חוק האזרחות נפל במליאת הכנסת

הלילה במהלך הדיונים האינסופיים, הוכרז חוק האזרחות כהבעת אמון בממשלה ונפל במליאת הכנסת • סמוטריץ' הגיב: "החוק הרע שהיה אמור לתת את מפתחות זכות השיבה לשקד"

חוק האזרחות נפל במליאת הכנסת

שרת הפנים איילת שקד (ימינה) אמרה בשם הממשלה, כי היא מבקשת למשוך את הצעתה המקורית להארכת תוקף הצו למשך שנה, וכי היא מבקשת להגיש לכנסת צו חדש, לפיו הצו החדש יוארך בחצי שנה.

לאור הודעת השרה, יו"ר הכנסת ח"כ מיקי לוי הודיע שהוא פותח את הדיון במליאה מחדש לדיון אישי. הודעת השרה עוררה סערה בדיון במליאת הכנסת. חברי הכנסת דרשו לעצור את הדיון.

לבסוף חוק האזרחות נפל בהצבעה לאחר שלא הושג הרוב ואף הוראת השעה אשר מונעת את איחוד המשפחות הפלסטיניות לא עבר.

ח"כ יריב לוין (הליכוד) אמר שברור שהודעת השרה נולדה כתוצאה מהסכמים קואליציוניים, שלדבריו הוסתרו מהכנסת. לוין טען, כי חלה חובה להציג את כל ההסכמים וההסדרים על מנת לקיים דיון על בסיס המידע המלא.

ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית) טוען כי הכנסת החליטה בשנת 2015, כי הצו החדש חייב להיות מונח על שולחנה של הכנסת 60 יום לפני הדיון והצבעה בצו.

לבקשת יו"ר הכנסת ח"כ מיקי לוי, שרת הפנים איילת שקד שבה לדוכן והצהירה על ההסכמים שהיא הגיעה עם סיעות הקואליציה.

השרה אילת שקד אמרה, שאין שום הסכם כתוב אולם ישנם הבנות בין סיעות הקואליציה, כפי שתמיד חברי הקואליציה מגיעים להסכמים. לדבריה, בישראל ישנם 9,000 אנשים בעלי אשרת שהייה, ו-3,500 שקיבלו תושבות. שר הפנים לשעבר אריה דרעי נתן ל-1,600 אנשים אשרת מת"ק. גם אנחנו נאשר סכום אשרות דומים שיבחנו בוועדה הומניטרית. בנוסף, לאותם בעלי אשרות, יש בעיות הומניטריות. הוועדה ההומניטרית תתכנס ותדון ב-1,600 מקרים הומניטריים.

ח"כ אריה דרעי (ש"ס) אמר, מכיוון ששרת הפנים התבססה על החלטה שלי, אני מבקש לומר שכתוצאה מעתירות שהוגשו לבית המשפט, משרד המשפטים הודיע לי שהוא לא יוכל להגן בבג"צ על ההחלטה ללא שיינתנו הקלות. וע"כ הצגת הדברים כפי שנאמרו ע"י שרת הפנים, אינם אמת. וכי ההסכמים מנוגדים לחוות הדעת של גורמי הביטחון.

מהליכוד נמסר: "עיסקה מושחתת שנתפרה בחשכת הלילה בין בנט לפיד ושקד לבין רע"מ ומר"צ התרסקה הודות למאבק נחוש שניהלה האופוזיציה בראשות נתניהו. בנט ולפיד רצו לקנות שני קולות של רע"מ תמורת הכנסת אלפי אנשים שהיו מעמידים בסכנה את זהותה הציונית וביטחונה של מדינת ישראל".

"בעבר, דברים מסוג זה נכפו על ידי החלטות שיפוטיות. הפעם לא הייתה כל הצדקה לעסקת השוחד שנדחתה על ידי הכנסת. הליכוד דורש מהממשלה לעשות את המעשה הציוני ההכרחי והנכון שנהנה מרוב עצום בכנסת ולהעביר מיד את חוק יסוד ההגירה. החוק מהווה פתרון כולל ואמיתי לאתגר איחוד המשפחות, המסתננים והמהגרים הבלתי חוקיים".

יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי בטויטר: "‏בלמנו מהקואליציה להעביר חוק מחורר שהיה מסכן את ביטחונה של המדינה, גוש הימין הניח את הצ"ח יסוד ההגירה - חוק שימשיך להגן על ביטחונה של המדינה. אני קורא לממשלה לתת לחוק פטור מחובת הנחה בכדי שכבר מחר נוכל להעלות אותו לקריאה טרומית, האופוזיציה תמשיך להיאבק למען ביטחונה של מדינת ישראל".

יריב לוין: "הצלחנו הבוקר למנוע את הקומבינה המושחתת של בנט-שקד-רעמ-מרצ, של הפקרת הבטחון ומתן תושבות לאלפי פלסטינים, תמורת שמירה על הכסאות סביב שולחן הממשלה. הבטחנו שניאבק בנחישות בממשלה הרעה הזו, ונמשיך במאבק הזה עד להפלתה. אני דורש מימינה ומתקווה חדשה להצטרף אלינו ולקדם מיד את חוק יסוד ההגירה שהגישה האופוזיציה, על מנת להבטיח באמת את בטחונה ואת אופייה של מדינת ישראל".

ח"כ שיקלי: "הלילה קיבלנו הוכחה לבעייתיות ש ממשלה שאין בה רוב לאומי מובהק. כזו שמתחילה את הלילה עם הארכת חוק לשנה ומסיימת אותו עם הארכה לחצי שנה, שמתחילה עם 1500 היתרים ומסיימת עם למעלה מ 3,000. ישראל צריכה ממשלה ציונית מתפקדת ולא שעטנז שתלוי על בלימה בקולותיהם של רע״ם ומרצ.

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' בציוץ בטוויטר: "החוק הרע שהיה אמור לתת את מפתחות זכות השיבה לשקד, שתלויה ונתונה לסחיטה מתמדת של עבאס ומרצ, לא עבר. עכשיו נשארה אפשרות אחת והיא להעביר חוק טוב שיטפל בסוגיה באמת - חוק יסוד ההגירה. נביא אותו להצבעה ונראה את האחריות הלאומית שתגלה הקואליציה לביטחון ישראל ולרוב היהודי בה".

ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) בציוץ בטוויטר: "זה באמת בוקר טוב. הצלחנו להפיל את החוק הגזעני. זה ניצחון לנערות והנערים שהפגינו מחוץ לכנסת כל היום והביעו את הכאב שלהם. למענם נמשיך להיאבק".

ח"כ שלמה קרעי (הליכוד) בציוץ בטוויטר: "ממשלת ישראל נגד מדינת ישראל. ממשלת ישראל אנטי ציונית. לא יאומן! מנענו את ההסכם המבזה, האנטי ציוני והמופקר של שקד וממשלת ההונאה. מי שניסה למכור את המדינה כדי להציל את הכסא שהשיג במרמה, לא קיבל היום גם את אמון הכנסת ואיננו ראוי להמשיך בשום תפקיד. נמשיך כך עד שנפיל את ממשלת השנאה".

יו"ר הנהלת מרצ אורי זכי בציוץ בטוויטר פרגן לנתניהו: "אחרי שהכשיר שותפות ערבית בקואליציה ואחרי 18 שנה הפיל סוף סוף את החוק הגזעני של מניעת איחוד משפחות, אני בונה על ביבי שיבטל גם את חוק הלאום. האיש במסע תשובה ראוי להערכה

ח''כ אחמד טיבי נואם בכנסת
בדרך לפריימריז בציונות הדתית - הוקמה הועדה הציבורית
"טיבי יועצו של ערפאת הוא שותפך": בן גביר מגיב ללפיד
"דיונים פופוליסטיים": מקלב על כינוס הועדה לדיון בחוקי פיזור הכנסת
"יהדות התורה לא תיכנס עם השמאל": לשכת גפני בתגובה לפרסומים
חוק האקלים של גילה גמליאל, אושר בקריאה טרומית במליאת הכנסת
"המשטרה חייבת לתת תגבור": מקלב על החיפושים אחר מוישי קלינרמן
"ללא בושה": הקואליציה הפילה את חוק הריבונות של סמוטריץ'
"יום שמחה": גפני בנאום סוער במליאת הכנסת
הקואליציה הפילה את חוק הריבונות של סמוטריץ'
הצעת החוק לפיזור הכנסת אושרה בקריאה טרומית