סקירה: שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים מפרסמת דו"ח סיכום פעילות לשנת 2019

סקירה: שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות אילוסטרציה

5,200 פניות ציבור, 1,300 פיקוחים ולמעלה מ-100 תביעות וחוות דעת משפטיות לקידום זכויות אנשים עם מוגבלות


נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים מפרסמת את דו"ח סיכום הפעילות לשנת 2019. הדו"ח סוקר את פעילותה של נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות לקידום שוויון והכלה במהלך שנת 2019 באמצעות טיפול בפניות ציבור, פעולות פיקוח ואכיפה, ניהול תיקי תביעה והעברת חוות דעת בהליכים משפטיים ואירועי הסברה והרצאות לקהלים מקצועיים ולקהל הרחב.


אנשים עם מוגבלות מהווים 18% מהציבור בישראל, מתוכם 790 אלף בגילאי עבודה. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, אמונה על יישום חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות התשנ"ח (1998) ואמנת האו"ם בדבר זכויות אנשים עם מוגבלות שאושררה על-ידי ישראל בשנת 2012.


2019 במספרים – נתונים מרכזיים מהדו"ח:

במהלך השנה התקבלו 5,200 פניות ציבור - 2,910 פניות בנושאי נגישות, 2040 פניות בנושאי הפליה, תעסוקה ועוד ו-250 בקשות לפטור. בשנה החולפת נרשמה עלייה משמעותית במספר הפונים לקידום זכויותיהם.


נגישות: אכיפה, פיתוח ידע וקידום הנושא - בוצעו 1300 פיקוחים חדשים, הוצאו 79 צווי נגישות – הנושאים המרכזיים בתחום אכיפת נגישות היו חינוך (18.4%), מסעדות (9.4%) ואולמות מופעים ואירועים (9.3%).


בין היתר בוצע מבצע פיקוח בבחירות לכנסת אפריל וספטמבר, במהלכו נמצאו כ-30% קלפיות עם כניסות לא נגישות וב-64% מהן לא נשמרו חניות נכים כנדרש.


115 תיקי תביעה וחוות דעת הוגשו לבתי המשפט – מהם, 89 חוות דעת שניתנו בתיקים שהוגשו לבתי משפט, ונוהלו 40 תיקי תביעה בבתי משפט – מדובר בעלייה של 30% במספר התביעות וחוות הדעת שהוגנו לעומת השנה הקודמת.


נושאי התביעה המרכזיים בשנת 2019: תעסוקה (31%), הפליה (27%), נגישות (19%), נגישות פרטנית בחינוך (15%) ונושאים נוספים.


תביעות בולטות שטופלו במהלך השנה:

- רשת מלונאות ונופש נדרשה לשלם קנס בסך 40,000 שקל עקב ליקויי נגישות שהתגלו במהלך פיקוח בבית מלון. בהם היעדר מאחזי יד, היעדר מערכות עזר לשמיעה וחוסר בגישה מתאימה לתוך המים בבריכת השחיה.


- במסגרת פשרה בטרם הגשת תביעה, הוסכם כי משרד הממשלתי יפצה סטודנט עם מוגבלות שפוטר מתפקידו בסך של 55,000 שקל.


- הוגשה תביעה נגד בנק, בסך 125,000 שקל בגין הפליה במתן שירות ציבורי: סירוב לפתיחת חשבון בנק לאדם עם מוגבלות נפשית מחמת מוגבלותו. התביעה הוגשה באופן חריג, לאחר מותו של האדם.


בכתב התביעה שהוגש לבית משפט השלום בחיפה על ידי הנציבות נטען כי התייחסות הבנק אל האדם באמצעות הפקידה הייתה מפלה, כאשר בין היתר נדרש להראות כי ביכולתו לדעת קרוא וכתוב ותנאים נוספים שהוצבו לפתיחת החשבון, אך ורק בשל היותו אדם עם מוגבלות נפשית.


-בקרות במסגרות דיור: במהלך 2019 התקיימו 36 ביקורי פתע במעונות, הוסטלים, שלוחות דירות ובתי חולים פסיכיאטריים, על מנת לבחון את תנאי חייהם של אנשים עם מוגבלות במסגרות. בעקבות התראה שהנציבות הוציאה אחרי ביקור באחת המסגרות, הוחלפה הבעלות על המקום על ידי משרד הרווחה.


במהלך השנה החולפת נשלחו 53 מכתבי התראה והוצאו 36 צווי ייצוג הולם לגופים ציבוריים שלא עמדו ביעד העסקת אנשים עם מוגבלות.


על פי התיקון בחוק משנת 2016 מחייב גוף ציבורי המעסיק 100 עובדים ומעלה לפעול להעסקת לפחות 5% עובדים עם 'מוגבלות משמעותית', וקובע כי על החייבים למנות ממונה תעסוקה ולהכין תכנית תעסוקה שנתית.


בבדיקה בקרב הרשויות המקומיות נמצא כי 62% עומדות ביעד הייצוג ההולם, 23% עומדות ברמה בינונית ו-15% עומדות ברמה נמוכה.


שר המשפטים, אבי ניסנקורן ברך את פעילות הנציבות: "אני רואה בנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות חלק בלתי נפרד ומרכזי בעבודת משרד המשפטים, כמשרד חברתי הפועל לקידום זכויות ושוויון בחברה הישראלית. יחד עם הנציבות, פועלות לקידום הנושא יחידות נוספות במשרד אשר דואגות לתת מעטפת משפטית כוללת להגנה ולשמירה על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות. אני מברך את צוות הנציבות על פעילותם המשמעותית והנחושה ליצירת שינוי, ומתחייב כי בתקופת כהונתי יקודמו נושאים אלה ביתר שאת".


נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, אברמי טורם הדואג לאוכלוסיה החלשה, מסכם את השנה שחלפה: "סיכום 2019 שפורסם היום משקף את עשייתנו הרבה לאורך כל השנה ליצירת חברה שוויונית, מכילה ונגישה יותר. חברה שבה אנשים עם מוגבלות יוכלו לחיות כשותפים שווים, שבה יתאפשר להם לבחור לנהל חיים מלאים ומשמעותיים לאורך כל שלבי החיים. עם זאת, משבר הקורונה שיקף ביתר שאת כי יש להמשיך ולפעול ללא לאות ובכל הערוצים כדי להגן על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות ולוודא כי אותם 18% מהאוכלוסייה יישארו כל העת על סדר היום הציבורי ולא יישכחו מאחור".

שלוש שכונות בירושלים יכנסו לסגר מלא לעומתם בני ברק ומודיעין עילית לא יוגבלו
איש עסקים ישראלי חשוד בהעלמת מיליונים מהרשויות
חיות הבר בסכנה עקב ''צייד ספורטיבי''
אדלשטיין לתושבים: המגבלות אינן עונש
לאחר הסערה: סוכם על הקמת מלון לתושבי ביתר
פינת החי: צפע ארצי-ישראלי
בקשתם של ישראלים רבים לשוב לארץ עקב הקורונה, מביא לפתרון בעיית "בריחת המוחות"
פועל נפגע ממשאית בביתר עילית
אל-על מתייעלת בהיקף של 86 מיליון דולר
סגר לשבוע על העיר ביתר עילית