בפנטגון חוששים מהתעצמות גרעינית של צ. קוריאה

דו"ח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מראה כי המדינה המסוגרת פועלת להגדלת הארסנל הגרעיני שלה • בכיר בפנטגון: "חדשות מדאיגות מאוד"

בפנטגון חוששים מהתעצמות גרעינית של צ. קוריאה

ניסוי שיגור טילים בצפון קוריאה

גורמים בכירים בפנטגון הביעו חשש גובר הבוקר (רביעי) מראיות לניסיון של צפון קוריאה להגדיל את ארסנל הנשק הגרעיני שברשותה, כך פורסם ב"ישראל היום" על פי דיווח סוכנות הידיעות רויטרס. החששות עלו בעקבות דו"ח שפרסם האו"ם ומציג ראיות לשימוש מחדש שעושה צפון קוריאה בדלק גרעיני על מנת לייצר נשק.

האדמירל מייקל סטודמן, ראש מערך המודיעין האמריקני בזירת האוקיינוס השקט, אמר לסוכנות הידיעות כי הפעילות המוגברת באתרי הגרעין של צפון קוריאה עלולה להיות מסר לממשל ביידן מהשליטה של צפון קוריאה, קים ג'ונג און.

"זה עלול לשמש כקלף מיקוח בשעה שהממשל החדש בוחן את יחסי וושינגטון-פיונגיאנג,, מסביר הבכיר ואומר: "אנחנו מסתכלים כל הזמן על המצב והוא מדאיג מאוד".

"אם צפון קוריאה אכן משתמשת בדלק גרעיני לייצור של פצצות אטום נוספות, הדבר עלול לשים רמה אחרת לגמרי של לחץ על היחסים בין ממשל ביידן לפיוגניאנג", אמר האדמירל סטודמן.

בהודעה של הגוף המנהל של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, שפורסמה ביום שני, יו"ר הארגון, רפאל גרוסי, אמר כי צפון קוריאה חידשה את הפעילות הגרעינית באתרים ביונגביונג וקנגסון. על פי גרוסי, צפון קוריאה פועלת על מנת להפוך פלוטוניום, המיוצר בכור פעיל באחד האתרים לפצצות אטום. "מדובר בהפרה בוטה של ההסכמות עם האו"ם ופעולה מצערת מאוד", אמר גרוסי.

צפון קוריאה מחזיקה וביצעה בעבר כמה ניסויים בנשק גרעיני. בשנת 2018 הפתיעה את העולם כשנכנסה למשא ומתן על פירוז מנשק גרעיני מול נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. המשא ומתן קרס לאחר פסגה כושלת בווייטנאם ומאז צפון קוריאה מאיימת לשוב להפעלת תוכנית הגרעין שלה.

המדינה המסוגרת מצאת בשיאו של משבר כלכלי שכמותו לא נראה במדינה מאז שנות התשעים, בעיקר בשל ירידה בהיקף המסחר וההשקעות במדינה מסין ובשל צעדים שנועדו למנוע את התפשטות הקורונה במדינה. מצבה הקשה של פיונגיאנג עלול דווקא להגביר את מאמציה בתחום תוכנית הגרעין והטילים הבליסטיים שלה, במטרה שהללו ישמשו כקלף מיקוח במשא ומתן על הקלה בסנקציות הבינלאומיות הכבדות עליה ועל קבלת סיוע הומניטארי.

בין שמים וארץ: שתי ציפורים נלחמות על לטאה אחת
ארה"ב: פרו-פלשתינים שתקפו יהודים הואשמו בפשע שנאה
סין ורוסיה לצד טהרן: איראן הצטרפה לארגון שנגחאי
גרמניה: המשטרה סיכלה פיגוע נגד בתי כנסת ביום כיפור
בשליחות איראן: שיירת משאיות דלק ראשונה הגיעה ללבנון
דיווח: נשיא סין סירב להיפגש עם ביידן
הטליבאן ביקש מארה"ב לתרום לו כספים
בלב הים: שחף נוחת על גב הלווייתן • צפו
ארה"ב: 7 מיליון דולר בעבור מידע שיוביל למעצרו של בכיר
שני ישראלים נהרגו בהתרסקות מטוס ביוון