אושר: פעילות המכתזית תתעוד לשלוש שנים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק לתיקון פקודת המשטרה (תיעוד חזותי של השימוש במכתזית), התשפ"ב–2022 של ח"כ אורי מקלב וקבוצת חברי כנסת, לה הוצמד...

אושר: פעילות המכתזית תתעוד לשלוש שנים אילוסטרציה, בואש

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק לתיקון פקודת המשטרה (תיעוד חזותי של השימוש במכתזית), התשפ"ב–2022 של ח"כ אורי מקלב וקבוצת חברי כנסת, לה הוצמדו הצעות דומות של ח"כ גבי לסקי וכן של חברי הכנסת אוסאמה סעדי ואחמד טיבי.

54 חברי כנסת תמכו בהצעה ללא מתנגדים וההצעה תועבר לוועדת הכנסת.

מוצע לקבוע שבכל הפעלת מכונית להתזת מים לפיזור הפגנות (מכת"זית) תופעל באופן אוטומטי מצלמת וידאו שתתעד את פעולת ההתזה.

אדם הטוען שניזוק מהפעלת מכת"זית יוכל לדרוש מהמשטרה את צילום הוידאו, כאשר במקרים חריגים בהם יש חשש לפגיעה בחקירה, בביטחון הציבור או בביטחון המדינה, רשאית המשטרה לבקש מבית המשפט לעכב את העברת התיעוד עד לאחר הסרת החשש.

בדברי ההסבר נכתב: "בשנים האחרונות משטרת ישראל משתמשת במכת"זית בתדירות גבוהה. למרות שנהלי המשטרה מסדירים את הפעלת המכת"זית, באופן מידתי כדי לא לפגוע בחפים מפשע, מתלונות עולה שבמקרים רבים השוטרים לא פועלים בהתאם לנהלים ופוגעים פגיעה קשה ובלתי מידתית במפגינים ובעוברי אורח בלתי מעורבים שעברו לתומם ברחוב, ואף בקשישים וילדים – בניגוד לנוהל המשטרתי.

על רקע זה מוצע לקבוע בחוק שבכל הפעלת מכת"זית, תופעל באופן אוטומטי מצלמת וידאו שתתעד את פעולת ההתזה. בתיעוד יצוין סוג הנוזל (מים, מים בצבע, בואש וכיו"ב), כך שהתיעוד יישמר במשטרה במשך 3 שנים מיום האירוע. אדם הטוען שניזוק מהפעלת המכת"זית יוכל לדרוש מהמשטרה את צילום הוידאו, כך שבמקרה בו המשטרה לא פעלה כדין, יהיה ניתן להגיש תלונה למח"ש וכן תביעת נזיקין לבית המשפט".

אושרו קווי המטרו - בני ברק לא אושרה
"שרת התחבורה הכושלת בתולדות המדינה": מחאת נהגי האוטובוסים
המחסומים נפרצו - המשטרה סגרה את מירון
לא מתגברים על משבר הקורונה: נתב"ג מתקשה להמריא
"דמינו אינו הפקר": 1,675 מקרי אלימות בבתי החולים מתחילת השנה
באמצע הכביש: המשטרה עצרה חרדים והאשימה אותם
מכת הזיופים: נתפסו נערים שביצעו קניות בשטרות מזויפים בב''ב
עצורים בהתפרעויות במזרח ירושלים: "נפעל ביד קשה"
אלו השינויים בתנועה בעקבות הילולת רשב''י
פעם שלישית בשלושה ימים: גבר במצב קשה בעקבות הכשת נחש