומת. כלומר, בפועל, גם בסיבוב הזה התיקו הפוליטי בישראל נגרם בגלל פיצול בימין.

לעומת זאת, כשבוחנים את סבב הבחירות השלישי של הכנסת ה־23 שהתפזרה כעת, נראה כי שני הצדדים הפיקו את הלקחים, אולם עדיין הימין איבד בסופו של דבר 24.5 אלף קולות.

בכל אופן, שלוש מערכות הבחירות הצמודות לימדו את שני המחנות להקטין למינימום את אובדן המנדטים שלהם. עם זאת, כעת, לקראת הבחירות לכנסת ה־24, מתחולל כאוס של ממש במערכת הפוליטית בישראל, שעלול לייצר מציאות של אובדן קולות ענק ואי יכולת הכרעה.

אפשר לראות זאת על רקע שלל הפיצולים שכוללים, נכון לכתיבת שורות אלו, את כחול לבן, תל"ם, מרצ, העבודה, מפלגתו של חולדאי, מפלגתו של זליכה, מפלגתו של גדעון סער, ליברמן, הליכוד, יש עתיד, מפלגתו של עפר שלח, המפלגות הערביות והחרדיות ומפלגות הימין ימינה, תקומה ועוצמה יהודית.

במילים אחרות, לו הבחירות היו היום, אובדן הקולות היה עצום - הרבה יותר מ־300 האלף של הבחירות לכנסת ה־21. מציאות זו עלולה להוביל להקטנת הלגיטימציה של הממשלה או להגדיל את הגיוון הפוליטי עד כדי כישלון בהרכבת ממשלה והליכה לבחירות נוספות.

אדלשטיין נגד חולדאי: "עושה פוליטיקה על חשבון בריאות הציבור"
נתניהו: "מה לי ולו?"
סיכום חדשות השבת: הכותרות שלא כדאי לפספס
מירי רגב לסער: "התחנפת ואז נטשת - ברוך שפטרנו!"
ליברמן מציג: סרטון תעמולה נגד החרדים • צפו:
העליון קבע: יתקיימו פריימריז לראשות העבודה
דבר תורה לפרשת וארא מח"כ בוסו • צפו
נתניהו: “החרדים וסמוטריץ’ עושים מה שאני רוצה”
המפלגה שהולכת לכבוש את הציבור הערבי? תוצאות הסקר
תקווה חדשה: הקונסול דני דיין מצטרף