ממתק לשבת: פרשת במדבר עם הרב נחמיה וילהלם

כמידי שבוע, הרב נחמיה וילהלם, שליח חב"ד בעיר בנגקוק בתאילנד, מגיש ווארט על הפרשה בלשון קלה ומרתקת שתוכלו להעביר בעצמכם בשולחן השבת

ממתק לשבת: פרשת במדבר עם הרב נחמיה וילהלם

ממתק לשבת פרשת במדבר

היה פעם בעל מפעל של נעליים שרצה להרחיב את עסקיו. הוא שלח אחד ממנהליו לאפריקה כדי שיסקור שווקים חדשים לייצוא.


המנהל הגיע ליבשת לאחר שבועות של הפלגה, ירד מהאנייה וראה שכל התושבים הולכים יחפים ולא יודעים מהן נעליים. הוא מיד חזר ואמר לבעל המפעל: "הגעתי לשם, ראיתי שאף אחד לא יודע מה זה נעליים, אין פה סיכוי למכור אפילו זוג אחד ".


בעל המפעל לא התייאש ושלח עוד מנהל, המנהל השני הגיע לקצה השני של היבשת, ירד מהאנייה, ראה שכולם יחפים ומיהר לכתוב מברק לבעל המפעל: "לאף אחד אין כאן נעליים, יש פה פוטנציאל אדיר למכור מיליונים של זוגות. התחלתי כבר במגעים ראשונים".


פרשת השבוע מתחילה את ספר במדבר שבו מסופר על מסעותיהם של עם ישראל במדבר, הפרשה שלנו מספרת לנו איך הקימו את המשכן בכל מקום שבו חנו בני ישראל במסעותיהם במדבר. כשרואים את זה מתעוררת שאלה איך אפשר להקים משכן במדבר שהוא מקום שממה ואין בו זכר ליהדות? ומה הצורך במשכן במקום כזה? אלא שכאן התורה מעבירה לנו מסר מאוד חשוב, פעמים רבות אנחנו מגיעים בחיינו למצבי מדבר אם זה ברמה האישית או במקומות אליהם הגענו, אם זה מדבר גשמי או מדבר רוחני, יכולה לכאורה לעלות בדעתנו מחשבה שבמדבר אי אפשר להקים משכן, או שאין צורך במשכן (כשאני בטיול מחוץ לארץ אי אפשר לשמור בדיוק כמו שאני שומר בבית, כשאני לא מושלם מבחינה רוחנית אולי אני לא יכול להשפיע על זולתי וכדומה) באה התורה ומלמדת אותנו שבכל מקום שיהודי מגיע, עליו להקים משכן ולהשרות את שכינתו של הקב"ה, עליו להבין שחייו סובבים סביב המשכן ולכן גם אם הגיע למקום נידח וגם אם הגיע לזמן קצר ונראה לו שהמקום הזה הוא מדבר גשמי או רוחני, יעשה את כל ההכנות הנדרשות כדי להקים גם במקום זה ובזמן קצר זה משכן להשם ויפיץ את אור השכינה לכל המקום.


יהי רצון שנזכה להקים משכן להשם בכל מקום בעולם ובזכות זה נזכה שהקב"ה יקים לנו את בית המקדש השלישי בקרוב ממש.


שבת שלום


הרב נחמיה וילהלם


בית חב"ד בנגקוק תאילנד

הרץ בערב שבת וכלי בידו, מה ניתן לדעת עליו? • דף היומי
צפו: כיצד לברך ולנענע את ארבעת המינים?
ההכנות האחרונות לחג הסוכות • האושפיזין • צפו
היכן מצינו שהחלפת סדר המילים שווה ממון רב? • דף היומי
ברדק: כשאפי מנסה לבנות סוכה בעצמו
מבצע "מצווה על גלגלים": סוכת האמבולנס הנודדת של מד"א חוזרת
לקראת חול המועד: היכונו לברכת הכהנים והקפות שניות בכותל
צפו: שיעורו של הגר"י רצאבי למוצש"ק האזינו התשפ"ב
מפתיע: האם כלבים אוהבים לאכול תפילין?
מסירות נפש לקיום המצוות! • חג הסוכות וברית המילה • צפו