עם כניסתו לתפקיד: ביידן חתם על שורה של צווים נשיאותיים

לאחר שהושבע, הנשיא ביידן העביר כמה צווים, ביניהם חזרה להסכם פריז וחובת עטיית מסכות במרחבים פדרליים • המטרה: ביטול חלקים ממדיניות טראמפ

עם כניסתו לתפקיד: ביידן חתם על שורה של צווים נשיאותיים בנימין נתניהו עם ג'ו ביידן

הנשיא ה-46 של ארה"ב, ג'ו ביידן, הושבע רק אתמול (רביעי) לתפקיד - וזמן קצר לאחר כניסתו לבית הלבן חתם על שורה של צווים נשיאותיים. כך מתפרסם בישראל היום.

באתר "פוליטיקו" דווח כי בסביבתו של הנשיא החדש הבהירו כי הפקודות החדשות הן ניסיון לבטל החלטות רבות של קודמו בתפקיד, דונלד טראמפ, שאותן הגדירו "מזיקות" או "לא אנושיות". בין הצווים החדשים נכללת חזרתה של ארה"ב להסכם פריז, העוסק בהגבלת ההתחממות הגלובלית על ידי הקצבת מכסות של פליטות גזי חממה לכל מדינה ומדינה. טראמפ יצא מההסכם מאחר שהוא פוגע בתעשיות שונות בארה"ב. צו נוסף שנחתם מחייב לעטות מסכות בזמן ההימצאות במרחבים פדרליים.

עוד דווח שביידן אמר כי "לאור מצב האומה כיום, הנחתי שאין זמן לבזבז - והתחלתי בעבודה באופן מיידי". לצד זאת, ביידן לא צפוי לחתום על צווים שקשורים בישראל, ובכירים בממשל הבהירו שהשגרירות האמריקנית תישאר בירושלים ולא תועבר חזרה לתל אביב.

בתוך כך, בסוכנות הידיעות רויטרס דווח כי בתדרוך ראשון לעיתונאים אמרה דוברת הבית הלבן ג'ן פסקי כי ממשל ביידן יפעל להאריך ולחזק את המגבלות הגרעיניות של איראן בדרכים דיפלומטיות. היא הוסיפה כי הנושא ייכלל בשיחות שיקיים הנשיא החדש עם בעלות בריתה של ארה"ב. על פי הדיווח, באשר להסכם הגרעין מסרה פסקי כי עמדת הממשל היא שעל איראן להתחייב לעמוד בהגבלות משמעותיות בתמורה להקלה בסנקציות הכלכליות.

"זהו יומה של אמריקה"
בנאומו לאומה האמריקנית בטקס ההשבעה שנערך אתמול בגבעת הקפיטול, אמר ביידן: "זהו יומה של אמריקה, של הדמוקרטיה שלה. הדמוקרטיה שברירית אך היא שרדה. אמריקה עמדה באתגרים. החוקה שלנו עמידה והעם שלנו חזק. הסיפור האמריקני תלוי בכוחנו לשאוף לשלמות".

הוא הוסיף: "עליית הקיצוניות מחייבת אותנו לפעול על מנת להביס אותה. עלינו להתאחד, זה הדבר הכי חמקמק בדמוקרטיה. כשלינקולן חתם על שחרור העבדים הוא אמר כי כל הנפש שלו בתוך זה. היום גם הנפש שלי כל כולה 'בתוך זה', באיחוד אמריקה. אחדות תאפשר לנו לתקן את החברה, להחזיר את התעסוקה ולעשות את אמריקה כוח מוביל לדברים טובים".

מזכיר המדינה בלינקן: "מאוכזבים עמוקות מההחלטה לחקור את ישראל"
הגעש בגודל 25 ק"מ בעודו באוויר
איראן וסוריה מעורבים בזיהום החופים • "נבוא חשבון"
נתניהו: "מדינת ישראל נמצאת תחת מתקפה"
בית הדין בהאג: פותחים חקירה נגד ישראל
בפנטגון חוששים מהתעצמות גרעינית של צ. קוריאה
"חייבים ללמוד מישראל": דרישה צבאית חריגה מצד סנטורים
צפו: מלוה מלכה השנתי של הגמ"ח המרכזי במדינות חבר העמים
תיעוד מרהיב - אלפי פרת משה רבנו השתלטו על שדה בקליפורניה
איראן מאיימת: "נבטל את ההסכם עם סבא"א"