הפקת חשמל מאנרגית השמש בגג - הקלות משמעותיות

אושר נוסח תיקון לחוק שיאפשר התקנת מתקנים פוטו וולטאיים על בנייני מגורים משותפים • התיקון צפוי לעלות לקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת

הפקת חשמל מאנרגית השמש בגג - הקלות משמעותיות

מנגישים את הפאנלים הסולאריים במרחב העירוני: בעקבות יוזמה של המשרד להגנת הסביבה, קידם משרד המשפטים תיקון לחוק המקרקעין שיאפשר להקל על התקנת מערכת להפקת חשמל מאנרגית השמש בבניינים משותפים. היום, (ג') אישרה ועדת הפנים והגנת הסביבה בדיון משותף עם ועדת חוק חוקה ומשפט את נוסח התיקון לחוק, שיעבור לקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת.

לפי התיקון לחוק, אחוז ההסכמה הנדרש לשם התקנת מערכת סולארית לשימוש כלל דיירי הבניין יעמוד על 66% מבעלי הדירות הבניין. כמו כן, יתאפשר לבעל דירה להקים מערכת סולארית לשימושו הפרטי בהתחשב בחלקו היחסי בגג ובכפוף למספר תנאים, וזאת ללא שתידרש הסכמת יתר בעלי הדירות בבניין. התיקון יקדם עקרונות חשובים של ביזור במשק החשמל, יחבר את צרכן החשמל להבנה שביכולתו גם לייצר בתחומו ויאפשר תיקון לעיוות שהונצח במצב הנוכחי, שבו הלכה למעשה התאפשרה התקנה סולארית רק לבעלי דירות צמודות קרקע.

יוזמת התיקון לחוק עלתה בעקבות פניה של המשרד להגנת הסביבה למשרד המשפטים, במסגרת פרויקט "שכונה טובה", שבין מטרותיו היה לאתר ולהתיר חסמים המונעים קידום התקנת פאנלים סולריים במרחב הבנוי, בדגש על בנייני דירות משותפים. לאור זכותם הקניינית של דיירי הבניין בגג, המהווה רכוש משותף, מחייבת התקנה של מתקנים כאמור את הסכמת בעלי הדירות בבניין להתקנתם. הצורך בהסכמת כלל בעלי הדירות בבניין הגביל את האפשרות של יחידים או של קבוצת דיירים להתקין מתקנים להפקת חשמל מאנרגית השמש הן לשימושם הפרטי והן לשימוש כלל דיירי הבניין.

מדובר בצעד תקדימי, שעשוי לקדם מהפכה בתחום הייצור הסולארי במרחב המבונה. כל מתקן סולארי שמותקן על גג בניין במרחב בנוי, בעיקר במרחב העירוני, ניזון ומזין את רשת החשמל. האנרגיה מיוצרת ונצרכת באותו מרחב, ללא דרישה להשקעה בשדרוג קווי ההולכה וזאת בשונה מההשקעות התשתיתיות הנרחבות הנדרשות בהקמת מתקני יצור המרוחקים מאזורי הצריכה.

קידום התיקון לחוק תואם את מדיניות המשרד להגנת הסביבה, לפיה קידום של הייצור הסולארי במרחב הבנוי המבוזר, קודמת לקידום ייצור סולארי בשדות ייעודיים, ומחזקת את היכולת לממש את הפוטנציאל העצום הקיים בייצור אנרגיה במרחב הבנוי.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "בהמשך להתנגדותי ליעד הנמוך של 30% אנרגיות מתחדשות ב-2030, אנו מקדמים ותומכים במהפכת ייצור החשמל ממקורות סולאריים במרחב הבנוי. אישור תיקון החוק יאפשר להעמיד את ישראל בשורה אחת עם מדינות הOECD, ויהווה בשורה אדירה עבור 75% מהציבור הישראלי המתגורר בבניינים משותפים, ציבור שעד כה היה מודר מהמהפכה הסולארית. מדובר בצעד שעשוי לצמצם פערים חברתיים ויאפשר הכנסה לכל מי שמחליט להתקין פאנל סולארי על גג ביתו"

אילוסטרציה
הליכון נפל על ילד בן 4
מהפכה בהנחיות היועץ המשפטי לענין ניתוחי מתים
פרשת תצווה לילדים: בגדי הכהן גדול
כללים והמלצות לקראת תקופת וימי חג הפורים
תיעוד: הקמת הקרן להצלת היתומים
הילדים המיוחדים מתפללים בעזרת התקשורת החילופית
מגילת אסתר לילדים - שלושת החלקים
צפו: הרב דב קוק בשבע ברכות לבנו
ירושלים: אלו השכונות בהן יחזרו הלימודים
מפגש מיוחד לאלמנים מהציבור החרדי