היום: בג״ץ ידון בחוק הקורונה להגבלת ההפגנות

האגודה לזכויות האזרח מבקשים בעתירתם לבטל את החוק משום שהוא מפר את עקרון הפרדת הרשויות

היום: בג״ץ ידון בחוק הקורונה להגבלת ההפגנות הפגנות החרדים על מעצר עריק בירושלים

היום, יום ג׳ 12.1.2010 ידון בג״ץ ב-6 עתירות נגד חוק סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה החדש (הוראת שעה), התש״ף-2020. הדיון יתקיים בפני הרכב מורחב של 9 שופטים לאחר שבג״ץ הוציא צו על תנאי בארבע עתירות שביקשו לבטל את התיקון לחוק המאפשר להגביל קיומן של הפגנות.

הדיון בעתירות אלה אוחד עם העתירה שהוגשה על ידי ״אחריות לאומית״ וכן העתירה של מרכז עדאלה והאגודה לזכויות האזרח. שתי העתירות הללו מבקשות להורות על ביטולו המלא של החוק.

בעתירה שהוגשה נטען כי הליך חקיקת הבזק שבו נתקבל החוק, מהווה כשלעצמו הצדקה לביטול החוק. אך מעבר לכך, טוענים העותרים לגופו של החוק כי ההסמכה להכריז על מצב חירום בשל נגיף הקורונה, אינה חוקתית ועומדת בסתירה עם סעיף 38(א) לחוק יסוד: הממשלה, הקובע כי רק הכנסת רשאית להכריז על מצב חירום בין אם ביוזמתה או ביוזמת הממשלה.

כמו כן, נטען כי היקף הסמכויות המועברות בחוק לידי הרשות המבצעת, כמו גם צמצום הפיקוח הפרלמנטרי עליה לפיקוח שלאחר מעשה, עולים לכדי הפרה של עיקרון הפרדת הרשויות, עיקרון שלטון החוק, ועיקרון הוודאות בפלילים.

בעיקרי הטיעון אשר הוגשה אתמול (10.1.2021), פורטו נקודות המחלוקת שיש לעותרים עם המשיבים. אל תמצית הדברים גם צורף נספח המפרט את תהליכי הפיקוח הפרלמנטרי שהתקיימו לאחר התקנת תקנות בתוקף החוק. הללו מצביעים לדעת העותרים על הכשל המובנה בפיקוח הפרלמנטרי שמתאפשר במסגרת החוק שנתקף.

הסדרי הדיון:
הדיון יתקיים באולם ג׳. בשל מגבלות ההתקהלות יותרו להיכנס לאולם רק 2 מבאי הכוח של כל אחד מהצדדים. הדיון ישודר לשני האולמות הסמוכים בטלוויזיה במעגל סגור אך לא יועבר בשידור ישיר באינטרנט.

בג''ץ מונע את הרס בית רוצח אסתר הורגן ז''ל
עושק המילונים: כך עלו על עקבותיהם של הלווים הבלתי חוקיים
כמעט אסון: נתפסו חוטפי החרדי
ברגע האחרון: האמירויות חתמו על עסקת ה-F-35 עם ארה"ב
ירושלים: בן מיעוטים תקף קטין
גנב, חזר ונתפס: הסיפור מאחורי גנב האופניים
מחקר INSS: הישראלים מסמנים-איראן האיום הגדול ביותר
50,000 ש''ח: חרדי נשדד בביתר עילית
צפו: התאונה שקטעה את המרדף
הסלמה בדרום: שתי רקטות שוגרו לעבר אשדוד